Znaleziono 8 wyników

autor: sam
01 kwie 2012, 16:03
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18575

Tak, tak, bardzo słuszna uwaga. Nie powinna to być jedyna warstwa rozdzielająca.
Dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że może tu być mowa o gipsie więc wodne roztwory nie bardzo mają zastosowanie. Nie chciałem naprowadzać na złą ścieżkę :smile: To przez ten gips - mówiłem, że jest zły. To jego wina :wink:
autor: sam
01 kwie 2012, 15:20
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18575

Tak pewnie też się da.
O gipsie nie potrafię dyskutować merytorycznie :wink:
Jako rozdzielacz może posłużyć wspomniana wcześniej pasta do podłóg albo wosk do lakieru samochodowego lub np. rozdzielacz wodorozcieńczalny na bazie alkoholu poliwinylowego. Ten ostatni nie pozostawia "tłustej" nawierzchni.
autor: sam
01 kwie 2012, 13:10
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18575

Nie, koleżanka chyba się nie upiera. Chciałaby tylko wykorzystać to co ma i co do tej pory zrobiła. Problem w tym, że chyba napisała do nas za późno.
Pewnie, można wykorzystać beton, można "beton epoksydowy", można i inne materiały ale żeby pomóc jej rzetelnie, powinniśmy wiedzieć więcej o jej możliwościach (warsztatowych, materiałowych, finansowych itp.).
autor: sam
31 mar 2012, 19:46
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18575

Trzeba by matrycę zabezpieczyć jakoś przed wodą. Myślę, że nasączenie żywicą (choćby poliestrową) wystarczy.
Nie chcę się kreować na superfachowca ale zrobiłem z MDF'u kilkadziesiąt form do termoformowania i uważam, że to najlepszy materiał z najtańszych. Przy produkcjach małoseryjnych jest wystarczający. Wytrzymuje krótkotrwałe działanie wysokiej temperatury a po zaimpregnowaniu będzie wodoodporny. Dość łatwo się obrabia, dość łatwo modyfikuje kształt (np. szpachlówkami chemoutwardzalnymi) itd.
Równolegle pracowałem też z laminatami i jestem przekonany, że nawet ręczne wypiłowanie formy z MDF'u będzie mniej pracochłonne i frustrujące niż laminat.
autor: sam
31 mar 2012, 12:35
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18575

Ten obrazek już widziałem wcześniej ale nie było wykluczone, że pomiędzy nim a tym twoim są istotne, z mojego punktu widzenia, różnice. Stąd moja prośba o fotkę. Skoro różnic (poza brakiem otworów) nie ma to sprawa prosta.
Zakładam, że jesteś kobietą (chociaż niewykluczone, że okażesz się spoconym kierowcą ciężarówki, w siateczkowej koszulce i klapkach na stopach - w końcu to internet :wink: ), która nie dysponuje ani doświadczeniem w tworzeniu takich rzeczy ani odpowiednim warsztatem i dostępem do materiałów. Stąd twoje próby ze styrodurem, bo wydawał się materiałem łatwym. Myślę zatem, że proponowanie ci kupowanie teraz maty/tkaniny szklanej żebyś mogła uczyć się (czyli popełniać błędy) robić laminaty epoksydowo-szklane nie jest dobrą drogą. Domyślam się, że zrobienie tej formy/matrycy jest tylko częścią drogi do osiągnięcia zupełnie innego celu. Szkoda więc czasu na zabawę z formami żywicznymi czy gipsowymi. Poproś kogoś o zrobienie tego... czegoś z np. MDF'u. Zrobi w ciągu jednego dnia bez żadnego problemu bo to kwestia wycięcia kilku elips, sklejenia ich i ręcznego wyrównania - w wersji najprostszej - ekonomicznej.
Sprzedaj Epidian na Allegro, styrodur wyrzuć i zapomnij.
To moja rada, z którą pewnie zaraz się ktoś nie zgodzi ale ja tak to widzę. Szkoda życia.
A gipsu nienawidzę za jego... gipsowość :)
Jest kruchy, nasiąkliwy, obrzydliwie pyli podczas szlifowania i ma setki innych wad, których teraz nie pamiętam.
Jeśli się zdecydujesz na robienie tego we własnym zakresie to może powinnaś powiedzieć co masz do dyspozycji (narzędzia, materiały, budżet) i może wtedy będzie łatwiej doradzić.
Powodzenia.
autor: sam
31 mar 2012, 10:34
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18575

Częściowo się powtórzę ale co tam...
Gdybym zaczynał od zera to zrobiłbym jakoś inaczej, może z użyciem płyt modelowych.
Ale jeśli kształt jest skomplikowany (nie znamy szczegółów), utopiłaś w to dużo czasu i trochę forsy w Epidian to można spróbować wykorzystać to co masz i zrobić też tak jak piszesz czyli:
- potraktować styrodur jako model i zostawić go tak jak jest
- wylaminować na nim (z użyciem Epidianu i szkła) formę negatywową
- usunąć styrodur
- w powstałej formie zrobić gotowy produkt (też z Epidianu i szkła)
Albo:
- na modelu zrobić formę z gipsu
- usunąć model
- w gipsowej formie wylaminować produkt
Albo:
Wymyślić jakąś inną konfigurację bo wiele zależy od konkretnej sytuacji, preferencji itd. Ja np. nie znoszę gipsu i wolałbym 3 dni piłować MDF żeby od razu zrobić gotowca.
Byłoby łatwiej gdybyś pokazała nam ten twój styrodur bo może się okazać, że forma do odlewu będzie musiał być dzielona.

Tak w ogóle to zaczynam mieć wrażenie, że prosta sprawa zaczyna być za bardzo komplikowana. Jedyne rozsądne wyjście to wstawienie fotki tego co masz i jasne (i pełne) określenie warunków jakie ma produkt spełniać. Po omacku się nic mądrego nie wymyśli.
autor: sam
16 mar 2012, 15:45
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18575

@Lubię Ryż, nie wiem jak skomplikowana jest twoja bryła ale jeśli nie bardzo to, moim zdaniem, lepiej byłoby wyrzucić to co zrobiłaś ze styroduru i zrobić to samo w innym materiale, np. w poliuretanowej płycie modelowej.
Chyba, że chcesz się pobawić, to ok. Baw się w laminowanie, szpachlowanie i szlifowanie ale prze tobą kilkadziesiąt godzin nieprzyjemnej roboty.
Zwłaszcza cięcie i szlifowanie laminatu szklanego. Bo o ile surowa mata/tkanina jest bardzo przyjemna w dotyku i zupełnie bezpieczna to pył szklany jest przekleństwem. Jeśli się dobrze nie zabezpieczysz (a z doświadczenia wiem, że pewnie ci się nie uda) to już po godzinie uciekniesz od roboty z mocno podrażnionymi nadgarstkami i innymi wrażliwymi częściami ciała. Szlifowany laminat jest bardzo "gryzący" więc żeby móc się skoncentrować na pracy trzeba się szczelnie ubrać. Dlatego wcześniej pisałem o stosowaniu szpachlówki, która jest bardziej przyjazna.
Zastosowanie poliestrowej szpachlówki z włóknem szklanym będzie możliwe tylko po uprzednim zabezpieczeniu styroduru. Obawiam się, że pomalowanie go farbą wodną to za mało.
autor: sam
16 mar 2012, 01:16
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18575

Bryłę ze styroduru powleczoną tylko Epidianem będzie można zniszczyć gołymi rękami. Epidian jest kruchy i punktowy nacisk na powierzchnię spowoduje pękanie. Rzeczywiście, dobrze byłoby tę żywicę zbroić szkłem. Nie musi to być mata, można użyć tkaniny, która chyba sprawi mniej kłopotów w późniejszym dopracowywaniu kształtu. Po ułożeniu warstwy laminatu proponuję zastosować jakąś gotową szpachlówkę poliestrową - dużo łatwiej się ją szlifuje niż żywicę epoksydową.
Jeśli kształt ma być skomplikowany do długa droga przed tobą. Skoro masz ten Epidian to radzę zrobić jakąś próbę - dowiesz się, że bez wypełniacza trudno jest położyć grubą warstwę, z piaskiem nie ma mowy o szlifowaniu itd. Z talkiem jest trochę łatwiej ale i tak dużo lepiej się spisuje szpachlówka poliestrowa (nie można jej zastosować bezpośrednio na styrodur bo zawiera styren, który rozpuszcza styropian).
I wiele innych pułapek.
Wiele zależy od konkretnego przypadku i twoich wyobrażeń gotowego wyrobu.

Wróć do „Utwardzenie styroduru Epidianem 5”