Z pytania wnioskuje ze chodzi ci o frezarke.
Czyli tak, mocujemy detal do stolu w imadle lub za pomoca lap bezposrednio do stolu.Istnieje duzo mozliwosci zamocowania detalu ale te dwa sa chyba najpopularniejsze.
Pozniej ustawiamy punkt bazowy.Jest to miejsce gdzie w programie mamy zera w osi X i Y np lewy gorny rog ale moze byc kazde inne miejsce np jezeli obrabiamy detal ktory ma juz otwor wygodnie jest ustawic sobie zera na srodku otworu .Mozliwosci sa tysiace w zaleznosci od ksztaltu , wielkosci i rodzaju zamocowania.
Nastepnie ustawiamy zero w osi Z .Przewaznie programy pisze sie w ten sposob ze wartosci Z sa ujemne a w zwiazku z tym Z0. ustawia sie na gornej powierzchni materialu.
Potem trzeba ustawic narzedzia . Mocujemy odpowiednie narzedzia do oprawek i mierzymy dlugosc i srednice lub promien.W tabeli narzedzi wpisujemy w wlasciwe pola zmierzone wartosci.Pomiar moze roznie wygladac na roznych maszynach te co maja czujniki pomiarowe to tylko dotyka cie narzedziem do czujnika i wartosci same wskakuja do tabeli narzedzi a w tych co nie maja mierzenie ogulnie polega na dotknieciu czubkiem freza do materialu i na tej podstawie oblicza sie dlugosc freza a srednice mierzy sie suwmiarka lub odczytuje z freza

Wpisanie srednicy freza ma znaczenie gdy w programie sa uzyte funkcje korekcji G41 G42 jesli nie to mozna sobie nie zawracac glowy wpisywaniem srednic frezow.
Jesli te operacje zostaly prawidlowo wykonane i jestes pewny za program pozostaje tylko wcisnac zielony guzik i czekac az detal zostanie wykonany

Jesli nie jestes pewny to jest kilka mozliwosci przepuszczenia programu na "sucho".Mozna puscic program w powietrzu podnoszac baze Z np o 100mm . Mozna wogule wylaczyc os Z i wtedy pracuja tylko osie X i Y , mozna puszczac program linia po lini i na ekranie kontrolowac co sie dzieje.Nowsze maszyny maja tez symulacje graficzna. Mi osobiscie najbardziej podoba sie mozliwosc kotroli wykonywania prg za pomoca korby krecisz w prawo program idzie do przodu w lewo do tylu ale takie cos widzialem tylko na sterowaniu PROTOTRAK.
Po obrubce mierzymy czy wszystko jest ok a jesli nie to poprawiamy w korekcjach narzedzi odpowiednie wartosci i puszczamy jeszcze raz.