Znaleziono 4 wyniki

autor: anoda
13 maja 2005, 09:07
Forum: Mechanika
Temat: element grzejny
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4498

Mam pomysł. Wmiejsce piasku kwarcowego można zastosować pył ze startej płytki glazury (tylko nie ze szkliwa, a z ceramiki. Potencjanie w takiej masie ( szkło wodne + glinka) można bezpośrednio zatopić drut oporowy. Jednak taka grzałka będzie miała wyższą bezwładność ciplną. Grubość warstwy grzejnej to 1-2 mm.

Pozdrawiam!

PS. gratuluję dociekliwości
autor: anoda
10 maja 2005, 15:48
Forum: Mechanika
Temat: element grzejny
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4498

Trzeba jedynie sprawdzić w danych technicznych górny próg temperatury ze względu na utlenianie się przewodów zasilających.

Całą grzałkę od góry można zalepić masą z piasku kwarcowego a jako lepiszcze uzyć szkła wodnego. Powstaje szczelna twarda powłoka.

Powodzenia !
autor: anoda
09 maja 2005, 10:20
Forum: Mechanika
Temat: element grzejny
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4498

Ad 1. Tak. Klocek miedziany lub aluminiowy zapewni prawie równomierny rozkład temperatury.

Ad 2. Grafit z ołówka, a piasek kwarcowy najłatwiej pozyskać z bezpieczników topikowych do nabycia w każdym sklepie elektrotechnicnym. Budowa grzałki musi być podobna do kondensatora. tj. dwie elektrody między którymi jest umieszczona mieszanka kwarcu igrafitu. ilością grafitu zmieniamy rezystancję grzałki. I zolacja boczna powinna być z miki dla temperatur rzędu 400 stopni Celcjusza. Dla takich temperatur grzalka powinna byc z aluminium - miedż szybko się utlenia, więc powinna być pochromowana.



Ad 3. dla temperatur rzędu 400 stopni trzeba zwracać uwagę na przewody przyłaczeniowe do czulnika PT100. Miedziane będą się utleniać. Można wziąść srebrzankę ale trzeba wykonać zgrzewy na wyprowadzeniach czujnika.

Układ pomiarowy - zwy6kły mostek rezystancyjny z wpiętym w jedną gałąż PT100. miany rezystancji czujnika w funkci temperatury są stabelaryzowane . W WElfie lub Conradzie a może nawet w TME są czujniki PT100 miniaturowe wykonywane w technologi napylania na ceramikę - może zastosować coś takiego?

Pozdrawiam
autor: anoda
04 maja 2005, 09:06
Forum: Mechanika
Temat: element grzejny
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4498

Witam !

Jaki będzie odbiór energii od grzałki - czyli ile mocy potrzeba ?
Czy niezbedna jest rownomierność rozkładu temperatury?
Aby rozkład był "prawie" równomierny potrzebny jest spory klocek najlepiej miedziany.
Od spodu powinien być wypolerowany i chromowany lub co byłoby najlepsze pokryty teflonem co powinno uchronić Cię przed przyklejaniem się folii. A może powierzchnię grzałki zrobić z patelni teflonowej (wyciąc kwadrat) zabudować od boków i góry. Jako element grzejny zastosować piasek kwarcowy wymiaszany z grafitem. Ilościa grafitu zmieniamy rezystancję naszej grzałki. Oczywiście ten wariant wymaga zasilania niskim napięciem 12-24 Volt. Najlepiej przez transformator bezpieczeństwa. Pozostaje do rozwiązania sprawa pomiaru temperatury. Może użyć drutu np z PT 100 i rozłozyc na powierzchni- tylko jak wykonać izolację. Tak naprawdę to powinna byc gruba płyta aluminiowa lub miedziana jako element wyrównujący temperaturę na całej powierzchni ( min 1 cm grubości. Wg informacji wstępnych użycie pojedyńczej grzałki i spowoduje sporą różnicę temperatur na powierzchni i może objawić się nie dogrzaniem naroży płyty.

Pozdrawiam :roll:

Wróć do „element grzejny”