Znaleziono 7 wyników

autor: strikexp
13 wrz 2017, 23:35
Forum: WARSZTAT
Temat: jaki krokowiec wybrać?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1221

Jest troche tych silników od maszyn do szycia. Dziwi mnie napis 80/40W, czyżby w zależności od podłączenia mogły pracować na połowie sinusoidy poprzez diodę mając 40W? Nie wiem nie znam się, ale przeglądając inne widziałem dużo plastiku nawet na wale, a to nie wróży nic dobrego :mrgreen:

Historia kupienia przeze mnie tokarki w tym roku a potem innych bajerów. Ma swoje początki własnie w silnikach komutatorowych 230V. Otóż takich silników jest pełno, 90% urządzeń nieprzemysłowych. Jednak wszędzie są one zespolone z obudowami lub gołe.
Ja już sobie przekombinowałem co zrobię w moim nowo nabytym warsztaciku w wolnym czasie. Kupiłem wkrętarkę na 230V, mogłem i wiertarkę ale wkrętarka ma prawdopodobnie silnik do pracy wolnoobrotowej.
http://allegro.pl/wiertarka-wiertarko-w ... 29803.html
Wyciągnę z niej wał i zamiast w plastikowej obudowie, umieszczę go w metalowym statywie i obuduję blachą.
Może i niewarte to tej pracy, ale dzięki temu zyskam solidny silnik komutatorowy na 230V o mocy 800W(podobno). W mojej tokarce mini lathe jest 500W(podobno a możliwe że tylko 350W). A ostatnio skrawałem nią wałek FI30 z C45!
A co najważniejsze, słabe regulatory do takich silników można kupić już za 25zł! Tyle że silnika w obudowie nie można nigdzie kupić :sad:
autor: strikexp
13 wrz 2017, 22:18
Forum: WARSZTAT
Temat: jaki krokowiec wybrać?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1221

marshall pisze:O to chodzi, że właśnie będę potrzebował pełnego zakresu obrotów... w rzeczywistości gdzieś od kikluset do 4000
Bez przekładni raczej trudne do wykonania. Potrzebna Ci płynna regulacja czy może być skokowa?
Jak dorwiesz transformator z wieloma odczepami to bedziesz mógł przełączać napięcie np 24V, 18V, 12V, 6V. Dodatkowo można podpiąć regulator PWM do płynnej regulacji w tym zakresie.
Ale ogólnie silniki komutatorowe niezbyt nadaja się do niskich prędkości.

A i zapamiętaj, są trzy rodzaje użytecznych silników: krokowe, szczotkowe/komutatorowe(bezszczotkowe BLDC też) , indukcyjne/asynchroniczne.
Krokowy jest dobry do niskich prędkości, komutatorowy do wysokich, a asynchroniczny do regulowanej. Niestety ten ostatni wychodzi najdrożej bo potrzebny jest sterownik wektorowy, dlatego powszechnie kombinuje się z najtańszymi komutatorowymi.
marshall pisze: i dobrze by było żeby taki silnik wyrabiał i się nie spalił jak go będę 0,5h piłował
Zalecam kupić większy silnik na większe napięcie. Poprzez obniżenie napięcia ograniczasz sprawność(dla ciebie mało istotna), moc (i moment obrotowy) i straty cieplne. Silnik będzie słabszy ale odporniejszy na przeciążenia i przegrzewanie.
W podobny sposób projektuje się silniki komutatorowe-wolnoobrotowe. Jednak ciężko taki silnik kupić, a szkoda bo jak są użyteczne, świadczy prawdopodobnie legendarna wiertarka celma :)
marshall pisze: Dzisiaj zaaplikowałem wspomniany wcześniej silniczek z wkrętarki , który mam ale jest na 14,4V i nie miałem odpowiedniego zasilania żeby sprawdzić w praniu jak to kręci na maksa. Na zasilaczy 2A 12v ledwie szarpał jak krokowiec o liczbie kroków dwa na pełny obrót :)
Poszukaj nazwy modelu z frazą PDF albo DATASHEET, będziesz miał podane maksymalne napięcie. Jak dobrze pamietam to takie silniki maja napięcie maksymalne 18V, ale może i 24V.
W każdym razie typowe silniki komutatorowe mają mały moment, trzeba stosować przekładnię żeby z 4000obr/min zrobić 1000obr/min i wtedy widać dopiero jego siłę.

marshall pisze: Sprawdzam jeszczę opcję , którą ktoś polecal na pierwszej stronie czyli silnik szczotkowy... takie np.: od maszyny do szycia dałyby radę no są na 230v także zasilacz odpada i zostaje tylko regulator.
Daj znać jak kupisz taki silnik kilkadziesiąt wat w obudowie zamkniętej na 230V. Szukam takiego wynalazku od 3 lat ale wszystkie mają bebechy ba wierzchu lub kosztują ponad 200zł...
autor: strikexp
13 wrz 2017, 18:02
Forum: WARSZTAT
Temat: jaki krokowiec wybrać?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1221

marshall pisze: Tylko czy ta cena nie mówi też o jego jakości?
Pewnie że tak. Ale czy opłaca Ci się kupować silnik przemysłowy za 400zł jak możesz mieć taki za 40zł?


Zdaje się że dokumentacja tego silnika jest dostępna tutaj pod opisem "12V-720T-4443F 4100RPM"
http://www.magmapolska.pl/silnik-do-zabawek/
Niestety nie ma podanego momentu, trzeba prognozować na podstawie proporcji mocy i obrotów z innych silników.

Silnik komutatorowy ma tą właściwość że pod obciążeniem zwalnia ale zwiększa moment. Niestety kosztem pobieranego prądu, więc chcąc pracować w ten sposób na mniejszych obrotach, trzeba zmniejszyć napięcie zasilania.
autor: strikexp
12 wrz 2017, 21:57
Forum: WARSZTAT
Temat: jaki krokowiec wybrać?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1221

marshall pisze:
Myslalem jeszcze o jakims silniku bezszczotkowym ale jakos nie moge nic znalezc w okolicy 50-100W i obrotach 5000 . Jak juz cos znalazlem to jakies nieobudowane z drutami na wierzchu a do mojej roboty najlepszy jest silnik szczelny.
Bo to pewnie silniki do dronów, nieprzeznaczone do pracy ciągłej. Stąd ten brak zabudowy aby możliwie najlepiej się chłodziły. Nie używaj ich bo spalisz, trzeba je chłodzić ciągiem powietrza lub kontrolować temperaturę.

Dość silne silniki komutatorowe są we wkretarkach, wpisz na allegro "silnik wkrętarka", mają takie obroty jak piszesz. Ewentualnie fajne chińskie silniki ma hurtownia magma:
https://magma.sklep.pl/pol_m_SILNIKI-ST ... I-349.html
Niestety poza ceną jest napięcie 12-48V, zasilacze kosztują więcej niż silnik. Ewentualnie można przerobić zasilacz komputerowy na zwykły 12V, ale nie testowałem jak długo to działa.
autor: strikexp
12 wrz 2017, 09:57
Forum: WARSZTAT
Temat: jaki krokowiec wybrać?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1221

Z moich obliczeń dla średnicy 5cm wynika 5Nm/40 = 0,125Nm. Koło pasowe odbiera moment bokami więc trzeba to uwzględnić w średnicy. Ten wynik jest bardzo mały, pomimo że silnik krokowy ma bardzo duży moment w porównaniu do innych. Jak maszyna jest solidna to bym dał silnik 0,5Nm lub 1,1Nm, używany kupisz na allegro za 20zł, nowy za 50-100zł. Sterowniki tej mocy są tanie.
A zapas musi być bo silnik krokowy traci moment przy większych obrotach.

Pozostaje Ci jeszcze jakoś sterować obrotami. Niby łatwa sprawa, ale jak ktoś nie zna się na elektronice i programowaniu to trzeba poszukać gotowego regulatora.
autor: strikexp
11 wrz 2017, 22:25
Forum: WARSZTAT
Temat: jaki krokowiec wybrać?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1221

Jak masz pomiary to teraz możesz policzyć.
Przyjmujesz że do podniesienia 1kg na ramieniu o długości 1 metra potrzeba silnika 10Nm, a 1kg na ramieniu 10cm tylko 1Nm.
Czyli do nawijania sznurka z Twoimi 500g na FI 20mm (1cm od osi czyli 5Nm przez 100) trzeba siły 0,05Nm. Oczywiście sam musisz policzyć proporcję tak żeby zgadzało się ze średnicą na jakiej mierzyłeś.

Tylko taka moja uwaga, silnik krokowy działa krokowo, czyli szarpie. No chyba że ma wybajerowany sterownik tworzący sinusoidę na uzwojeniach ale to pewnie kosztuje niemało (sterowanie ułamkami kroków).
Jak zależy ci na prędkości obrotowej to lepiej zastosować silnik szczotkowy (czyli jakikolwiek bo silniki indukcyjne w 95% poznasz po wielkości i masie). Na allegro są często błędnie opisywane.
Do regulacji obrotów wykoszystuje się wtedy sterownik PWM, ale trzeba brak zapas bo z obrotami spada też moment.
autor: strikexp
11 wrz 2017, 15:01
Forum: WARSZTAT
Temat: jaki krokowiec wybrać?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1221

Muszę Cię zmartwić jako automatyk, silnik dobiera się według pomiarów albo eksperymentalnie.
Ten pierwszy sposób wymaga dużego silnika i układu pomiarowego, co odpada dla kogoś kto nie ma odpowiedniej wiedzy i ma pojedyńczą robótkę.
Pozostaje Ci dobrać silnik eksperymentalnie, ale i tak trzeba zrobić pomiary. Weź wagę elektroniczną albo ciężarek np 1kg i sprawdź jaka siła jest potrzebna do poruszania mechanizmu.
Ciężarkiem mierzysz w ten sposób że nawijasz sznurek na pokrętło/śrubę i puszczasz do swobodnego rozwijania. Potem ze średnicy i rozmiaru można wyliczyć jaki minimalny moment obrotowy jest potrzebny i dobrać silnik mający pewien zapas momentu.

Wróć do „jaki krokowiec wybrać?”