Znaleziono 3 wyniki

autor: sammuel
17 cze 2020, 17:21
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Wejście w materiał
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1057

Re: Wejście w materiał

Majster70 pisze:
17 cze 2020, 07:19
Toczenie: w materiał wchodzi najpierw w materiał ta część krawędzi skrawającej która jest "najbliższa" materiału. Zależy to od geometrii noża (płytki) i od geometrii materiału, np przy toczeniu gwintów na czole przed gwintowaniem może być zrobiona fazka lub nie. Samo wejście w materiał to ułamek sekundy. Przepraszam za masło maślane, ale jak nie możesz tego zajarzyć, chcesz to lepiej zrozumieć, to zrób sobie w CADzie animację. Wielu ludzi ma problemy z wyobrażaniem sobie geometrii z "obrotem", trzeba się oswoić.
Myślę, że nie mam jakichś większych problemów z wyobrażeniem sobie procesu skrawania przy obrotach detalu, jednak z tym gwintowaniem ostatnio sam sobie zrobiłem zagadkę. Nie mam niestety dostępu do CADa. Gdybyś mógł zrobić coś takiego dla mnie to byłbym Ci bardzo wdzięczny. :-)
autor: sammuel
16 cze 2020, 16:20
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Wejście w materiał
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1057

Re: Wejście w materiał

Bardziej rozchodziło mi się o toczenie gwintów przy pomocy noża niż o gwintowanie gwintownikiem.
images.jpg
images.jpg (9.14 KiB) Przejrzano 912 razy
Załóżmy czysto hipotetycznie, że chcemy naciąć gwint nożem w jednym przejściu, bez żadnych fazek w materiale obrabianym. Płytka zatem powinna skrawać gwint pełnym zarysem. Jednak jeżeli narzędzie wchodzi stopniowo w materiał przy pierwszym obrocie, to płytka będzie początkowo na pierwszym zwoju skrawała tak jak zaznaczyłem na rysunku powyżej? Oczywiście im bliżej pełnego obrotu to czerwone pole będzie się powiększało. Dziękuję za odpowiedzi.
autor: sammuel
12 cze 2020, 01:27
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Wejście w materiał
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1057

Wejście w materiał

Witam. Mam zapewne amatorskie pytanie, które nie daje mi spokoju. Jak to jest z grubością wióra hex przy wejściu noża w materiał? Zakładając, że mam zadany posuw fn 0,2 to od razu skrawa mi wiórem grubości 0,2mm czy zagłębia się w materiał stopniowo i taką grubość osiąga dopiero po wykonaniu pełnego obrotu? Mówimy oczywiście o KAPR 90 stopni. Jeżeli narzędzie zagłębia się stopniowo to dlaczego zatem przy wejściu mamy największą udarność? Druga myśl, która mi się nasuwa to w przypadku toczenia gwintów, kiedy narzędzie zagłębiałoby się stopniowo to pierwszy zwój nie byłby przecież o pełnym zarysie, bo nóż skrawałby "czołem", a nie obwodem.
Proszę o rozjaśnienie owej prostej dywagacji i przepraszam z góry za tak amatorskie pytanie pewnie dla wielu użytkowników. :-)

Wróć do „Wejście w materiał”