Znaleziono 2 wyniki

autor: kejtu
05 lis 2007, 18:21
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zabezpieczenie BEMF w praktyce
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2364

na początek będę robił sterowniki na TA8535 ale w przyszłości planuje zrobić coś na A3977 wiec zastanawiam sie nad trafo 19v lub 21v jezeli sie to wyprostuje to bede mial 26v i 30v. -Jezeli to zabezpieczenie dziala to chyba sterownikowi na a3977 nie zaszkodzi zasilanie 30v?
-TA chyba nic sie nie stanie skoro ma max 40V?

Leoo wiec to ograniczenie podejrzewam bedzie potrzebne w okolicach 32-33v (tak mi sie wydaje, ale przyda sie fachowa opinia), zobaczylem tez twoj schemat ogranicznika i rodza mi sie w glowie kolejne pytania, rozumiem ze te diody zenera w szeregu poprzez sumwoanie daja ograniczenie do 30v? ten kondensator filtr, ale po co?? i 2 tranzystory jeden wlaczajacy drógi, twoje rozwiazanie ma jakies konkretne zalety w stosunku do tego ktore pokazalem powyzej?

A tak troche z innej beczki bo wlasnie przyszlo mi to do glowy sterownik TA ma max prad 1,5a wiec jak teoretycznie jak podlacze silnik 1a/faze to istnieje sytauacja gdzie silnik pobiera w sumie 2 ampery bez podzialu kroku (chociaz kto sotuje taki tryb pracy)? teoretycznie jest 2.5a chwilowe ale chyba silnik moze zatrzymac sie w takiej pozycji i ciagnac caly czas, ale chyba przy podziale kroku prad jest juz mniejszy (przynajmniej sobie wyczytalem z dataszita)? Co wiecej co z amperarzem trafo na forum markcomp77 wyczytalem ze minimum 1/2 pradu sterownika, do czego zmierzam liczylem sobie moc trafo z pdf'a z akcesoria.cnc.info.pl przyjmujac ze w przyszlosci kupie sobie 3 silniki 2a/faze i tu mnie zastanawia mam przyjac do obliczen ze silnik bierze 4 ampery czy 2? wtakim razie sterownik musi byc 2 czy 4 amperowy? chociaz patrzac na oferte sklepu cnc.info wszedzie jest przy sterowniku informacja o pradzie na faze ale patrze w dataszicie od TA i nie widze. i gdzie kupic tanio trafo?
autor: kejtu
05 lis 2007, 11:14
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zabezpieczenie BEMF w praktyce
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2364

Zabezpieczenie BEMF w praktyce

Przeglądając forum natknąłem sie na rożne propozycje rozwiązań zabezpieczenia BEMF ale (może złe szukałem) nie znalazłem nic o ich praktycznym zastosowaniu. Ale w trakcie poszukiwań natknąłem sie na link do tego sterownika http://www.students.tut.fi/~kontkant/a3977.php.html w jego opisie jest wspomniane o zabezpieczeniu BEMF.

Obrazek

Tak wygląda to na schemacie składa sie z zenera 34v, tranzystora TIP122 i oporniczka.
Moje pytania to:
-Czy ktoś stosował takie zabezpieczenie?
-Czy dzięki niemu można napięciem zasilania zbliżyć sie bezpiecznie do napięcia maksymalnego dla sterownika?
-Czy wystarczy zmienić diodę na przewodząca przy niższym napięciu i zastosować ja do sterownika o niższym napięciu? (ponieważ jestem mechanikiem nie bardzo wiem jak poprawnie policzyć prądy w tym układzie aby wszystko działało, jakaś mała podpowiedz?)
-Po co jest tranzystor? (teoretycznie dioda powinna stabilizować napięcie, Zadaniem tranzystora jest odebranie większości przepływającego prądu? Opornik zmniejsza prąd na diodzie?)

Wróć do „Zabezpieczenie BEMF w praktyce”