Znaleziono 3 wyniki

autor: anoda
12 kwie 2006, 12:38
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Silnik do frezarki
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6401

Nie sterujcie silników indykcyjnych triakiem. Były specjalne silniki indykcyjne do sterowania fazowego (trakiem) stosowane do napędu wentylatorów. Silniki ogólnie dostępne nie nadają się dotego. Wymagają falownika. Przy czym pamiętajmy , że wzrośnie również moc silnika jeżeli pracyjemy z obrotami większymi od nominalnych.
autor: anoda
11 kwie 2006, 11:12
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Silnik do frezarki
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6401

Dwubiegowu od pralki automatycznej - to raczej silnik indukcyjny.
Silnik, który masz z magnesami stałyni to silnik o charakterystyce silnika bocznikowego.
Obroty są proporcjonalne do napięcia zasilania. moja sugestia =- w przypadku obniżania napięcia poniżej 60 % zastosować zasilanie przez dodatkowy transformator. Sterowanie fazowe jest zabójcze dla silników komutatorowych przy niskich obrotach - 20 -30 % obrotów znamionowych. (Własnie wtedy padają w elektronarzędziach z regulacja obrotów)

[ Dodano: 2006-04-11, 11:40 ]
Wprzypadku silnika bocznikowego, dla nominalnego prądu silnika uzyskujemy moment nominalny. Natomiast moc jest proporcjonalna do obrotów. Czyli - jeżeli masz silnik o mocy np 300 W przy 3000obr/min to przy obniżeniu napięcia o połowę obroty zmaleją o połowę i również moc zmalej do 50 %.
autor: anoda
10 kwie 2006, 15:20
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Silnik do frezarki
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6401

1.) Silnik prądu stałego - jaki?
Szeregowy
Bocznikowy
Szeregowo - bocznikowy z magnesami stałymi.

2. Da jakiego rodzaju pracy
Ciągła
Przerywana
Dorywcza

3. W jakim zakresie wykorzystujemy regulację obrotów na pięciem zasilania?

4. W jaki sposób regulujemy napięcie zasilania?
autotransformatorem
wypełnieniem ( regulator tyrystorowy)

Ogólnie odradzam wykorzystywanie silnika komutatorowego - chyba ,że jast to silnik konstrukcyjnie przeznaczony do pracy ciągłej z dużym komutatorem. Jezeli nie to szkoda zabawy - chyba - że będzie to silnik np z wiertarki za 30zeta z supermarketu.
Dziś był jeden - jutro będzie drugi. Są to silniki do pracy przerywanej z krotkim okresem pracy. Przy dłuższej prcy z obciążeniem znamionowym lub prz pracy na niski obrotach komutator idzie z dymem. Jest to również wynik niedopasowania obrotów do realizowanych zadań. W starych Celmach po to była przekładnia dwubiegowa, aby takie efekty występowały sporadycznie.

Wróć do „Silnik do frezarki”