Znaleziono 11 wyników

autor: daniel89
08 paź 2017, 10:57
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

Mi chodziło o to, że była mowa, że kręcenie osią silnika może uszkodzić sterownik, dlatego dziwiło mnie , że skoro takie coś miało by uszkodzić to czemu ta cała siła SEM indukowana podczas hamowania nie uszkadza. Pokazano mi że silnikiem jednym można napędzić drugi więc to sprawdziłem, prąd tam płynący jest na prawdę nie wielki, większy wytwarza się podczas hamowania. Chyba , że coś źle rozumiem jak to by miało uszkodzić sterownik?
autor: daniel89
07 paź 2017, 12:41
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

A czytałeś kartę katalogową układu TB6600? Jest tam wyraźnie napisane, że maksymalne napięcie zasilające sterownik w trakcie normalnej pracy to 42V.
No widzisz teraz już wiem dlaczego maksymalnie można dać 42V DC i 4,5A :) . Chińczyki tego nie wyjaśnili tak jak datasheet tego układu :P .
Obrazek
https://www.zyltech.com/uploads/1/0/1/0 ... 10__1_.pdf
P.S. Zwykła dioda LED do poprawnego świecenia wymaga prądu o wartości max. 20mA, większość z nich świeci całkiem dobrze już przy prądzie o wartosci 15mA. Przy trzydziestu zazwyczaj złącze ulega już degradacji.
No tak masz rację podałem za dużo te 30mA to już może nawet uszkodzić zależy też od koloru diody.
Mam nadzieję, że pierwsze zdanie to był żart...
a co złego powiedziałem w ładowaniu kondensatora , wiadomo że prąd płynie od wyższego potencjału do niższego . No daje się minimum 1000uF na 1A a mam mieć 3 silniki po 4,2A .
więc jeżeli założysz zbyt słaby zasilacz będzie on ciągle pracował na przeciążeniu i w szybkim tempie może ulec uszkodzeniu
, a czytałeś ten materiał co pokazałem o doborze zasilacza? Tam pisze jakiej mocy transformator należy dać, nie bój się nie dam zbyt słabego.
autor: daniel89
07 paź 2017, 09:42
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

Jak żyłował? Przedział bezpieczny zasilania to jest -5 do 10 % . Żyłował bym jak był odjął tylko 5% i dał 45V DC . Każdy Volt się liczy jak ma poprawić jakość pracy .

Dlatego podanie przez Ciebie granicy tego sterownika 42V DC , że więcej wyrządza krzywydę mu to jakoś nie ma się do teorii obliczeń doboru zasilania .
Sobie przeczytaj jak nie wierzysz : https://www.ebmia.pl/pliki/dodatkowe/Ja ... silacz.pdf
autor: daniel89
07 paź 2017, 01:48
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

Dziękuję za radę :) .
Silnik wybieram jeden z tych dwóch co pokazałem. Jak będzie dostępny ten 4Nm bez osi tylniej to go wezmę , jak nie to wezmę ten 3.1Nm z osią tylnią. Kręcić to już mówiłem nie wiem czy mnie ktoś tutaj rozumie ? Przy kręceniu przełączył bym na kondensatory które by odebrały tą moc, z takim kręceniem nie powinno się nic złego stać, ale zawsze lepiej zachować ostrożność , bo elektronika jak to upanie zauważył może "ześwirować" jak nie ma zabezpieczeń :) tylko nie wiem , czy wy wiecie ale jak silnik hamuje to właśnie oddaje tą moc hamowania do układu zasilania sterownika i ładuje te kondensatory które powinny być za zasilaczem , dobiera się 1000uF na 1A zasilania, w moim przypadku dał bym coś koło 15 000uF na 50V :) .
Nurtuje mnie jeszcze to napięcie zasilania tych sterowników bo producent podał 48V DC rozumiem że to jest napięcie piku co wytrzyma sterownik, więc powinno się według obliczenia doboru zasilania odjąć te 10% co daje 43,2V DC na zasilanie, czy takie napięcie będzie bezpieczne upanie , dawałeś może tyle czy max dałeś 42V DC ? Bo chcę wyciągnąć jak najlepszą dynamikę na nich , dlatego wolę dać większe napięcie ale też takie które nie ubije sterownika :P .

Dioda wymaga 30mA by świeciła pełną mocą więc to nie jest dużo :) . Silnik krokowy jak i każdy inny silnik to prądnica ale aby uzyskać dużą moc która co kolwiek może zasilić to trzeba dużych obrotów i ciągle kręcić nim a nie palcami delikatnie obracać, palcami to ja ledwo żaróweczkę byłem w stanie zaświecić :P . Co do tego jak on to kręci jednym silnikiem drugi to muszę zobaczyć zaraz podepnę swoje małe silniczki i zobacze . No tak kręci się jeden drugim, ale tylko tym rozmagnesowanym jestem w stanie zakręcić :) . Jak jest namagnesowany i twardo trzyma to tylko brumy słychać, prądu oczywiście nie da się zmierzyć nawet 0.1uA nie wyłapałem, może diodę podepnę na 30mA zobacze czy ruszy ją XD , ale zabawa :) , tylko Panowie, taki prąd i takie napięcie nie ma prawa wyrządzić krzywdy sterownikowi, no chyba że ten większy 4Nm będzie więcej tego dawał XD .
autor: daniel89
06 paź 2017, 07:45
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

No właśnie ja chciałem trafo, mostek i kondzie dać, bo wyczytałem że to lepszy sposób zasilania jest. Dlatego muszę Trafo na konkretne napięcie dać. Piszcze że ten sterownik obsługuje 48V DC, mówisz że u Ciebie 42V DC idzie do normalnej pracy, a próbowałeś dać 45V ? Może masz starszą wersję tego sterownika? Bo ten drugi co podałeś to słyszałem że kiepskiej jakości chip co właśnie miał spore problemy, dlatego zdecydowałem się na nową poprawioną wersję na tb6600, ten co Ci pokazałem do 5A .
Kusi mnie zrobić te 45V, ale też nie chcę tego uszkodzić, no ale po co by producent podawał maksymalne zasilanie na 48V ?
Nawet jak bym ostatecznie odjął 10% napięcia to wychodziło by 43,2V to nie powinno uszkodzić nic jeśli max jest 48 faktycznie co nie uszkadza.
autor: daniel89
06 paź 2017, 00:14
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

No czyli co brać ten na 4Nm ? To i tak muszę czekać z 3 tygodnie na dostawę , ale to nie śpieszy mi się. Chyba że uważasz że 3Nm wystarczą?
Myślę że nie uwalił bym sterownika korbką dając kondensatory, a silnik i tak oddaje moc przy hamowaniu do zasilania a tam będę miał kondensatory , ale w sumie mało potrzebne to mi jest.
Jeszcze zasilanie tych sterowników. Pisze że napięcie zasilania do 48 V DC . Badałeś ten sterownik może ten na 5A ? Ja mu dam na stałe 4.2A do pracy równoległej, a napięcie wytrzyma ile max ? 45V da radę do pracy ciągłej czy za dużo bo widziałem że coś podobnego masz u siebie ? Ja taki mam mieć dokładnie ten : https://pl.aliexpress.com/item/New-CNC- ... 0.0.pAVfno .
autor: daniel89
05 paź 2017, 09:54
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

No w innym temacie jak pokazałem swoje dzieło i podałem że chce w aluminium wycinać to mi powiedział że 4Nm powinienem do takiej pracy brać. A z obrotami silnika to i tak sam wiesz że spadnie ta moc. Bede musiał napisać do sprzedawcy aby mi dali charakterystyki bo bez jaj aby tego nie mieli. Sterownika nie rozwala kręcąc po to si3 daje kondensatory przed zasilaniem aby zbierały prąd przy hamowaniu, a tutaj i tak bym kręcił przy wyłączonym zasilaniu. To dlaczego montują takie kołowrotki na tylną oś i potem sobie ustawiają pozycję jak to miało by coś uszkodzić? Do czego dawali by tylną oś aby tylko enkoder zasprzęglić? Z początku myślałem aby dać silnik 2-3Nm ale zastanowiłem się nad tym i miał rację bo do aluminium to dają konstruktorzy 3.1Nm , ale skoro cena podobna do tego 4Nm to się dlatego też nad nim zastanawiam.
autor: daniel89
05 paź 2017, 09:32
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

Ale myślisz że ta charakterystyka pracy oby dwu jest taka sama? Chodzi mi o ten spadek momentu wraz ze wzrostem prędkości czy np. W połowie który będzie miał wiekszą moc? I dynamika pracy jak się na obu rozkłada który jest szybszy? Mówisz że są bardzo podobne ale jednak się różnią czymś, gdzie widziałeś że różne napiecie znamionowe o to 5% jest? No i ten wał tylni w tym 3.1Nm czy nie jest przydatny jak na pierwszą maszynkę aby go ręcznie pokręcić jak kroki zgubi? Bo widziałem takie kołowrotki na tylni wał zakładali. Wiem że to najmniej ważne jest a liczy się jakość silnika ale czy na początek dam radę bez tego wału na tył aby wypozycjonować cnc?
autor: daniel89
05 paź 2017, 09:03
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

Napięcie i prąd nie są takie same w obu? Też przydała by się charakterystyka pracy oby dwu ale nie mogłem znaleźć. Bo jak ten 4Nm nie będzie tak dynamiczny jak ten 3.1? Ktoś pisał na tym forum że mu krokowce 4Nm bucza i wolno działał a jak podpiał 3.1 to była płynna praca właśnie na tb6600. Więc sam nie wiem co o tym sądzić i te 4Nm to w jakim punkcie pracy osiąga niby. Takie kupowanie kota w worku raczej wolał bym uniknąć pytając doświadczonych i mądrych ludzi jak wy.
autor: daniel89
05 paź 2017, 07:35
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4949

Dzięki za odpowiedź. Sterownik co podałeś na czipie TB6600, pokazałeś ten słabszy do 4A, ja podałem ten mocniejszy do 5A który jest droższy . Ten do 5A ma możliwość ustawienia 4,2A do pracy ciągłej więc właśnie chciałem te 4,2A ustawić na jednym z tych silników w pracy równoległej jak dobrze zauważyłeś.

Jesteś pewien że ten pierwszy będzie lepszy do tego sterownika? Nie zawsze moment większy o 0,9Nm odzwierciedli dynamikę pracy, a widziałem już na necie maszynki CNC na 3,1Nm .

Wróć do „Jaki silnik krokowy wybrać”