Znaleziono 6 wyników

autor: maciek95k
28 kwie 2021, 23:19
Forum: Na luzie
Temat: Czy warto jest iść na studia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5352

Re: Czy warto jest iść na studia

emsc pisze:Tak więc, niczyja pojedyncza subiektywna opinia nie powinna być traktowana jako wyznacznik. A jeśli ktoś był miernotą na studiach, która musiała ostro kombinować żeby zaliczyć rok czy semestr, i skończył jak guzikowy, to tym bardziej


Znowu przesadzasz i generalizujesz. Świat nie jest czarnobiały. Ja przez pierwsze dwa lata siedziałem od rana do nocy dzień w dzień z nosem w książkach a czasem ledwo dawałem radę. W tym czasie większość moich znajomych chodziła na piwko i zdawała bez problemu w pierwszych terminach. Potem wszystko się odwróciło. Wielu z nich odpadło lub zdawało po 3 razy a Ja sobie szedłem często spacerkiem. Taki urok pójścia do technikum. Tak było praktycznie z każdym na roku kto też ukończył technikum. Ilość wiedzy jaką możesz przyswoić jest ograniczona i u każdego jest ona trochę poprzesuwana. Co śmieszniejsze, na studia dostałem się nie z matury a z olimpiady z przedmiotów technicznych. Ostatecznie śmiało mogę stwierdzić, że ukończyłem jako jeden z lepszych i ambitniejszych na roku.

Nie ma jednej drogi dla każdego. Dla jednych lepiej zacząć od liceum, dla innego od technikum bo przedmioty ogólne go znudzą nim się zdąży czegoś nauczyć i rzuci tym wszystkim. Ja np. Byłem od zawsze praktykiem. Znałem wiele zagadnień technicznych ale brakowało mi wiedzy np. Z matematyki żeby im podołać. Czyli generalnie trochę wszystko na odwrót ale przez to z dużą gorliwością uzupełniałem te teorię. Mówienie że jak ktoś nie zdaje wszystkiego spacerkiem to jest miernotą jest sporym nadużyciem. Oceny w szkole i ze studiów czy wyniki egzaminów nie są żadnym wyznacznikiem przydatności danej w osobie w zawodzie czy dziedzinie nauki. Ba, znam takich ludzi którzy czasem olewali naukę na jakieś egzaminy bo mieli lepsze rzeczy do roboty znacznie wykraczające w górę poza program studiów :)

Dodane 5 minuty 54 sekundy:
Antwito pisze:Warto dodać, że nie wszystkie koła studenckie są takie wspaniałe. Wiem z doświadczenia Generalnie jak chcesz dołączyć do koła to koniecznie do takiego, w którym już coś konkretnego robią.

Jasne że tak. Na szczęście jest trochę kół które naprawdę realizują grube projekty i tam warto dołączyć. Mówię to z autopsji. Realne problemy, można nauczyć się pracy w zespole, prowadzenia projektu, organizowania i zarządzania funduszami, budowania swojej marki, budowania zespołu, pracy w stresie, jak się zaprezentować, zwiedzić pół świata a przy tym wiele firm, zagranicznych uczelni, ośrodków badawczych, nawiązać kontakty z podobnymi „świrami” z całego świata i skonfrontować swoje rozwiązania. Ciekawostką jest to, że w takich kołach gdzie się coś buduje przynajmniej 50/50 jest osób po technikum vs liceum gdzie ogólnie na studiach te proporcje są może max 10/90.
autor: maciek95k
25 kwie 2021, 23:42
Forum: Na luzie
Temat: Czy warto jest iść na studia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5352

Re: Czy warto jest iść na studia

emsc pisze:Stypendia są poza UE trudno dostępne. Tylko dla potwierdzonych bardzo i wybitnie zdolnych albo... sportowców. Przynajmniej w USA. Oni tam kolejkę superzdolnych mają oczekującą w przedpokoju.


Dobrze, że moi znajomi o tym nie wiedzieli :D trochę już odbiegamy od tematu wątku ale jak się bardzo chce to naprawdę się da.
emsc pisze:Akurat Erasmus to ta wredna Unia nam sprezentowała. Natomiast tak studenci z tego korzystają, to tez trochę wiem a nawet więcej niż trochę...

Generalizujesz trochę zbyt mocno. Jedni jadą na imprezy do Hiszpanii a inni na wyspy zasuwać jak szaleni. I pisząc to mam na myśli konkretne osoby z mojego otoczenia a nie że gdzieś tam słyszałem że komuś się udało.
emsc pisze:A możesz podać jakiś chlubny przykład takiej "udanej"? Tylko żeby nie pisała apek na Androida albo gier?

Nie chcę wymieniać nazwami bo każdy ma różne polityki i nie każdy sobie życzy. Jedna się zajmuje lączeniem AI z robotami przemysłowymi. Ich produkty już są wykorzystywane na świecie. Inna produkuje roboty mobilne. Jeszcze inny startup robi badania nad zbieraniem śmieci kosmicznych, inna nad nowoczesnymi metodami wytwarzania i ogólnie różne innowacje wokół druku 3D. Niektórzy projektują rakiety. Był też przypadek u nas w kraju o ile pamiętam, gdzie gość z koła naukowego startującego w Formule Student dostał się do zespołu F1.
Miałem okazję trochę pojeździć po świecie w czasie studiów i to co na niektórych uczelniach studenci wyczyniają to naprawdę budzi podziw.
Uczelnie mają ten plus, że tam nie musi się opłacać. Jest miejsce na błędy i eksperymenty. Ale całość jest poparta teorią a nie na zasadzie „zrobmy tak i zobaczymy co będzie” a potem „o działa. Nie ruszamy”. I nie wychwalam tutaj Polskich uczelni. Ilość betonu jaka tam jest to istna masakra. Niektórzy studenci to też szkoda nawet komentować. Ale spotkałem tam mnóstwo ciekawych ludzi którzy naprawdę potrafią zmotywować i dać kopa do działania a także zmienić sposób patrzenia człowieka. Zamiast mówić „nie tykam tego. To skomplikowane” człowiek zaczyna myśleć „łał, jakie to skomplikowane. A jakie ciekawe. Doszkole się i spróbuję sam zrobić”. To na tej pierwszej postawie firmy produkują często rzeczy trywialne albo dość proste, dają im super nowoczesną nazwę i wciskają że mają kosmiczną technologię której nikt nie dogoni ani nie ogarnie i wezwij Pan serwis bo sam nic nie zrobisz. Jak by tego wczesniej ludzie nie stworzyli. Mamy nawet taki przypadek na forum. Kto wie ten wie :)
autor: maciek95k
25 kwie 2021, 20:45
Forum: Na luzie
Temat: Czy warto jest iść na studia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5352

Re: Czy warto jest iść na studia

emsc pisze:Akurat te leśne dziadki dysponują i dzielą się wiedzą, dla której w ogóle można rozpatrywać sens studiowania w Polsce. Czyli taka której nie przeczytasz i nie usłyszysz nigdzie indziej.

Nie zrozumiałeś mnie i mówisz o zupełnie czymś innym. Ja wiem, że studenci lubią podważać WSZYSTKO co im wykładowca mówi a jedno z popularniejszych zdań to „ po co nam to?” Albo „są od tego komputery” itp. Ale Ja nie o tym. Nie wiem gdzie Ty studiowałeś i jaki kierunek a to z pewnością też ma znaczenie. Ja mam na myśli ludzi, którzy np. Wykładają sztuczną inteligencję i przedstawiają artykuły z onetu. Dziadka który kiedyś może i ogarniał teorie sterowania i nawet miał wkład w jej rozwój ale obecnie dopada go demencja i kompletnie nie da się z nim skomunikować bo zapomina co mówił sekundę temu. Ten sam który przeprowadzając ćwiczenia z TS dyktuje nam co mamy zrobić matlabie z kartki którą napisał mu ktoś inny bo on sam nigdy nie ogarnął obsługi komputera i nie ma pojęcia co my klikamy. Możesz pokazać cokolwiek i zaliczysz bo on swoje a my swoje. Takich przykładów jest więcej ale są też przykłady zupełnie odwrotne.
emsc pisze:"Od ludzi", to można się uczyć wszędzie i do końca życia. I ponad wszelką wątpliwość są do tego ZNACZNIE lepsze i efektywniejsze miejsca niż studia.

Nie zgodzę się. Część ludzi zostaje na uczelni i nigdzie indziej ich nie doświadczysz. Dodatkowo niestety ale w nowych technologiach (lub też obecnie szybko rozwijających się) np. Jakimi są AI naprawdę strasznie dużo rzeczy idzie się dowiedzieć od kolegów z roku a nie od wykładowców którzy czasem nie nadążają bo nikt nie nadąża. Dodałbym do tego koła naukowe. To jest miejsce bardzo niezwykłe. Gdzie trafiasz na ludzi którzy jeszcze nie wiedzą że się nie da. Nie są jeszcze zmęczeni codziennością i potrafią naprawdę zainspirować. To dlatego ludzie którzy w nich byli albo tworzą własne firmy (bardzo wiele udanych) albo szukają takich, gdzie specyfika pracy jest podobna a jest ich jak na lekarstwo. Możliwość odwiedzenia miejsc na świecie o których nie miało się wcześniej pojęcia. Ośrodki badawcze i mnóstwo innych miejsc których w typowym przemyśle nie uświadczysz bo mają inny target. Po studiach jak sam nie masz dojścia to zapytasz kilku znajomych i praktycznie zawsze znajdzie się ktoś kto zna kogoś i pomoże.
emsc pisze:Dla jeszcze trochę bardziej zamożnych (albo gotowych zainwestować w siebie), np uczelnie kanadyjskie.
Dla takich którzy w edukacji widzą dla siebie szansę, I MAJĄ POTENCJAŁ, uczelnie w USA, ale tu już koszty w granicach 1-2 miliona.

Od tego są stypendia i mam wielu znajomych którzy z nich skorzystali i ukończyli studia na różnych uczelniach z renomą na całym świecie (Anglia, USA, Emiraty, Norwegia itd.)
autor: maciek95k
25 kwie 2021, 11:26
Forum: Na luzie
Temat: Czy warto jest iść na studia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5352

Re: Czy warto jest iść na studia

Avalyah pisze:Co jak co, ale na zajęciach to się człowiek programowania nie nauczy, na AGH również.

Oczywiście że nie. Ale pozna człowiek budowę czy zasadę działania pewnych mechanizmów przez co jakość jego oprogramowania będzie wyższa. Mam na myśli to, że będzie pisał pewne części kodu bardziej świadomie a nie tylko dlatego bo tak było w internecie/na kursie/przykładzie i działało. W technikum i na studiach nauczyłem się innego podejścia do takich zagadnień. Projektując jakieś sterowanie skupiam się nie na tym żeby robiło to co chcę, tylko na tym co się będzie działo jak jakiś element zawiedzie i co może pójść nie tak. To jest też powód dla którego bardzo ostrożnie podchodzę do modyfikowania skryptów w maszynach etc. Bo to że zmieniłem coś i działa nie oznacza, że zadziała w każdym przypadku (poprawnie lub zgłosi błąd a nie narobi mambarasu). Dlatego łączy się to bezpośrednio z resztą mojej wypowiedzi, że studia są dla dociekliwych.

Dodane 1 minuta 46 sekundy:
Ps. Tego co tam usłyszysz nie należy traktować jako prawdy objawione. Są tam też leśne dziadki które uczą starych lub wyimaginowanych rozwiązań. Dlatego największą wartością dla mnie byli ludzie których poznałem. Od siebie nawzajem idzie się nauczyć naprawdę wiele i to, że jest kogo zapytać to bardzo cenna rzecz.
autor: maciek95k
25 kwie 2021, 01:09
Forum: Na luzie
Temat: Czy warto jest iść na studia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5352

Re: Czy warto jest iść na studia

AGH...
Uczelnia jak uczelnia. Wszędzie są super prowadzący którym się chce, są też zakute łby które tylko chcą odwalić swoje albo utrzeć nosa studentom. Generalnie będzie dużo przedmiotów które będą Ci się wydawać kulą u nogi. Część faktycznie taką będzie a część z nich może nie docenisz, że będziesz później dziękował niebiosom że były, ale jednak dadzą ogląd na różne sprawy poboczne wokół twojego zawodu i da się to później odczuć. Matematyki to się nauczysz solidnie i to bez wątpienia :D
Na CAD/CAM bym się nie rzucał. Przeważnie to takie pitu pitu żeby zaliczyć a jak dotkniesz maszyny to będzie dobrze. W dodatku to wiedza którą naprawdę łatwo i przyjemnie idzie nabyć z internetów. Z C/C++ już wcale nie jest tak łatwo (napisanie programu który działa na podstawie tutoriali z internetu to jeszcze nie jest programowanie ;) ). Więc generalnie studia można polecić wszystkim dociekliwym którzy chcą nie tylko zrobić coś bo widzieli że tak się to robi i już, ale chcą też zrozumieć dlaczego.

Co do prezesów po podstawówce, to w środowisku w którym się obracam nie występuje takie zjawisko. Po prostu bez kwalifikacji ani rusz.
autor: maciek95k
22 kwie 2021, 17:58
Forum: Na luzie
Temat: Czy warto jest iść na studia
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5352

Re: Czy warto jest iść na studia

Studia studiom nie równe. Pytanie jakie konkretnie masz na myśli i gdzie. No i czego od niech oczekujesz. Dla mnie było to miejsce gdzie zdobyłem mnóstwo bardzo wartościowych kontaktów. Można też się wkręcić w różne środowiska. Dodatkowo, najpierw narzekał człowiek na matematykę i inne trudne do zdania kobyły lecz teraz ta teoria się przydaje. Nie chodzi tutaj o to, że na poczekaniu policzysz cholera wie co, są dziś od tego programy. Ale o obycie i rozumienie tematu. Dodatkowo sama wiedza gdzie szukać informacji i jak ugryźć dany temat jest dość pomocna :) to czego człowiek doświadczył chyba najbardziej, to jak mało wie i że zagadnienia proste chyba nie istnieją a nawet trywialnym sprawą warto poświęcić więcej uwagi bo budując różne rzeczy wszystko się to później mści.

Wróć do „Czy warto jest iść na studia”