Znaleziono 7 wyników

autor: MrCluster
20 paź 2017, 11:06
Forum: PikoCNC
Temat: Reczne wpisanie wartosci Z
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2226

Steryd pisze:
MrCluster pisze: Gdybym chciał zrobić 20 figurek np w drewnie brzozowym to aby zerować Z na powierzchni materiału musiałbym najpierw każdy klocek doprowadzić do wstępnego wymiaru - bez sensu.
Nie musiałbyś. Musiałbyś tylko ustawić bazę na określonej wysokości. Raz, a potem możesz sobie wkładać wałki jakie chcesz, nawet kwadratowe.
W ten sposób na to nie patrzyłem, ale faktycznie masz rację ;) Czyli zostawiamy materiał w spokoju, a ustawiamy sobie oś Z w powietrzu. Problem Solved :D
autor: MrCluster
18 paź 2017, 15:32
Forum: PikoCNC
Temat: Reczne wpisanie wartosci Z
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2226

RobWan pisze:
MrCluster pisze: czy mam rację?
To zależy od CAM-a. Jeżeli tyczy się PIkoCam-a to nie masz racji. :smile:

Robert
Wiem, wiem ;) Ale ja cały czas nawiązuję do oprogramowania dedykowanego dla 4 osi :)

Tak czy inaczej nie wiem czy wolno nam tak schodzić z tematu ;) Kolega pytał o ręczne ustawienie parametrów Z w PikoCNC i odpowiedzi udzieliłem w trzecim poście, a autor się od tej pory nie odezwał chyba :)
autor: MrCluster
18 paź 2017, 13:18
Forum: PikoCNC
Temat: Reczne wpisanie wartosci Z
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2226

Steryd pisze:
MrCluster pisze:To niejako mija się z celem CNC, bo trzeba i tak wstępnie obrobić materiał.
Ty chyba nie do końca rozumiesz cel CNC ;)
Myślę, że rozumiem, a to Ty nie do końca rozumiesz moją wypowiedź ;)
Miałem na myśli, że bez sensu byłoby ustawianie Z=0 na powierzchni materiału, gdy mamy program do wykonania wałka i chcemy wykonać 50 sztuk, a każdy surowy materiał wkładany do frezarki ma inną średnicę :) Czyli zgadzam się, że ma być w osi obrotu ;)

Zbudowałem frezarkę CNC i jeśli dobrze rozumiem z wiedzy i krótkiego doświadczenia to celem CNC jest powtarzalność i dokładność, a mój udział ogranicza się do projektu, g-kodu i zamontowania materiału.
Gdybym chciał zrobić 20 figurek np w drewnie brzozowym to aby zerować Z na powierzchni materiału musiałbym najpierw każdy klocek doprowadzić do wstępnego wymiaru - bez sensu.

Jeśli chodzi o tokarki CNC czy precyzyjne frezarki to aby zerować na powierzchni materiału i uzyskać wałek o średnicy 30mm z tolerancją do 20 mikrometrów to musiałbym w kłach montować wałek precyzyjny szlifowany, bo żaden materiał surowy do toczenia nie ma idealnych wymiarów.

Z=0 w osi obrotu eliminuje powyższe problemy - czy mam rację? :)
autor: MrCluster
16 paź 2017, 11:19
Forum: PikoCNC
Temat: Reczne wpisanie wartosci Z
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2226

Ja mam bardziej na myśli przygotowanie g-code do obróbki w 4 osiach, a to chyba robi się jakimś innym programie typu CAM, tak jak grawerowanie trzyosiowe frezem V przygotowuję w innym programie, a PIKO mi tylko odczytuje i wykonuje g-code.

Wówczas po przygotowaniu pliku g-code do obróbki w 4 osiach i wgraniu go do PIKO muszę gdzieś wyzerować maszynę w osi Z. W przypadku takiej obróbki musi to być w osi obrotu materiału, bo wtedy mogę wrzucić w maszynę co chcę, a i tak na końcu otrzymam np. wałek o średnicy 30mm bez ingerencji w kod.

Jeśli ustawimy Z na powierzchni materiału, to aby uzyskać wałek 30mm bez zmiany kodu, muszę najpierw mieć materiał o dokładnych wymiarach wyjściowych, np. 40mm. To niejako mija się z celem CNC, bo trzeba i tak wstępnie obrobić materiał.

Podsumowując, myślę, że w tej dyskusji PIKO trzeba traktować w kategorii programu wykonawczego dla g-code, a nie CAM.

P.S. Chociaż tę funkcję ma świetną i w 90% mojej pracy wrzucam do niego tylko dxf. Co jeszcze na pochwałę zasługuje, to fakt, że mogę sobie PIKO zainstalować na komputerze w domu i zanieść już przygotowany plik *.cam do warsztatu, i tam jeszcze wprowadzić ewentualne korekty :D
autor: MrCluster
14 paź 2017, 22:19
Forum: PikoCNC
Temat: Reczne wpisanie wartosci Z
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2226

Petroholic pisze:
MrCluster pisze:Przy ustawieniu Z=0 na powierzchni trzeba by najpierw obronić z grubsza na okrągło, zmierzyć średnicę, wyzerować znów na powierzchni, wprowadzić nową średnicę do programu i dopiero obrabiać.
Nigdy się nie spotkałem z ustawianiem zera w czwartej osi na powierzchni detalu... Przy nieregularnych kształtach, które nie będą docelowo walcem jest to nawet niemożliwe. (np. obróbka odlewów)....
Tak właśnie myślałem.
Petroholic pisze:
kalreg pisze:Natomiast wrzeciono nie ma technicznych mozliwosci zjechac do punktu przeciecia konca frezu z osia obrotu - brakuje ok 8 cm (od poczatku wrzeciona, bez frezu).
Co to za maszyna???

A jakbyś np. miał obrobić materiał grubości 20mm na stole to co? Musisz go wywindować do góry na klockach?
Pierwsza moja myśl była taka, że oś obrotowa jest zamontowana jakoś pod stołem, np. zdejmowany jest blat, ponieważ sama maszyna ma za mały skok osi Z by móc montować ją na powierzchni stołu.
autor: MrCluster
14 paź 2017, 20:33
Forum: PikoCNC
Temat: Reczne wpisanie wartosci Z
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2226

Hmm zaiste jest to prawdą i Z=0 logicznie powinno być na powierzchni, jak w 3 osiach jest na powierzchni materiału. Jednak czy przypadkiem nie będzie to błąd? Skoro w czwartej osi obrotowej będziemy chcieli uzyskać wałek o średnicy 30 mm, a materiał to nieregularny obiekt, wydaje mi się, że jednak lepiej będzie pracować w odniesieniu do osi obrotu. Wtedy niezależnie od zamontowanego materiału będziemy mogli zawsze uzyskać te 30mm, czy to będzie przekrój prostokątny, dużej średnicy, czy też małej.
Tak teraz jestem pewien. Przy ustawieniu Z=0 na powierzchni trzeba by najpierw obronić z grubsza na okrągło, zmierzyć średnicę, wyzerować znów na powierzchni, wprowadzić nową średnicę do programu i dopiero obrabiać.
Wyzerowanie w osi obrotu eliminuje wszystkie powyższe czynności.
Jedynie program musiałby być napisany tak, że obróbka ma być nie na głębokość np. 5mm, tylko ma się zakończyć na Z=30 i dawać możliwość rozpoczęcia od dowolnego miejsca w osi Z.
Wszystko to jednak spekulacje bo też nie mam osi obrotowej. Jednak taki sposób postępowania wydaje mi się logiczny.
autor: MrCluster
14 paź 2017, 10:09
Forum: PikoCNC
Temat: Reczne wpisanie wartosci Z
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2226

RobWan pisze:Czegoś nie rozumiem.
Skoro mechanicznie nie zejdziesz poniżej 80 mm to jak to chcesz zrobić programowo? :-)

Robert
Z tego co zrozumiałem to koledze chodzi o to, żeby oszukać Piko, iż punkt Z=0 jest w miejscu przecięcia osi obrotu przedmiotu z końcem freza, choć fizycznie jego frezarka nie ma szans się tam zbliżyć.
Programowo można to zrobić poprzez wyzerowanie maszyny w punkcie najniższym osi Z, a następnie kliknięciu w oknie Piko obok licznika osi Z na przycisk "ustaw" i wpisaniu ręcznie z=80. W ten sposób Piko będzie "myślał", że Z=0 jest na przecięciu osi obrotu przedmiotu z końcem freza, ale kolega musi pamiętać tworząc programy, że frez nie może nigdy zjechać poniżej 80mm w osi Z. Czyli najmniejsza średnica obrabianego elementu musi mieć 160mm.
Powyższe rozwiąże problem, ale trochę słabo, bo tylko takie grubasy będzie mógł obrabiać.

Wróć do „Reczne wpisanie wartosci Z”