Znaleziono 6 wyników

autor: daniel89
13 wrz 2017, 14:44
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dobór silników krokowych oraz sterownika
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2805

Ok, dziękuje za wyjaśnienie .
Sterownik który posiadam obsługuje max 42V jak to napisałeś . Z przeczytanych postów skłaniam się ku tradycyjnemu rozwiązaniu i zastosowaniu Transforamtora Toroidalnego na napięcie wyjściowe 28VAC , co da mi po przemnożeniu przez pierwiastek z 2 , wartość bliską 40V, odliczyłem tutaj 5% jak to zalecają dla hamowania silnika i prądu wstecznego. Mostek prostowniczy na obciążalność nawet i 20A mogę dać to się będzie mniej grzał przy 1000V pracy. Do tego kondensatory na 50VDC 12000uF . Takie zasilanie pójdzie mi na sterownik do silników.
Szukałem tych silników na 3Nm oraz 4Nm, tak abym się zmieścił w parametrach pracy tego sterownika , znalazłem takie do wyboru:
1) unipolarny 8 przewodów, do połączenia jako bipolarny równolegle, da napięcie pracy 4,2V czyli wchodzi w te 10 krotny zakres napięciowy, prąd 2.8A co też da odetchnąć temu sterownikowi ale ma siłę 3.1Nm w takiej konfiguracji mówisz że to za mało ? Ten zobacz: http://allegro.pl/silnik-krokowy-jk60hs ... 10653.html , za 3 silniki wychodzi mi 450zł dosyć sporo jak na mój portfel do pierwszej amatorskiej maszynki .

2)bipolarny 4-przewody 4,8V 3A no ale ma tylko 3Nm , za to 400zł od Chińczyka idzie 3 takie wyrwać : tutaj zobacz ten

3) szukałem 4Nm silnika aby miał oś tylnią, to lipa jest albo ma 4.2A to już przekracza moc tego sterownika albo jak jest na 4A to bez osi tylniej , może powiesz mi gdzie takie cudo kupić za cenę tego 3Nm lub te 20zł więcej ?

Na mniejsze napięcie pracy niż 4,2V nawet taki 3.1Nm to nie wiem gdzie szukać, bo o 4Nm to moge zapomnieć albo 290zł za jeden albo jak 180zł to nie ma dostępnego i bez osi tylniej, jeszcze jak by nie przekraczało to 4A a często przekracza i potem zabezpieczenia mi wywalą sterownik , nigdy nie dawałem max obciążenia na żadne urządzenie aby dłużej pożyło źle robię
?

Zastanawiam się czy nie anulować zamówienia tego sterownika na 4A i zmienić na 5A ten TB6600 . W tym 4A mogę max 3.5A i max w piku idzie 4A więc w nim to silnik na 3A tylko by poszedł ten co pokazałem ale on ma 3Nm i 4.8V więc napięcie znowu za wysokie do płynnej pracy tak ?
a ten na 5A widze że można na 4.2A ustawić do pracy bez problemu i ma 48V więc lepszy jest do tych mocniejszych silników . Tylko kroki ma 1/16 max ale to nie przeszkadza ?
autor: daniel89
13 wrz 2017, 11:44
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dobór silników krokowych oraz sterownika
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2805

Dalej twierdzę , że przesadzasz z 4Nm, aluminium jest miękkim materiałem posuw nie jest szybki 5mm na śrubie to jest mała wartość. Widziałem konstrukcje na silnikach 3Nm przy wiekszej powierzchni i spokojnie frezowały aluminium. Z jakiej paki takie duże wartości dajesz , pobór prądu też wzrasta przy takim silniku, po co narażać się na dodatkowe koszty , jak Ty to obliczyłeś że aż 4Nm Ci wyszły ?
Gościu tutaj daje radę na 3Nm z trochę większym polu pracy i to stosując śrubę trapezową która ma większe straty w przełożeniu na pracę przez tarcie jej sprawność jest dużo mniejsza : .
Jeszcze raz powiedz mi czy każdemu radzisz brać silniki z tak dużym zapasem do czego ?? Przecież ja nie chcę stali frezować .
3Nm na trapezowej to na kulowej nie powinno dać radę 2.1Nm , może kto inny się wypowie bo jak ktoś jeszcze będzie uważał że 2.1Nm to za mało to kupię te 3Nm ale nie 4 no bez przesady.

Napięcie zasilania sterowników to 42V , więc 4,2V taki silnik potrzebuję rozumiem tak ?
autor: daniel89
13 wrz 2017, 09:25
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dobór silników krokowych oraz sterownika
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2805

4Nm? Przesadziłeś z tym . Do tak małego pola pracy przy śrubach kulowych stawiam na 2.1Nm max co potrzeba. Myślałem jeszcze nad 3Nm ale to raczej przerost tego co potrzeba. Bardziej mnie zastanawia jakie parametry prądu i napięcia powinien mieć ten silnik. Chcialem jak najniższe napoecie to wychodzi prad 3A , no i nie wiem czy bipolarny na 4 czy unipolarny na 8 przewodow.
autor: daniel89
12 wrz 2017, 19:16
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dobór silników krokowych oraz sterownika
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2805

Chodziło mi o zmianę w czasie poleceń z komend równoległych gdzie wysyła się inaczej niż przez port szeregowy i więcej w jednym cyklu przy 9600 baud, przejdzie po równoległym informacji gdzie jest więcej linii transmisyjnych . Chyba to oczywiste co nie ? Mowa tutaj o zmianie lini transmisyjnej z równoległej na szeregową przy wykorzystaniu tej samej prędkości przesyłu. No i tutaj jest to opóźnienie wtedy w komunikacji przy wykorzystaniu tej całej przejściówki LPT-USB, której nie zamierzam stosować .
No ale nie o to chodzi bo to nie ma teraz znaczenia .
Jedyny problem to jaki silnik dobrać , bo resztę to już sobie poradziłem, silnik niby też wiem ale wolałem to skonsultować .
autor: daniel89
12 wrz 2017, 13:13
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dobór silników krokowych oraz sterownika
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2805

Ok, dzięki za wyjaśnienie . Tak przypuszczałem , że po porcie szeregowym(USB) nie przejdzie w czasie rzeczywistym komenda z komputera przez port równoległy(LPT) . Na szczęście mam port LPT w komputerze i nie przejmuję się tym za bardzo . Znalazłem też płytkę główną z wgraną komendą obsługi takich programów jak np. Mach3 , która działa bezpośrednio na USB , ale cena jest znacząco wyższa od tej na LPT więc wybrałem LPT .
Tutaj ten na usb do mach3 jak ktos zainteresowany:
usb mach3

Co do sterowników to wybrałem TB6600 na 3 osie najtaniej mi to wyszło za 99zł wraz z płytą główną do mach3 na lpt , dzięki spadkowi kursu dolara :mrgreen:
Jeszcze tylko dobór silników mi pozostał jakieś propozycje ?
Z pewnych źródeł wyczytałem, że silnik powinien mieć jak najniższe napięcie znamionowe.
Sterownik jest dostosowany do napięcia 42VDC.
autor: daniel89
07 wrz 2017, 10:42
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dobór silników krokowych oraz sterownika
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2805

Dobór silników krokowych oraz sterownika

Witam ,
Konstrukcja mechaniczna pierwszej amatorskiej frezarki CNC dobiega powoli do końca. Przyszedł czas na elektrykę/elektronikę . Proszę was o poradzenie jakie krokowce i jaki sterownik zastosować. Zależy mi na tym by cena tego była nie wygórowana , gdyż jeszcze studiuję :razz: . Szczegóły tego czegoś co powstało:
Pole pracy: 25cmx25cmx10cm
Posuw zrealizowany na śrubach kulowych chińskich 1605 .
Frezarka Kress 800W .
Chciałbym obrabiać oczywiście miękkie materiały jak aluminium.
Ktoś mi doradził , że silniki 2Nm będą wystarczające, więc znalazłem takie trzy propozycje, który z nich byłby dobry:
1) http://sklep.cncprofi.com/silnik-krokow ... 56-56.html
2) http://allegro.pl/silnik-krokowy-1-9nm- ... 28634.html
3) http://allegro.pl/silnik-krokowy-os-dwu ... f4bbd02448
Oczywiście zależy mi by jeden silnik był w okolicy 100zł :mrgreen: .
Teraz druga część, sterownik, jakiś do 200zł znajdę , pewnie Chińczyk takie coś było by dobre? : http://allegro.pl/sterownik-cnc-silnika ... 43492.html
Czy znajdę coś lepszego do 200zł ? No i czy parametry tego sterownika są wystarczające , bo czytałem że przeważnie sterowniki są na 50V a ten ma max 36V i 1/16kroku czy to nie za mało?
Jeszcze taki za 199zł znalazłem co o nim powiecie ? : http://allegro.pl/3x-sterownik-tb6600-p ... 6e964e2830
Oczywiście mam wejście LPT w starym komputerze, ale też słyszałem że można dać przejściówkę z LPT na USB, ale czy to odpali , tego na razie nie próbowałem to nie wiem, ale chyba jest problem na programie typu mach3. Jeszcze nie wiem z jakiego programu będę korzystał ale raczej mach3, na linuxie, no chyba że na początek inny polecacie?
Na koniec zdjęcie amatorskiej frezarki w budowie:
Obrazek
Proszę o wyrozumiałość, gdyż dopiero się uczę zabawy w obrabianie materiału :razz:
No i na koniec może jeszcze jedna rzecz, krańcówki jakie będą dobre? Myślałem o takim : http://allegro.pl/wylacznik-krancowy-me ... i_c=Search , gdzie potem tą krańcówkę podpiąć w sterowniku ?

Wróć do „Dobór silników krokowych oraz sterownika”