Znaleziono 2 wyniki

autor: Loser
25 lis 2012, 21:05
Forum: Heidenhain
Temat: jak poprawnie skalibrowac sonde pomiarowa
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3099

dell pisze:Dobra co firma co czlowiek to inna technika bazowania :D przeczytalem ten dlugi post i z tego jaknarazie ie rozumiem moze pokaz to na filmiku bo jakos to sobie nie wyobrazam jak tak mozna sobie utrudniac :)
To instrukcja krok po kroku jak poutawiać te czujniki potem pomiar narzędzia zajmuje jakieś 15 sekund. Dodam że bardzo dokładny pomiar co chyba jest ważne w naszym fachu. A że kolego nie zrozumiałeś ... no cóż, może dlatego że to jest instrukcja jak to zrobić na hh, zgodnie z działem w którym pytanie zostało umieszczone, a nie na fanucu. Wiąże sie to z tym że np. takie "dziwo" jak g54 na stole jest mi obce :lol:
autor: Loser
25 lis 2012, 12:57
Forum: Heidenhain
Temat: jak poprawnie skalibrowac sonde pomiarowa
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3099

dell pisze:
Acha jeszcze jak cos to na szczeliniomierz mozna :D kilka ladnych lat teamu ja tak robilem :)
a nie lepiej na płytkę ?? :lol:


Co do czerwonego czujnika to ustawia się go w ten sposób, że po ustawieniu bicia kulki i pomiaru długości na płytce 20 mm (zgodnie z instrukcją). Łapiesz sobie bazę w Z za pomocą trzpienia wzorcowego, który powinien być razem z maszyną (długość trzpienia jest na nim zapisana i trzeba ją przepisać do tabeli narzędzi), np. na prowadnicy imadła za pomocą płytki wzorcowej powiedzmy też 20 mm (czyli płytka między trzpień a prowadnicę imadła powinna wchodzić suwliwie, wtedy ustawiasz bazę Z=+20) potem zakładasz czerwony czujnik z Z=0 w tabeli narzędzi ustawiasz go na 0 na prowadnicy imadła i do tabeli narzędzi wpisujesz wartość jaka Ci wyjdzie.
Jeżeli nie masz trzpienia a maszyna jest zwykła trzyosiowa, to możesz czujnik zmierzyć wysokościomierzem według zdjęcia z poprzedniego postu (ale tak żeby nagiąć kulkę do 0) wpisujesz tą wartość do tabeli narzędzi i gotowe (dokładność pomiaru wysokościomierzem nie ma znaczenia bo i tak wszystko będziesz ustawiał według tego czujnika). Potem kolejne narzędzia mierzysz w ten sposób, że najpierw łapiesz czerwonym czujnikiem Z=0 na jakiejś płaskiej powierzchni (detal, prowadnica imadła) przywołujesz narzędzie które chcesz zmierzyć z Z=0 w tabeli narzędzi podjeżdżasz nad bazę i znowu łapiesz styk za pomocą płytki wzorcowej (płytka między narzędzie a bazę powinna wchodzić suwliwie). Potem przepisujesz wartość Z która wyjdzie do tabeli narzędzi i w tejże tabeli wpisujesz jeszcze wartość DL= -wysokość płytki, czyli np. DL=-20. Po ponownym przywołaniu narzędzia z wpisanymi już wartościami powinno CI pokazać Z=+20
Co do drugiego czujnika to nigdy go nie używałem ale podejrzewam że robi się to tak że bierzesz dokładnie zmierzone narzędzie (według metody jak wyżej) przywołujesz sobie preseta (w starszych wersjach miejsce zerowe) , którego nie używasz na co dzień czyli np. nr 10 najeżdżasz dokładnie na środek tego czujnika najeżdżasz tak żeby wskazówka pokazała 0 i zapisujesz wszystkie wartości XYZ=0 w tym przywołanym presecie i gotowe.
Potem jak chcesz mierzyć to w MDI zapisujesz sobie sekwencje ruchów
Tool call-mierzone narzędzie (z ustawionym Z=0 w tabeli narzędz!!i
Cycle def 247=10
L X0 Y0 Fmax
Tu ręcznie najeżdżasz w Z tak żeby czujnik pokazywał 0 i wpisujesz wartość Z jaka wyjdzie do tabeli narzędzi (po ponownym przywołaniu narzędzia, jeżeli dobrze przepisałeś powinno pokazać Z=0)
Cycle def 247=0 lub ten preset którego używasz normalnie
Oczywiście założyłem żę ten czujnik jest przykręcony na stałe gdzieś w rogu stołu.
Tylko pamiętaj żeby nigdy nie zmieniać tego preseta do pomiaru i najpierw opuszczaj narzędzie a potem wsuwaj płytkę nigdy odwrotnie (bo inaczej połamiesz płytkę albo narzędzie).

Wróć do „jak poprawnie skalibrowac sonde pomiarowa”