Znaleziono 2 wyniki

autor: sam
12 lut 2011, 09:35
Forum: Modelarstwo
Temat: laminaty, forma do laminatu
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 8765

Cholera, pisałem to wszystko bez sensu bo przecież pitsa zamieścił link, pod którym jest wszystko opisane i do tego fotki.
A wracając do drewna to nie tylko można zrobić z niego najwyższej jakości łódki ale również powstają świetne np. ramy rowerowe. Mamy teraz na tyle dobre materiały (np. żywice) i sprzęt (choćby głupie pompy próżniowe w normalnych cenach), że drewno stało się naprawdę dobrym materiałem.
A jeśli dodatkowo ktoś lubi wygląd drewna to jest to prawie idealny materiał na łódkę. Fakt, trzeba na nią bardziej uważać niż na laminatową ale jak wygląda :)
Miałem dwie sklejkowe łódki, jednej używałem dość długo i miałem okazję porównać z laminatowymi. Oprócz wygody użytkowania, laminat szklany, moim zdaniem, nie ma zalet.
autor: sam
12 lut 2011, 02:26
Forum: Modelarstwo
Temat: laminaty, forma do laminatu
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 8765

Obecnie modele coraz częściej się frezuje na dużych maszynach chociaż stara technologia jest w użyciu. Polega ona na zrobieniu szkieletu według rysunków i wypełnieiniu przestrzeni między nimi... czymś. Może to być pianka poliuretanowa, polistyrenowa itp. Czasami na poszycie modelu używane są listewki. Wtedy szkielet trzeba pomniejszyć o grubość poszycia. Potem szlifowanie i szpachlowanie przez parę tygodni i można zacząć robić na gotowym modelu formę. Na model kładziemy warstwę rozdzielającą i laminat o odpowiedniej grubości, dodatkowo usztywniony żebrami. W zależności od stopnia skomplikowania modelu formy są jedno albo wieloczęściowe. W nich można już wylaminować gotowy kadłub. Jest to droga pracochłonna i kosztowna. Moim zdaniem nie opłaci się tego robić przy dużych łódkach. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza łódka w życiu. Choćby z powodu braku doświadczenia i narzędzi nie jesteś w stanie uzyskać dobrego laminatu. Amatorskie laminaty mają zwykle za dużo żywicy w stosunku do zbrojenia a przez to są cięższe i mniej wytrzymałe. Bawię się laminatami od dość dawna, mam na koncie również kilka łódek ale nie porwałbym się na budowę tak dużego kadłuba. Dużo lepszym wyjściem jest zakup surowej skorupy i jej wykończenie. Zapewniam, że roboty jest na wiele tygodni. Jeśli miałbym zrobić łódkę od podstaw to wybrałbym drewno. Jest bardzo fajna technologia, która polega na wykonaniu szkieletu i poszyciu go laminatem epoksydowo-drewnianym. Klei się kilka warstw cienkiej sklejki "na krzyż" i powstaje konstrukcja (przy zachowaniu ostrego reżimu technologicznego) o własnościach (stos. sztywności do wagi) porównywalnych do laminatów węglowo-kevlarowych. Na koniec kładzie się warstwę laminatu szklanego, często zupełnie bezbarwnego co zapewnia ochronę drewna z zachowaniem walorów estetycznych. Guglując "west system" chyba można więcej znaleźć.
Kiedyś wypożyczanie form było dość popularne i zajmowały się tym np. kluby żeglarskie. Trzeba chyba rozejrzeć się w środowisku żeglarskim.

Wróć do „laminaty, forma do laminatu”