Znaleziono 2 wyniki

autor: huberts15
02 kwie 2016, 00:09
Forum: Mechanika
Temat: Głębokość warstwy zahartowanej wału
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1331

Dziękuje za uwagi, jako że w pracy mam dostęp do TIGa, tokarki, a chciałbym ten wałek zrobić "po kosztach" - i tak ten silnik kosztował mnie już więcej niż planowałem, a dodatkowo chciałbym żeby przejeździł kolejne 40 lat, prosiłbym o głębsze porady, w sensie jakiego użyć drutu do napawania, czy jest jakaś specjalna technologia, ew. jakaś literatura odnośnie takich zabiegów technologicznych.
autor: huberts15
31 mar 2016, 21:14
Forum: Mechanika
Temat: Głębokość warstwy zahartowanej wału
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1331

Głębokość warstwy zahartowanej wału

Cześć!

Nurtuje mnie pewne pytanie, otóż jestem w trakcie doprowadzania do porządku silnika z lat 70 XX wieku, wyprodukowanego w Andrychowie, stary, dobry, wolnossący Diesel stacjonarny - 1 HC 102 (znany szerzej jako S-15).

Stanąłem przed pewnym problemem. Mianowicie, wałek rozrządu tego silnika, który swoje już w życiu przepracował, ma uszkodzone dwa czopy (pod uszczelniacz i piastę odbioru mocy). Orientowałem się o napawanie - koszt 400-600 zł za jeden czop - nieopłacalne w moim przypadku. Myślałem o napawaniu poprzez naspawanie i stoczenie materiału, jednak ta technologia wydaje mi się lekko niewykonalna, bo ciężko będzie tak przetopić materiał, żeby warstwa stara i nowa trzymały się siebie idealnie.

Jako ostatnią opcję naprawy przyjąłem przetoczenie uszkodzonych czopów, pod mniejsze średnice (ok 1-2 mm wystarczy, zapas materiałowy jest na 5 mm - według bardzo uproszczonych i bezpiecznych obliczeń).

No i tu moje pytanie, czy ktoś z Was orientuje się, jak głęboko sięga powierzchniowo zahartowana warstwa, nie chciałbym jej podczas obróbki uszkodzić. Ewentualnie może macie jakieś doświadczenia odnośnie takich zabiegów i możecie coś polecić.

Pozdrawiam!

Wróć do „Głębokość warstwy zahartowanej wału”