Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
03 kwie 2009, 23:04
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: odlewanie alu
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3097

Re: odlewanie alu

podrzeźbi pisze:A trzon odlany z (dur)aluminium. Takiego najtańszego - z puszek.
Z dodatkiem Cu, Mg, Mn, Si, Fe + jakiś topnik, reduktor
No to ci powiem, że nie ma gorszego wroga glinu, niż właśnie żelazo. Ułamek procenta żelaza w stopie aluminium i uwierz mi, że odlew pęknie po upuszczeniu go na ziemię, taki będzie kruchy.

Oczywiście jest możliwość wykonania odlewni obok domu, ale raczej koks odpada - palnik gazowy i piec ze specjalną wymurówką. Tanio na pewno nie będzie (zużycie gazu). Odlewanie grawitacyjne odpada, bo będziesz miał gruboziarnistą strukturę, aluminium musisz wlewać do nagrzanej formy, bo jak za szybko stygnie (na powietrzu) to ci się zrobi powierzchnia jak w gąskach, w których jest kupowane.

Problemem będzie uzyskanie dla odlewni aluminium pozwolenia z tzw. "ochrony środowiska". Nie jest to specjalnie ekologiczny zakład. Moim zdaniem taniej w produkcji nawet małoseryjnej będzie opracować i wykonać formę niskociśnieniową, dać do normalnej odlewni, niech odleją, a samemu zająć się obróbką. Przecież odlew trzeba obrobić, zająć się montażem elementów.

No i jeśli planujesz budowę wiatraka (nie takiego ogródkowego, tylko zasilającego np. ogrzewanie) to musisz mieć projekt, pozwolenie na budowę itd. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, szczególnie akceptacja projektu, obliczeń - przecież nie może być tak, że twoje koło wiatrowe odleci i narobi kłopotów (w najlepszym przypadku) w ogródku sąsiada.

Ale pomysł ciekawy, choć moim zdaniem ciekawsze byłyby (jako rozwiązania indywidualne, bez włączania w sieć) rozwiązania oparte na zasadzie rotoru - zobacz - pół kilowata, to może nie za dużo, ale za to wymiary niewielkie i łatwo takie coś pospawać z blach, ułożyskować i eksploatować jako urządzenie przenośne (bez pozwolenia na budowę). A przecież można te turbiny łączyć w baterie, bądź wykonać je trochę więcej. Ale nawet pół kilowata, to dziennie do 12 kWH przy dobrym wietrze - tyle to mało kto w domu dziennie potrafi zużyć. Problem z magazynowaniem, ale można tym prądem choćby wodę grzać. Też się opłaci.

Na marginesie - większość z tych urządzeń jest chroniona prawami patentowymi i tu też możesz spotkać trudności. Cóż z tego, że chciałbyś budować, jak bez wykupienia patentów nie wolno. Niestety, ekologia się opłaci, ale nie wszystkim, tylko jednostki na ekologii robią naprawdę wielką kasę.

Wróć do „odlewanie alu”