Znaleziono 12 wyników

autor: mumin
21 sty 2012, 10:40
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

Weekend więc jestem w domu odpowiem w poniedziałek, bezpiecznik jest w butlach pełnionych cieczą CO2, N2O ...
Niema wymogu piaskowania butli przed malowaniem
autor: mumin
21 sty 2012, 09:58
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

Sporo tego ale obiecałem to odpowiem może sie komuś przyda:
1. Legalizacja butli to sprawdzenie czy dana butla nadal może być bezpiecznie napełniana i opróżniana. Proces legalizacji np dla butli na gazy sprężone i ciekłe to między innymi
a. rewizja zewnętrzna - czyli sprawdzenie powłoki zewnętrznej butli na obecność wgniotów, ubytków materiału śladów działania ognia jak również sprawdzenie kompletności oznaczeń na czaszy butli
b. rewizja wewnętrzna - czyli sprawdzenie wnętrza butli pod względem korozji i jej skutków (wżery korozyjne)
c. próba hydrauliczna - czyli zalanie butli wodą i poddanie jej działaniu ciśnienia próbnego przez określony okres czasu.
Oczywiście wszystkie te czynności są przeprowadzane pod nadzorem inspektorów UDT i część z nich jest wykonywana przez nich osobiście
2. Co to jest próba ciśnieniowa napisałem wyżej, nie ma czegoś takiego jak zapas bezpieczny butla musi wytrzymać ciśnienie próbne wybite na butli. Ciśnienia są różne (nie ma ich wiele) i zależą od ciśnienia w jakim ma pracować butla materiału z jakiego jest zbudowana - to tak pokrótce
3. Selekcji butli dokonuje napełniacz
4. Okres na jaki obowiązuje legalizacja nie zależy od butli tylko od gazu jaki się w niej znajduje inny jest dla gazów obojętnych inny dla toksycznych żrących itp zainteresowanych odsyłam do ADR jest dostępny w internecie (P200)
5. Nie jest to określone jeśli butla przeszła pozytywnie badania może pracować dalej
6. Malowaniem u nas zajmuje się linia malarska :) można przeprowadzać konwersję butli gazów obwarowane jest to oczywiście odpowiednimi normami i przepisami temat jest rozległy tak pokrótce np można bez problemu zmienić rodzaj butli z tlenu na azot w drugą stronę już nie jest to takie proste
7. Butle acetylenowe podlegają podobnym badaniom jak butle na gazy sprężone (oczywiście bez próby hydraulicznej) czyli rewizja zewnętrzna wewnętrzna (badanie stanu masy porowatej) tego typu badania przeprowadza się podczas legalizacji oczywiście również robi to inspektor UDT, przed dopuszczeniem butli do napełnienia przez napełniacza butla jest również kontrolowana ale tylko zewnętrznie oraz sprawdzane są oznaczenia między innymi aby wyłapać podróbki.
8. tak jest sprawdzane ciśnienie resztkowe między innymi na tej podstawie określa się ubytek acetonu i uzupełnia się jego brak

To tak naprawdę w telegraficznym skrócie na każde z pytań można by napisać przynajmniej 10 stron jeśli czegoś nie dopisałem to proszę pytać.

[ Dodano: 2012-01-21, 10:14 ]
dudis69 - nie napisałem że wszyscy klienci się tak zachowują, pisałem tylko o tych którzy mają "genialne" pomysły i potem latają butle, nie nie chciałem i nie chcę generalizować.
Co do standardów pełnienia to wież mi wiele się zmieniło począwszy od rodzajów butli a skończywszy na choćby sposobie pełnienia wprowadzono wiele obostrzeń (trochę też zlikwidowano) np do butli CO2 z tematu wprowadzono bezpieczniki wcześniej ich nie było. Proszę tym razem Ty nie generalizuj.
Trochę mnie poniosło to prawda nie lubię obrażać ludzi i NIGDY na forach nikogo nie starałem się obrazić, jeszcze raz przepraszam tych którzy poczuli się urażeni.
autor: mumin
20 sty 2012, 19:48
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

Myślę że czas zakończyć dyskusję nie wnoszącą nic do tematyki tego forum. Chciałem pomóc ale trochę mnie poniosło. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem.
Jeśli ktoś będzie potrzebował informacji na temat gazów, butli :) ciśnień itp zapraszam na PW będę starał się pomóc jeśli nie będę wiedział na pewno znajdę w firmie kogoś kto będzie mógł pomóc.

Pozdrawiam all
autor: mumin
20 sty 2012, 18:32
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

- gdzie jest to przejaskrawienie ? gość pisze że widzi świeżo zatynkowaną dziurę w ścianie = pewnie latająca butla ją wybiła :)
- "jakimś kierownikiem" hmm czuję że chciałeś mi dogryźć, nie chciałem nim być ale kazali to co robić :wink: wcale nie jestem jakoś specjalnie z tego dumny zwłaszcza że nie poszła za tym większa kasa :sad:
- nie podniecam się zamykaniem firmy przez prokuratora gdzie napisałem że tylko w firmach gazowniczych tak się robi ?
- gdzie napisałem że to polska firma ? :)
autor: mumin
20 sty 2012, 17:40
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

To akurat trudno wykryć ale są też frajerzy którzy nabijają pieczątki KJ lub przedłużają datę legalizacji o 1 rok :)
Próbuje się z tym walczyć właśnie przez pełnienie butli tylko własnych wtedy trzeba podrobić więcej rzeczy kołpak kolor oznaczenia firmowe numery ewidencyjne itp i przestaje się to opłacać a butle podrobione łatwiej wyłapać.
Oczywiście zawsze się ktoś znajdzie kto będzie chciał zaoszczędzić 50zł na legalizacji i wyda 100zł aby dopiąć swego nie życzę mu aby potem ta napełniona mimo wszystko butla nie trafiła do niego chociaż kto wie w końcu ktoś musi zasłużyć na nagrodę Darwina :)
autor: mumin
20 sty 2012, 14:10
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

LUDZIE !!!!!! zaczynacie już wypisywać takie głupoty że czapka mała. Tak jak pisałem wcześniej pracuje (25 lat) w największej w Polsce firmie napełniającej i produkującej gazy techniczne medyczne spożywcze itd
Takich bredni to już dawno nie czytałem - butle wybuchające codziennie, dziury w ścianach :shock: pełnienie butli w kesonach ??????????????????????????????????
Tak się sklada że podczas mojej kariery w tej firmie pracowałem też rok jako napełniacz C2H2 więc mogę sporo na ten temat powiedzieć.
Nikt żadnych przekrętów nie robi dlaczego ? KAŻY CHCE ŻYĆ !!!!!!
Wypadek w firmie (a zwłaszcza śmiertelny) to zamknięcie zakładu na czas wyjaśnienia przyczyny wypadku i STRATY które mogą w konsekwencji doprowadzić do straty klientów i zamknięcia firmy
15 lat byłem kierownikiem wydziału legalizacji butli, z racji tego miałem i mam stały kontakt z UDT (urzędem dozoru technicznego) i racji tego wiedziałem o WSZYSTKICH wypadkach związnych z butlami w Polsce i nie tylko moja firma ma oddziały na całym świecie, chodzi tu o to żeby między innymi uczyć się na cudzych błędach i ich nie powielać.
Wypadków związanych z rozerwaniem butli jest BARDZO mało i GŁÓWNIE są spowodowane SKRAJNYM DEBILIZMEM KLIENTÓW
Chcecie przykładów ?
Jak wygina się pręt stalowy w kółko o średnicy podobnej do średnicy butli ? przyspawuje się go z jednej strony do butli i wygina :shock:
Co zrobić aby jeszcze trochę acetylenu wydobyć z butli ? można podgrzać ją palnikiem :shock:
Butla CO2 z tematu jak zwiększyć niskie ciśnienie bo wniosło się ją z dworu w zimie ? wystarczy postawić ją koło koksiaka i iść na śniadanie = 2 rodziny bez ojców i jeden poważnie ranny niestety nie będzie już ojcem
A propo tablic "liczba dni bez wypadku" u mnie w firmie widnieje taka ponad 9000dni bez wypadku policzcie sobie ile to lat, dlaczego tak mało ? bo liczone jest od momentu postawienia tejże.
Butle to nie żarty, my o tym dobrze wiemy i chcąc żyć musimy się pilnować dlaczego ? bo dostajemy butle od klientów którzy są maksymalnymi debilami i nie zdają sobie sprawy co mogą narobić przykłady ?
Butla tlenowa zasypana piaskiem i udająca acetylenową miałem też taką z owsem :???:
Butla freonowa 16bar pomalowana na tlenową 150bar wiecie co by się stało jak by ją napełniacz podłaczył ?
Butle z wypalonymi dziurami ? z wytopionymi kawałkami bo spawacz się nudził i podtopił butlę ? albo stosował jako podporę do spawania ?
DLATEGO KAŻDA SZANUJĄCA SIĘ FIRMA GAZOWNICZA STARA SIĘ NIE PEŁNIĆ BUTLI OD KLIENTÓW TYLKO OBRACAĆ SWOIMI MIĘDZY INNYMI DLA BEZPIECZEŃSTWA SWOICH PRACOWNIKÓW, MY CHCEMY ŻYĆ !!!!!!

Wiecie co jest najsmutniejsze ? czytam i pytam na tym forum bo w dziedzinie CNC to ja jestem laikiem ale jak mają mi odpowiadać osoby o podobnym pojęciu o cnc jak doradzający o butlach to...

Jeszcze jedno zdanie o bez mózgowcach podrabiających datę legalizacji, wiem że Polska to kraj "uzdolnionych" ludzi którzy potrafią wiele ale podrabiając datę powodują to że butla nie trafia do badania i może w konsekwencji kogoś zabić są to nic innego jak przyszli mordercy.
Na zakładzie podchodzimy do spraw butli ekstremalnie poważnie (czasami aż do przesady) po prostu nie chcemy mieć czyjejś krwi na rękach lub jak kto woli kogoś na sumieniu.
autor: mumin
19 sty 2012, 07:50
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

Takich ciśnień to butla acetylenowa mieć nigdy nie będzie no chyba że w momencie eksplozji :) rozumiem jednak że to tylko pomyłka.
Dla ciekawości twojej i innych może zainteresowanych ciśnienia w butli c2h2 w różnych temperaturach:
-20C - 5bar
-10C - 7,5bar
0 - 10bar
10C - 15bar
20C - 20bar

Teraz podstaw sobie np mroźny luty i oczekuj 18bar klnąc na czym świat stoi że chcą Cię oszukać.
autor: mumin
18 sty 2012, 07:51
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

mariuszbroda pisze:Podpowiem Ci,że acetylen stale przywożą mi po 10 butli i od dawna sprawdzam ciśnienie,ponieważ brakuje acetylenu...i nie pisz mi odkrywczo,że w lipcu jest więcej acetylenu,a w styczniu mniej.
Możesz rozwinąć tę myśl ? acetylen też sprzedaje się na wagę więc w jaki sposób manometrem sprawdzasz ilość gazu ?
Jeżeli faktycznie tak robisz to fakt jest taki że zimą masz "mniej" a latem "więcej" acetylenu :cool:
autor: mumin
17 sty 2012, 07:55
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

Butle gazowe faktycznie poważny temat, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, zaczynamy już pełnić butle na 300bar a to już poważne ciśnienie.
Różnica miedzy butlami CO2 nie jest aż taka wielka, do np gaśnic stosuje się butle z tzw "rurką wgłębną" stąd też na wylocie dostajemy fazę ciekłą (z dna), zwykłe butle nie posiadają tej rurki więc pobieramy gaz z tzw "poduszki" z górnej części butli. Nie słyszałem o podgrzewaczach przed reduktorem może przy bardzo dużych poborach gazu ? Do spawania to już raczej polecam mieszanki CO2 z argonem = lepsze spawy ale niestety to już inna półka cenowa :)
autor: mumin
16 sty 2012, 19:15
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 43962

Jeśli chcesz wiedzieć to temperatura znormalizowana przy gazach technicznych to 15C :)

Wróć do „Jakie cisnienie”