Znaleziono 6 wyników

autor: piotr56
11 paź 2017, 12:51
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4907

Witam
Fajnie że wiesz :) ja też wiem z racji kierunkowych studiów i 40 lat praktyki :).
Kończymy ten ciekawy temat bo się czytający znudzą :)
Pozdrawiam
autor: piotr56
10 paź 2017, 21:15
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4907

Witam
Fajne te tranzystory które podajesz, nawet ich uzywałem.... Epitaksjalno planarne do zabaw z małymi sygnałami i tu się zaczyna wykwintne czytanie parametrów....
Zobacz na rok produkcji, prawie 30 lat mija....
Co jest dziwnego w tym tranzystorze w stosunku do MOSFETów, one przewodzą bez podania napięcia na bramkę, a po podaniu napięcia prąd zaczyna rosnąć w miarę liniowo z nachyleniem podanym w mS ( milisiemens ). Ten mały prąd jest podany w katalogu nie dlatego że tranzystor nie wytrzyma, ale dlatego że podane na bramkę napięcie ( w rozsądnych granicach ) spowoduje przepływ takiego prądu, na dodatek duże napięcie zasilania ( tu 25V ) spowoduje że tranzystor zacznie się grzać ( 25V x 10mA=250mW ) czyli ogranicza nas moc rozproszenia ciepła nie prąd.
W driverach mamy tranzystory które nie działają liniowo w zakresie napięć sterowania, typowo mają kilkanaście mΩ więc nawet przy 2A wydzielą na sobie dziesięć razy mniej ciepła niż ten mały tranzystor złączowy z poprzedniego wypadku.
Przy małym napięciu MOSFET wcale się nie włączy, to po pierwsze, po drugie w drenie tych tranzystorów są oporniki na których odkłada się napięcie sterujące, jak się coś pojawi to sterowanie MOSFETów jest odcinane.
W A4988 nie ma problemu że się coś zawiesi, bo to nie procesor. Jeśli zastanawiasz się czy układ wytrzyma 300mA to zerknij do dokumentacji A4988, jest tam wersja pracy ze zwartym wyjściem zamiast silnika, z wykresów wynika że impulsy prądu mają wtedy koło 8A i nic złego się nie dzieje.
Układy kluczujące robi się tak by się nie grzały, są otwarte albo zamknięte, jeśli w czasie pracy pojawiają się stany przejściowe i trwają one zbyt długo to znaczy że projektant du**.
Polecam więcej wiary w układy impulsowe :).
autor: piotr56
10 paź 2017, 09:02
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4907

Witam
Upanie, uwierz mi że prawie każdy współczesny tranzystor wytrzyma 300mA, mam w projektowaniu kilkadziesiąt lat praktyki.
Gdybyś spojrzał na układ wewnętrzny sterownika to zauważysz 4 diody zabezpieczające w mostku, powodują one że generowane z silnika napięcie będzie miało poprawną polaryzację, będzie niejako "doładowywało" kondensator w zasilaniu drivera.
Zasada jest taka że układ zabezpieczający do drivera dostarczającego tak jak przykładowa A4988 około 2A musi wytrzymać dużo więcej niż prąd nominalny, 300mA mu nie straszne :).
Jedna z mniejszych diod impulsowych 1N4148 ma dopuszczalny prąd ciągły 300mA, impulsowo wytrzymuje 2A, następna popularna dioda 1N4007 z prądem ciągłym 1A wytrzymuje przez pół okresu 50A.
Oczywiście dobrze robisz nie kręcąc niepotrzebnie silnikami ręcznie, ale do efektownego zniszczenia układu jest bardzo daleko.
Pozdrawiam
autor: piotr56
10 paź 2017, 00:29
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4907

Witam
Upanie wyprostowałem przebieg, dla napięcia stałego przy pełnych obrotach wiertarki uzyskałem koło 7V, daleko temu do 24V i tym bardziej do 42V.
Jeśli ludzie stosują silniki na ekstremalnie niskie napięcie to również generowane SEM się zmniejszy...
Teraz najciekawsze, podłączyłem amperomierz do tak wyprostowanego napięcia na kondensatorze i przy maksymalnych obrotach wiertarki uzyskałem raptem 0,3A, jestem zdania że takim prądem trudno uszkodzić sterownik.
Pytanie po co ruszać ręcznie silnik jest zasadne, ale odpowiedź jest równie prosta.
Większość ploterów do rysowania czy ploterów laserowych ma napęd paskiem i daje się ręcznie przesuwać, ustawiasz ręcznie pozycję i zerujesz XY, szybko i efektywnie :)
Mnie to nie tyczy bo mam śrubę a tego ręcznie nie da się raczej ruszyć...
Pozdrawiam
autor: piotr56
08 paź 2017, 23:16
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4907

Witam
Obiecałem że zmierzę i obalę pewną legendę o zniszczeniu driverów przez SEM. Oczywiście nie mówimy o prądnicach komutatorowych które rzeczywiście generują znaczne napięcia.
Na warsztacie:
- dobry miernik czterocyfrowy dokładność pomiaru napięć zmiennych chyba 0,5% o ile pamiętam;
- silnik Nema17 HS4401 2.3Ω 1,7A 0,42NM 200 kroków/obrót;
- wiertarka akumulatorowa z płynną regulacją 0-900 obrotów na minutę.

EDIT EDIT EDIT EDIT

Ze względu na kłopoty z pomiarami spowodowane uszkodzeniem przejściówki do miernika powtórzyłem pomiary dla bardziej interesującego w tym wypadku prądu stałego, całość w następnym moim poście.
Zarówno silnik jak i całe środowisko pomiarowe bez zmian.

Pozdrawiam
autor: piotr56
07 paź 2017, 00:20
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4907

Witam
Kręcąc silnikiem palcami nie uszkodzisz sterownika, jeśli znajdziesz silniki z ośką wypuszczoną z obu stron, to można założyć gałkę do ręcznego przesunięcia napędu.
Bardzo żałuję że moje silniki nie mają takiej ośki, bo na etapie eksperymentów bardzo by się przydała jak program pójdzie w maliny... Jeśli trafi Ci się konieczność lekkiej korekty to z X i Y zwykle jest mniejszy problem, bo śruby pociągowe są zwykle dostępne i dużej średnicy, w osi Z zwykle nie ma jak wsadzić palców by pokręcić ośką :(.
Czego uważam to za bezpieczne? SEM generowana przez silnik pracujący jako prądnica jest zależny od obrotów, kręcąc ręką tak na oko szacuję to na pojedyncze mV, co przy rezystancji silnika kilku Ω wygeneruje prąd rzędu kilku mA, zupełnie bezpieczny dla drivera.
Zastanawiałem się czy maszyna napędzana paskami jest bardziej niebezpieczna pod tym względem, przesunięcie stolika może spowodować obroty silnika od kilkudziesięciu do kilkuset obrotów, co może wygenerować pojedyncze V i tym samym większe prądy, ale to dalej nie wygeneruje napięć niebezpiecznych dla układu, uszkodzić mógłby je raczej prąd, ale przy przepływie prądu silnik wygeneruje duży moment hamujący i poczujemy jak silnik będzie stawiał opór.... No chyba że ktoś ma rękę jak mały niedźwiedź nogę i nie ma zupełnie wyczucia. Jutro pokręcę wiertarką luźny silnik i zmierzę ile V generuje.
Co do parametrów to szukaj silników z małą rezystancją i małą indukcyjnością, pierwsze wpływa na grzanie silnika zgodnie z wzorem P=I² x R, drugie ogranicza prędkość narastania prądu czyli ogranicza obroty. Natomiast moment jest wartością pozytywną :) , szukaj silników które przy porównywalnym prądzie mają większy moment.
Uważaj by nie podpinać i nie odpinać silników przy zasilonym driverze, to ma szansę ubić najlepszy układ.
Pozdrawiam

Wróć do „Jaki silnik krokowy wybrać”