Znaleziono 1 wynik

autor: drzasiek90
11 lis 2024, 21:31
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Mocowanie śruby X
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 976

Re: Mocowanie śruby X

Trochę dziwna konstrukcja, ale dopóki nie ma rysunku łożyskowania drugiego końca śruby, nie da się stwierdzić, czy jest niepoprawne.
Śruba jest ztoczona na końcu i opiera się o łożysko, więc ma podparcie z jednej strony. Nie ma natomiast żadnej blokady z drugiej strony łożyska (od strony sprzęgła), aby się z łożyska nie wysuwała więc obstawiam, że to łożysko ma za zadanie tylko podpierać śrubę przy napędzie, natomiast drugi koniec śruby ma odpowiednie łożyskowanie przeznaczone do obciążeń osiowych.
W takim układzie pierścień dociskający ma za zadanie tylko trzymać aby łożysko nie wysuwało się w stronę sprzęgła.
Teraz jeśli chodzi o przyczynę blokowania się śruby.
Jeśli jest tak jak myślę, że druga strona śruby ma odpowiednie łożyskowanie, to dociskając pierścień wciskasz śrubę między tym łożyskiem a zespołem łożysk/łożyskiem na drugim końcu śruby. Jeśli tak naprężysz łożyska, to będą się blokować.
Trzeba nieco rozsunąć bloki łożyskujące, odsunąć od siebie, tak aby czoło tego podtoczenia nie dotykało czoła łożyska, aby był margines.
To wszystko oczywiście z założeniem, że na drugim końcu śruby jest odpowiednie łożyskowanie - a bym powinno, bo ten zespół nie nadaje się do obciążeń osiowych bo w jednym kierunku blokuje do tylko sprzęgło.

Wróć do „Mocowanie śruby X”