Po rezystancji można wywnioskować jaki to silnik, szczególnie znając jego moc. Ale nie wiem jak to liczyć.
Napięcie 240V ustawiałeś jako fazowe? Jak silnik był stary to jest możliwe że był przystosowany na napięcie 220V i dlatego przy 240V była za wysoki prąd.
Znaleziono 4 wyniki
Wróć do „Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda”
- 08 sie 2017, 14:29
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda
- Odpowiedzi: 33
- Odsłony: 14043
- 07 sie 2017, 22:40
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda
- Odpowiedzi: 33
- Odsłony: 14043
- 07 sie 2017, 16:09
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda
- Odpowiedzi: 33
- Odsłony: 14043
Przede wszystkim należy ustalić jaki masz silnik. Bo jak wspomniał ktoś wcześniej, dla silnika 230/400V niedopuszczalne jest podłączenie w trójkąt i nie powinno się go dać tak podłączyć.ssllaawweekk pisze:Kolego "strikexp"
Natomiast dla silnika 400V/690V to co napisałem o połączeniu gwiazda/trójkąt jest prawdziwe.
Stosuj takie połączenie jak jest teraz, przy zbyt małej mocy silnik się spali.ssllaawweekk pisze: Jestem na 90% pewny, że silnik został dobrany przez producenta pompy. Jeśli możesz wyjaśnij dlaczego w tym wypadku stosować połączenie w trójkąt i jaki wpływ ma poślizg na pracę zestawu.
Widziałeś wykres momentu od prędkości silnika trójfazowego? Poślizg wynosi od 1 do 0, od lewej do prawej. Tzn im mniejszy poślizg tym większa prędkość obrotowa. Jest pewien zakres poślizgu w którym może pracować silnik bez ryzyka uszkodzenia. Falowniki wektorowe utrzymują poślizg na właściwym poziomie, zapobiegając uszkodzeniu silnika. Na nich można taką pompę ustabilizować.
Na zwykłym falowniku skalarnym to już nie będzie tak pięknie - poślizg będzie za mały bo moment obciążenia zmaleje. Ale spokojnie, oby nie był za duży, za mały może być.
Ktoś tam wspomniał że to pewnie wina mechaniki a nie kawitacji. Pewnie ma dużo racji, albo nawet 100% racji.ssllaawweekk pisze: Przy okazji przypomnę. Pompa pracująca pełną prędkością, zasilona z sieci 400V 50Hz, wyje tak głośno, że nie da się wytrzymać. Do tego kawitacja.
Jak masz falownik skalarny a nie zależy Ci na wydajności pompy, to zmniejsz częstotliwość. To zmniejszy kawitację, a i mechanika będzie pracować bardziej znośnie.
Tu raczej powinien być rozruch częstotliwościowy, tzn startujesz od około 20Hz(maksymalny moment silnika przy starcie) a potem dopiero podciągasz częstotliwość do tej normalnej np 40Hz. Jak uruchamiasz pompę ręcznie to spróbuj stosować taki rozruch.ssllaawweekk pisze: Temat jest dla mnie ważny. Dodatkowym problemem w systemie jest zmienna gęstość przepompowywanej cieczy. Im zimniej tym większa ale bez przesady. Obecnie, lato, ciecz jest "rzadka". Będąc w pracy mogę podać dokładne liczby. Czy więc przy połączeniu w trójkąt pompa będzie radzić sobie lepiej przy rozruchu?? Czy ktoś może się wypowiedzieć.
Falownik w zestawie pełni też funkcję softstartu. Czas rozruchu to 5s.
Jak to silnik 230/400V to spalisz, go nie można łączyć w trójkąt.ssllaawweekk pisze: Jeszcze raz podkreślam: Gdy łącze silnik w trójkąt, ograniczam napięcie na wyjściu falownika do 240V. Silnika nie spalę.
Tak, ma w każdym układzie bo to moc silnika się zmienia. Tylko trzeba mieć oczywiście silnik 400/690V bo tylko taki może pracować zarówno jako gwiazda i trójkąt.ssllaawweekk pisze: Często czytam o tym, że przy połączeniu w trójkąt moment rozruchowy jest 3 razy większy. Czy jednak w tym układzie, to prawo ma zastosowanie?
Pompę podłącz tak jak jest, nie kombinuj bo na 99% nikt nie podłączył silnika 400/690V w gwiazdę. Dużo taniej byłoby dać mniejszy silnik i połączyć w trójkąt.
- 04 sie 2017, 16:44
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda
- Odpowiedzi: 33
- Odsłony: 14043
Re: Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda
Zarówno trójkąt jak i gwiazda jest normalnym trybem pracy silnika. Zmienia się tylko jego moc bo i napięcie jest mniejsze.ssllaawweekk pisze: Które z połączeń jest lepsze dla układu: trójkąt czy gwiazda?
Oba są jak najbardziej możliwe i wg. mnie bezpieczne.
Czy zmiana sposobu połączenia ma wpływ na charakterystykę pracy i straty w układzie, żywotność silnika?
Jednak połączenie w gwiazdę stosuje się niemal wyłącznie po to , aby zmniejszyć prąd rozruchowy i nie wywalać korków. Albo przy większych silnikach, aby wszystkie światła w okolicy nie przygasały

Jeśli silnik został dobrany przez producenta pompy, to należy używać połączenia w trójkąt. Jeśli dobrałeś go sam, to można połączyć w gwiazdę aby zmniejszyć zużycie prądu. Jednak aby nie popełnić błędu, trzeba by wiedzieć z jakim poślizgiem (różnica wirowania pól magnetycznych) pracuje silnik.
Jednak tą oszczędnością to bym sobie nie zawracał zbytnio głowy. Maksymalna sprawność jest przy połączeniu w trójkąt i odpowiednim obciążeniu silnika. Przełączenie w gwiazdę może nie dać sensownych korzyści.
No i jeszcze jedno, w pompach i wentylatorach moment obciążenia rośnie wraz z obrotami. Podobnie jak moment silnika trójfazowego, wiec jest to idealne połączenie. Ale to że silnik rusza swobodnie, nie znaczy wcale że przy większych obrotach będzie miał równie łatwo.
Tylko czy takie rozważania maja sens przy falowniku? Jak masz regulację maksymalnego napięcia wyjściowego to łączysz w trójkąt i ustawiasz napięcie międzyfazowe na 230V
