Znaleziono 2 wyniki

autor: szopenn
14 sty 2021, 16:12
Forum: Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)
Temat: Naprężenia skręcające przy korbie rowerowej
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 2365

Re: Naprężenia skręcające przy korbie rowerowej

ojoj, przepraszam za to 400 gram, w tamtym roku z fsa tempo przechodziłem na fx cx, nie wiem jak tą wagę przestrzelilem, ale zgadza się tempo waży 820gram + support.

W ht2 można założyć podwójnie kryte łożyska markowe metryczne, bądź podwójnie kryte na gotowo do wprasowania, ale chińskie. W kwadratach temat jest taki że one były dobre dopóki producenci pchali w nie markowe łożyska, dzisiaj każda firma pcha tam chinole, BB50 nie jest już produkowany, a następca bb55 nie jest dużo lepszy od un26. Na BB50 ludziska piszą o przebiegach rzędu 10k w różnych warunkach i archiwalne opinie na forach zagranicznych i naszych sa zgodne - suport sztywny i nie do zajechania. Mi nie było dane ujeżdżać.

Ja zajechałem kilka kwadratów jakichś neco, bb55 i miałem osadzać łożyska markowe, tylko trzeba byłoby oddać na szlifierke bezkłową bo im brakuje 0.5mm po zewnętrznej średnicy do "metrycznego". I jako, że częstotliwość wymiany przeciętnego dzisiejszego supportu na kwadrat jest na poziomie HT2, a z tym ściąganiem korb nie chciało mi się bawić, to pozbyłem się tego po prostu, ale wyrobioną opinie na temat kwadratu mam. Na pewno wolałbym miec kwadrat niz press fit. MI się nigdy nic nie uginało, pewnie miałem szczęście co do sztywności ram. Na pewno ciężej też o cuda typu połamana oś w suporcie na kwadrat.
autor: szopenn
14 sty 2021, 08:25
Forum: Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)
Temat: Naprężenia skręcające przy korbie rowerowej
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 2365

Re: Naprężenia skręcające przy korbie rowerowej

ale ponoć ośka ultegry jest tam ciut grubsza niż w korbach typu FC.... ja u siebie mam FC i 100kg i tak.. widziałem te zdjęcia i tu i tam, i niechętnie pedałuje na stojąco.

Inna rzecz że ht2 niewiele mi dał w porównaniu do kwadratu, dodał wagę i jedynie serwis jest bardzo ułatwiony. Kwadrat to koszmar, ściągacze spisywały się dopóki same korby były stalowe, przy aluminiowej korbie ściągacze wyrywają gwinty jak zapiecze. Baśnie o sztywności przelotówek są dla dzieci, które wciągają noskiem każdą nowość. Myślałem też, że w końcu taka korba przestanie piszczeć po myjce czy po deszczu, ależ skąd, łożyska są kryte jednostronnie, trzeba przerabiać suport na metryczne podwójnie kryte, albo ściągać podwójnie kryte z chin i od strony samej osi z uszczelnieniami słabo. Znacznie lepiej kwadrat się spisywał jeśli chodzi o szczelność i nawet wagowo, kwadrat i taka fsa tempo - 600 gram, znajdźcie ht2 o takiej wadze. No ale tak jak mówie, ten serwis zaważa.

Wróć do „Naprężenia skręcające przy korbie rowerowej”