Znaleziono 2 wyniki

autor: Avalyah
12 wrz 2021, 20:43
Forum: Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe
Temat: Arduino_prime_number_benchmark
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1777

Re: Arduino_prime_number_benchmark

tuxcnc pisze:Jednak takie testy dają ogólne pojęcie o możliwościach danego sprzętu

Wiesz, to prawda. Tylko popatrz po wynikach z tego testu kolesia. Dla procków 8 bitowych masz w zasadzie liniową zależność od prędkości taktowania (plus minus kilka sekund), procek 32 bitowy, dodatkowo z wyższym taktowaniem liczy znacznie szybciej, bo lepiej radzi sobie z liczeniem na wyższym typie. Nie ma tutaj dla nikogo wielkiego zaskoczenia.
tuxcnc pisze:coś obliczyć

No właśnie liczy coś, do tego bezwartościowe. Mikrokontrolerów nie używa się do wykonywania jak największej illości obliczeń w jak najkrótszym czasie, bo do PCta nie ma to podskoku. 99% zastosowań, komercyjnych i nie, wykorzystuje i tak tylko ułamek możliwości obliczeniowych mikroprocesora. Czasem ważne są ramy czasowe i szybsze taktowanie daje tutaj większy komfort. Ale ja procek oceniam nie po tym, jak szybko liczy, tylko:

1. Jakie ma peryferia? Żadna ilość MHz na rdzeniu nie pomoże, jak potrzebuję np. DAC a jego jakiś procek nie ma. Do tego fajne systemy typu DMA, czy system eventów w xmegach.
2. Jakie mam potrzeby? Mój obecny projekt jest na xmedze właśnie. Tak sobie myślałem - a może by się przesiąść na tego stma? Tylko potem zacząłem się zastanawiać, co by mi to dało. I okazuje się, że nic - moja xmega biega na 24Mhz i z wszystkim sobie radzi, a jakby mi tego brakło zawsze mogę podskoczyć do 32. Także tu mam zapas. Peryferia? DAC, DMA, eventy bardzo fajnie upraszczają program i ograniczają ilość komponentów dodatkowych na płytce.
3. Jaka jest ilość dostępnych w internecie informacji? Sam datasheet czy dokumentacja możliwości to jedno. Ale jak milion osób bawi się na tych starych atmegach to nagle okazuje się, że rozwiązania gotowe leżą niemal wszędzie. Nic, tylko wybierać.

Tego przecież nie da się zastąpić jedną kwalifikacją, który procek "lepszy". Co z tego, że teoretycznie szybszy, jak ta szybkość rzadko kiedy jest realnie potrzebna, oprócz specyficznych przypadków.
autor: Avalyah
12 wrz 2021, 19:13
Forum: Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe
Temat: Arduino_prime_number_benchmark
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1777

Re: Arduino_prime_number_benchmark

Masz rację. Jak będę chciał obliczyć 30 tysięcy kolejnych liczb pierwszych w czasie poniżej 10 sekund to na pewno wybiorę stma. Dzięki za przeprowadzenie testów.

Myślę, że można z powodzeniem stwierdzić, że takie zastosowanie zostało użyte w całej historii wszechświata tylko dwa razy - przez SuperUserNameMan i Ciebie. Udało Wam się zmarnować trochę czasu, żeby udowodnić dokładnie nic :mrgreen: Brawo.

Wróć do „Arduino_prime_number_benchmark”