Znaleziono 4 wyniki

autor: zippy
14 sty 2025, 23:14
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Posów cyfrowy SN 400-lx1500 + TUJ50M
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 534

Re: Posów cyfrowy SN 400-lx1500 + TUJ50M

Spokojnie nie herezje, tylko wynik chorego pomysłu z przed lat złączenia 2 totalnie różnych tokarek.
Ale może się mylę. By to ocenić załączę tu trochę materiałów.

W tuj-50m jest 5 dzwigni odpowiadających za wybór posuwu, 4 na przekładni dolnej za gitarą jedna przed gitarą
Obrazek
Ta przed gitarą ma 4 ustawienia, 1:1 Lewo, 1:1 prawo, 4:1 Lewo, 4:1 Prawo
Obrazek
I widać to na schemacie skrzyni:
Obrazek
Rumnka w w skrzyni górnej przed gitarą ma tylko 2 ustawienia 1:1 i 8:1.
Obrazek
To jest tabela posuwuw tuj:
Obrazek

Teraz sprawdziłem i masz racje pomyliłem się, Jak dobiorę dobre koła to uzyskam wszystkie gwinty prawe, albo z kolumny 1:1 albo z kolumny 4:1. By uzyskać drugą kolumnę lub lewe gwinty trzeba inny zestaw kół.
autor: zippy
14 sty 2025, 20:01
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Posów cyfrowy SN 400-lx1500 + TUJ50M
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 534

Re: Posów cyfrowy SN 400-lx1500 + TUJ50M

Cześć
dziękuję za odpowiedzi. Przepraszam za ortografie.... całe życie mnie ściga.
Już dawno bym dobrał koła zębate do gitary. Niestety osoba która zrobiła tego frankensteina tokarek nie nie przejęła się tym że tuj i Rumunka maja inne rozwiązania przełożenia posuwu. Są inne przełożenia głównej przekładni ale to wymaga tylko doboru innych kół, problem przede wszystkim jest że przełączanie kierunku kierunku obrotów posuwu w rumunce było w skrzyni posuwów a w Tuj jest w głównej przekładni.
Wiec jak dobiorę odpowiednie koła, to cześć gwintów będę miał tylko prawych, a cześć tylko lewych :) Można dobrać 2 komplety ale to juz się robi dość skomplikowana układanka na gitarze. No i jako ostatnie. W TUJ nie ma wszystkich gwintów wiece np. 3/8 cala rurowy nie da się nagwintować.

Znalazłem zestaw filmów na YouTube gdzie gość na małej tokarce robi dokładnie to co ja chcę zrobić:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... nVVdS3WVgg

Jak znacie jakieś inne źródła to się podzielcie proszę.

Jaka moc mają serwa w tokarkach CNC odpowiadające właśnie za oś X?
autor: zippy
09 sty 2025, 21:02
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Posów cyfrowy SN 400-lx1500 + TUJ50M
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 534

Posów cyfrowy SN 400-lx1500 + TUJ50M

Cześć
Mam Rumunke SN 400-lx1500 która cały support dolny (skrzynia posuwów śruba i support) ma z TUJ50M. Maszyna działa Ok ale niestety mam 1 zestaw kół zębatych, i 2 gwonty 1mm/obr i 2mm/obr i NIC wiecej.
Jest to hybryda z lat 80 dziesiątych 2 tokarek - dlaczego nie wiem, kupiłem niedrogo właściciel nie znał całej historii.
Obrazek
Możliwe że udałoby się wykorzystać koła z gitary TUJ 50, Ale nie byłem w stanie znaleźć takiego kompletu. I nie ma pewności że to zadziała.
Stąd pomysł, zrobienie semi-CNC z niej. Nie potrzebuje full-cnc gdyż to typowa serwisowa tokarka do naprawy lub dorabiania pojedynczych części.
Chciałbym wale wrzeciona zamontować enkoder i serwomotor na wejściu skrzyni przekładniowej posuwów (na ostatnim kole gitary). I napisać na jakiś sterownik PLC albo Raspberry prosty program do nadążnego zasilania posuwu w zależności co ustawie z HMI. Mam zamontowane na X i Y odczyt cyfrowy na taśmach magnetycznych ale to nie powinno być konieczne do tego zastosowania.

Co o tym pomyśle sądzicie i może ktoś to już robił?

Wróć do „Posów cyfrowy SN 400-lx1500 + TUJ50M”