Znaleziono 3 wyniki

autor: asdozaur
19 lip 2015, 15:45
Forum: Mechanika
Temat: Dobór ceownika do ramy przyczepy.
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 13102

251mz, sam narazie rozgryzam tematu powoli. Kiedyś sprawa była o tyle prosta, że temat zamykał się w kręgu wydział komunikacji - okręgowa stacja kontroli pojazdów(czy jakoś tak, ta szczebel wyżej niż zwykła) - ew. rzeczoznawca. Koszt... nie wiem z 200zł?

Teraz żeby SAM'a zarejestrować to są 2 opcje. Albo ubiegamy się o świadectwo homologacji(cennik opisany w ustawie, jakieś... 1600zł z tego co pamiętam) albo o dopuszczenie jednostkowe pojazdu. To drugie jest o tyle lepsze że jest... tańsze. W ustawie napisali 800zł. No i weź przyczepke na pakę, zawieź do jednego z... chyba czterech ośrodków który ma uprawnienia na to (2 w warszawie, 1 w Bielsku-Białej i jeszcze jeden gdzieś w południowej Polsce). Chciałbym pogadać z kimś kto robił już takie badanie, bo teoretycznie gdyby opinia była pozytywna to to chyba największy z kosztów. Reszta to drobne.


EDIT:
a wracając do mojego pierwszego pytania, pomoże ktoś? ;)

EDIT 2:
Tak mi się przypomniało. Jak tylko weszły nowe przepisy odnośnie homologacji SAM w gazetach pisali że będzie to kosztować kilka tysięcy.... W jakimś bardziej konkretnym artykule wyczytałem, że za decyzję o jednostkowym dopuszczeniu do ruchu trzeba będzie zapłacić 800zł + kolejne 800zł za badanie no i oczywiście wykazać że materiał z którego jest owy SAM zbudowany to homologowane materiały...

Generalnie dla mnie to jeden wielki debilizm i kolejny wiatr w oczy dla pewnej części społeczeństwa. Ale nawet jeżeli będzie możliwa rejestracja (w miarę bez bólu) przyczepy SAM, to lepiej elementy stalowe i oś kupić nową z homologacją, zgodnie z PN itd... Może to wtedy przejdzie. A tak prawdę mówiąc, to myślę że oni sami nie wiedzą jak to ugryźć a większość z nich ma do tego podejścia "lepiej żeby nie było wniosków o rejestracje to nie będzie problemu".

EDIT 3:
na innym forum taki post znalazłem -> http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/vie ... hp?t=14128

Jeżeli jest to faktycznie prawda, to sprawa faktycznie staje się znikomo opłacalna lub zerowo opłacalna poza faktem że możemy się zmieścić z własnym SAM'em w cenie rynkowej. Tylko przyczepa rynkowa będzie taka jaka będzie a SAM będzie "spawany na miarę". Dobrze myślę?

Zresztą jest tam zawarta cena badania w ITS, może w innych ośrodkach trochę taniej.

[ Dodano: 2015-07-20, 12:35 ]
Dzwoniłem do Instytutu Transportu Samochodowego i Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Co prawda w ITS za duzo się nie dowiedziałem poza tym że nie mieli jeszcze chętnych na badanie dopuszczenia jednostkowego przyczepy typu SAM.

W PIMOTcie dłuższą chwilę sobie porozmawiałem, bo byli chętni i bardzo uprzejmy Pan mi wyjaśnił temat (kwestia finansowa potwierdziła się z ITS'em).

Koszt wydania decyzji - 800zł
Koszt badania przyczepy SAM - min. 1000zł (gdy zapytałem o przyczepę z hamulcem najazdowym to powiedział że około 1500zł).

No to już mamy 2300zł. W przypadku takich przyczep istnieje możliwość aby dojechali do klienta (koszt 200-300zł około) bo mają mobilne stanowisko wagowe. Ale podjrzewam że to zakładając że mamy przyczepkę z homologowanych części (oś, h. najazdowy, światła itd...).

Kwestię badań załatwia się w 1 dzień, potem oni w około 3-4 dni wydają raport a za kolejne 3-4 tygodnie ministerstwo wydaje decyzję o dopuszczeniu jednostkowym.

Podobno są chętni i zazwyczaj decyzje są pozytywne. Troszeczkę odbiegają od tematu jakieś pojazdy specjalne ale powiedział że jest przepis który umożliwa odstępstwo od pewnych wymagań pod określonymi warunkami i z tego też korzystają.

Natomiasto jeżeli chodzi o konkretne wymagania to proszę:
http://www.pimot.eu/images/stories/NJ/DJP/RJ_DJP.pdf

w tabeli nr 1 zdaje się w rozp. są wyszczególnione grupy pojazdów oraz jakie wymagania się im stawia.

Tak więc podsumowując startujemy z budową przyczepy od kwoty minimum 2500zł na "dzień dobry" + koszt materiałów (robocizny już nie licząc).

Samą oś z homologacją i hamulcem najazdowym to jakieś 1300zł. Materiał na ramę z 300zł, elektryka kolejne 200zł, zaczepy z 150zł, opony + felgi z 300zł, jakąś sklejkę na podłogę z kolejne 100zł plus z 200zł na drobiazgi(zaczepy ładunku, resor/amortyzator/...).

No to mamy jakieś 2550zł plus poprzednie 2500zł czyli minimum 5000zł za niewielką przyczepkę z ham. najazdowym typ SAM "szytą na miarę". O ile ona nie musi być naprawdę specjalistyczna (do przewozu łodzi, szybowców itp...) to nie jak się nie opłaca bo za te 5 tys. można kupić nową, może nawet z plandeką...

No chyba że zwykła przyczepa towarowa musi być faktycznie na miarę i/lub mamy zupełnie przypadkiem części za (pół) darmo.

EDIT:
O ile dobrze zrozumiałem Pana z PIMOTu istnieje możliwość wykorzystania części z demobilu, jednak wtedy koszt badania rośnie (no i wynik badania staje się mniej przewidywalny...).
autor: asdozaur
19 lip 2015, 15:16
Forum: Mechanika
Temat: Dobór ceownika do ramy przyczepy.
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 13102

Wiem, od czerwca 2013 zmieniły się przepisy. Dalej jest to możliwe tylko mniej opłacalne.
Jeżeli przebrne przez procedurę to na pewno opiszę jak to dokładnie wygląda. Póki co jest sporo więcej opłat.
autor: asdozaur
19 lip 2015, 15:03
Forum: Mechanika
Temat: Dobór ceownika do ramy przyczepy.
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 13102

Witam.
Przepraszam za odgrzewanie kotleta, ale mam podobny problem.
Mógłby mi ktoś w prostych słowach wyjaśnić jak obliczyć czy konkretny kształtownik/ceownik/... nadaje się pod założone obciążenie?

Konkretnie to próbuję sobie obliczyć parametry przyczepki samochodowej(i opłacalność tego). Tak DMC 900kg, wymiary wewnętrzne skrzyni 3x1.6m. Tak "na oko" celowałem jako materiał na ramę kształtownik 80x40x3 + jakiś o połowę drobniejszy na podłogę skrzyni. Masa własna powinna być poniżej 200kg, no a oczywiście chciałbym jak największą ładowność uzyskać.

Czy mógłby mi ktoś to wyjaśnić w miarę prosto, albo polecić jakąś pozycję/pdf nt.?

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Wróć do „Dobór ceownika do ramy przyczepy.”