Znaleziono 2 wyniki

autor: jasiu...
11 mar 2021, 19:52
Forum: Informacji na temat...
Temat: Co to za część?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 926

Re: Co to za część?

Tak, ale przy obecnym sposobie nauki, trzeba w pewien sposób ludziom pomagać. Nie odrabiać za nich lekcje, ale pokazać, jak się kombinuje.

Ja pamiętam, z moich czasów, były podobne modele, które były do niczego. Nie stanowiły żadnej konkretnej części. Miały służyć edukacji. Zauważ, że w tym modelu jest konstrukcyjny błąd. Nikt nie zaplanuje w ten sposób tego wyfrezowanego z całości wałka. Przyczyna jest banalna. Jeśli na tym jest np. łożysko, to wcisnąć łatwo, ale jak zdejmiesz? W normalnych konstrukcjach będzie tam otwór z wciśniętym i zabezpieczonym trzpieniem. No dobra, to może być część wydrukowana na drukarce proszkowej. I wtedy to ma sens w całości takie coś modelować i drukować. Tylko jaką dokładność można założyć? Dla całości można przyjąć tolerancje warsztatowe. Kanał na dole pod wpust, czy otwory (jeśli w nich coś siedzi) można obrobić i wówczas tolerancje, czy chropowatość tych miejsc może być jakaś konkretna. Jeśli element z drukarki, to ogólny znak chropowatości z kółeczkiem, czyli nie obrabiamy tych powierzchni, a ewentualne znaczki z cyferkami na poszczególnych powierzchniach, które musiały być obrobione.

O na takiej drukarce można to zrobić:
autor: jasiu...
11 mar 2021, 16:35
Forum: Informacji na temat...
Temat: Co to za część?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 926

Re: Co to za część?

Ta część nie służy do niczego, jest wymysłem osoby piszącej ćwiczenia z rysunku technicznego, a jedynym jej przeznaczeniem jest przeznaczenie edukacyjne.

Co nie oznacza, że zadanie, jakie postawił nauczyciel jest niewykonalne.

Nazwać toto można dowolnie, ja bym wybrał nazwę "korpus".

A później odwrotnie, niż to się robi. Bo normalnie, to określasz chropowatości i tolerancje na podstawie wymagań, związanych ze współpracującymi częściami. Tu nie wiesz, z czym to współpracuje, bo to jest "teoretyczny korpus".

Ale wiesz, jak to może być wykonywane. Czyli zakładając że nie ma tam zaokrągleń i pochyleń odlewniczych, możesz założyć ogólną chropowatość, jako po zwyczajnym frezowaniu głowicą. No właśnie, a jaką chropowatość zapewnia głowica frezarska? Do sprawdzenia.

Na dole może być wpust ustalający ten korpus na jakimś łożu. Ten prostokątny rowek. No to dobierz rowek wpustowy z norm.

Czy na okrągłym wypuście może być np. łożysko? A jakie łożysko? No właśnie, trzeba w normach poszukać, żeby jakoś do skali rysunku pasowało.

Rozumiesz? Gość dając ci dość trywialny temat chce sprawdzić, jak do tego podejdziesz, czy będziesz myślał.

Wróć do „Co to za część?”