Znaleziono 2 wyniki

autor: kazimierzduch
11 wrz 2021, 22:29
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Biurkowa frezarka CNC do prototypowania - projekt
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4658

Re: Biurkowa frezarka CNC do prototypowania - projekt

Adi123 pisze:
11 wrz 2021, 21:51
Przy projektowaniu sposobu ustalenia pozycji szyn i wózków weź pod uwagę fakt, że coś powinno mieć możliwość niewielkiego przesunięcia w bok na potrzeby montażu. Tj.
Projektujesz "gniazdo" na jedną z szyn, tak aby ustalić jej pozycję- to nie jest takie konieczne. Wystarczy jedna krawędź do której dociągniesz lub dopchniesz np. śrubami/ klamrami odpowiednią krawędź szyny (często tylko jedna z krawędzi szyny jest krawędzią bazową).
Druga szyna może (ale nie musi) też dochodzić do krawędzi będącej swego rodzaju "stoperem" dla niej- druga opcja to ustawienie drugiej szyny na czujnik zegarowy. Oczywiście, tę drugą szynę też można w pełni ustalić, chociaż nie zawsze jest to porządane

Montaż wózków- generalnie ustala się wózki po jednej stronie (po tej samej stronie co szyna bazowana), a wózki na drugiej szynie lepiej po prostu przykręcić bez żadnego ustalania położenia.

Ustalenie wszystkiego na sztywno będzie mogło powodować problemy z pracą układu, np. zbyt szybkie zużywanie się prowadnic i wózków, albo za duże opory ruchu itp.
Znam dokument HIWINA na temat prawie na pamięć. :D To bardzo dobry poradnik. Na renderach tego nie widać, ale we wszystkich trzech osiach jedna szyna jest "ustalająca", a druga "pływająca", wózki wszystkie "ustalone" (jedną krawędzią bazującą). W takiej konfiguracji ma to największy sens przy montażu "na czujnik". Niemniej dzięki za komentarz.
autor: kazimierzduch
09 wrz 2021, 23:27
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Biurkowa frezarka CNC do prototypowania - projekt
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4658

Biurkowa frezarka CNC do prototypowania - projekt

Chciałbym zaprezentować i poddać krytyce swoją konstrukcję (projekt w fazie rozwoju) biurkowej frezarki / routera CNC. Projekt dłubałem w pierwszym kwartale br. "po godzinach". Założenia podstawowe były takie:
- min. pole robocze 300x200x100mm,
- max. gabaryt 500x500x500mm,
- zasilanie 230V 1-fazowe,
- osiągnięcie możliwości choćby powolnego frezowania metali kolorowych,
- jak największa precyzja obróbki (jakościowe podzespoły) przy zachowaniu rozsądnych kosztów i możliwości budowy w warunkach domowo-warsztatowych,
- pełna zabudowa i dobór elektroniki tak, by zmieściła się w gabarycie obudowy (za belką osi X) + elegancja na biurku.
Ostatecznie pole robocze wyszło 320x220x120mm, a gabaryt 540x500x540mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wróć do „Biurkowa frezarka CNC do prototypowania - projekt”