Znaleziono 4 wyniki

autor: Iwo
31 mar 2016, 21:17
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15986

Cieszę się, że uzyskałem odpowiedź na moje pytanie. Na pewno przyda się to na przyszłość. Odnośnie nauki spawania to doskonale zdaję sobie sprawę z tego , że z książki się człowiek wszystkiego nie dowie. Ale weźcie Panowie pod uwagę, że czasem nie ma sensu samodzielnie robić doktoratu i dochodzić do wiedzy która już jest gdzieś tam spisana, bo szkoda:czasu, prądu i materiału. Ja nie szukam cudownego środka i mam też świadomość że nie wszystko da się precyzyjnie określić jakimś wzorem lub tabelą, bo każdy przypadek jest inny. Może ciężko w to uwierzyć, ale wbrew pozorom całkiem sporo spawam i idzie mi to nawet przyzwoicie. Tylko że nie są to konstrukcje gabarytowe, lecz relatywnie małe detale takie jak np. ściągacze, różnego typu przyrządy specjalne, narzędzia które nie koniecznie da się kupić... U mojego byłego pracodawcy zajmowałem się min. montażem osprzętu inwalidzkiego dla kierowców, a tam spawy musiały być wytrzymałe. W takich detalach odkształcenia oczywiście też występowały, ale przy całkowitym wymiarze części były one nieistotne. Ważniejsza była wytrzymałość niż precyzja wymiarowa. Kilka razy zdarzyło mi się nawet z sukcesem spawać elementy żeliwne... Jest różnica między położeniem spoiny, a zapanowaniem nad dodatkowymi czynnikami, i to właśnie z tym mam problem. Wskazówki które tu otrzymałem na pewno będą pomocne. Przepraszam za trochę chaotyczny styl wypowiedzi, ale ostatnio jestem mocno rozkojarzony. Poprawię się przy kolejnych postach. Pozdrawiam wszystkich
autor: Iwo
30 mar 2016, 20:39
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15986

Widzę, że małymi krokami zbliżamy się do celu. Kolego melonmelon, wkleiłem sobie autora w google i znalazłem min. coś takiego http://hosting2997635.az.pl/pliki/Numer ... _PSpaw.pdf Jest tu trochę przydatnych informacji. Będę szukał jeszcze tej konkretnej poleconej książki. Jak na razie jest to najbardziej użyteczna odpowiedź jaką otrzymałem. Za wszystkie pozostałe również dziękuję. Mam nadzieję że ten wątek jeszcze się rozwinie i będzie pomocny dla szerszego grona użytkowników :)
autor: Iwo
30 mar 2016, 18:48
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15986

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem. Parę spoin już w życiu położyłem. Odnośnie doświadczenia zawodowego-gdybym takowe posiadał nie zakładał bym tu tematu. Nie jestem zawodowym spawaczem. Temat z linku też czytałem. Nie jestem ignorantem i zanim założyłem ten wątek użyłem opcji szukaj, ale nie znalazłem tego co konkretnie mnie interesuje. Jeżeli już mówimy o poradnikach, to prosiłbym o jakiegoś autora lub tytuł. Osobiście czytałem "Spawanie gazowe i elektryczne-Leon Mistur" ale odnośnie naprężeń było tam tylko napisane że występują. Autor nie rozpisywał się więcej na ten temat, bo ta książka miała za zadanie opis technik kładzenia spoin itp. Ja szukam poradnika "bardziej zaawansowanego". Może postaram się doprecyzować moje pytanie. Jak spawam ramę z profili zamkniętych, to od których punktów rozpocząć spawanie? Od pachwin wewnętrznych, naroży zewnętrznych, czy od "góry profilu" czyli tam gdzie powstanie spoina doczołowa? Mam problem z wichrowaniem (jak śmigła) ramy. Jak już ustalimy która spoina pierwsza, to gdzie położyć następną? Może wielu z Was te pytania wydają się niemądre, ale na pewno są na tym forum osoby które będą wstanie podpowiedzieć mi coś więcej.
autor: Iwo
29 mar 2016, 22:08
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15986

Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum. Mam na imię Iwo i na co dzień zajmuję się renowacją pojazdów zabytkowych. Jednak od czasu do czasu potrzebuję pospawać różnego typu konstrukcje z profili zamkniętych. Dlatego mam pytanie przede wszystkim do doświadczonych spawaczy: jak radzić sobie z odkształceniami podczas spawania. Chodzi mi przede wszystkim o wichrowanie ram prostokątnych. Jaką dobrać kolejność spawania żeby zmniejszyć niepożądane efekty? Myślę, że w dużej mierze mogą mi pomóc osoby zajmujące się np. bramani lub konstrukcjami im podobnymi. Ale nie tylko. Jeżeli ktoś zna jakąś dobrą książkę w której są opisane tego typu zjawiska to bardzo chętnie się z nią zapoznam. Bardzo proszę o poważne odpowiedzi i tylko związane z tematem. Zaznaczam, że nie potrzebuję kursu spawacza dla początkujących. Nie potrzebuję też odpowiedzi w stylu "weź palnik i prostuj..." albo "użyj brechy...". Z prostowaniem sobie poradzę. Pytanie brzmi jak nie pokrzywić i oszczędzić sobie zbędnego wysiłku. Przykład elementu do pospawania: rama prostokątna o wymiarach 4000x1500mm z profilu dajmy na to 50x50 lub dowolnego innego. Mile widziane inne przykłady, nie koniecznie ramy i nie koniecznie profile. Interesuje mnie wszystko związane z odkształceniami i ich redukcją na etapie projektowym. Z góry dziękuję za pomoc.

Wróć do „Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?”