Znaleziono 3 wyniki

autor: Mrozik
28 cze 2008, 15:21
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak sprawdzic jaki to material?
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 40626

jasiu... pisze:No właśnie, że się nie zgodzę :!: A nie zgodzę się dlatego, że diametralnie różne właściwości uzyskuje się przez czasem bardzo niewielkie dodatki stopowe. Ułamek procenta żelaza w aluminium i odlew rozpadnie się, jeśli upadnie na ziemię.

POprzednia moja praca, to właśnie firma, gdzie była odlewnia aluminium. Stąd mam bardzo praktyczne pojęcie o odlewaniu tego stopu. Nie ma żadnej możliwości sprawdzenia, co to za stop poza spektrometrem. I uwierz mi, nie jest to wcale rzadko spotykany przedmiot, a w wyjątkowych wypadkach, to obsługant, jak się uśmiechniesz, to za flaszkę piwa taką analiz ci zrobi.

Aha - w przemyśle rzadko obecnie bada się zgłady. Zgład nie powie ci wiele o dokładnym składzie chemicznym, a to jest bardzo istotne. Czy potrafisz odróżnić stal 45 od 55 po zgładzie, bo ja się przyznam, że nie.

To stare metody, od których w XXI wieku, kiedy własności stopów są istotne, się odchodzi, na korzyść badań spektrograficznych i innych. Jest tych badań dość dużo i garażowych metod dziś już nikt nie musi stosować.

Z drugiej strony, to warto byłoby odwrócić sytuację i skoro element z jakiegoś materiału nie wytrzymał, to może warto zmienić materiał na aki, jaki naszym zdaniem byłby odpowiedniejszy? Czy wszystko musimy robić idealnie według wzorca?
Lubię taką konstruktywną dyskusję;) A co do zgładów to można sobie odmowym sposobem zrobić jeśli chodzi o +- gatunek żeliwa, stali to się raczej nie odróżni.
Ze zgładów to tylko oczywiście struktura wychodzi, ze struktury można zawęzić obaszar poszukiwań. O cenach mówię na podstawie tego co na polibudzie widziałem.
Jeśli element nie wytrzymał to nie musiała być to do końca wina materiału, tylko przeciązenia lub wpływ karbów, korozji, spsuciem struktury, korozji, zmęczenia, niewłaściwej obróbki etc.

Do spektrometru jakie się bierze próbki? Chodzi mi o wymiar +-. Jakiego rzędu są to koszta?
autor: Mrozik
28 cze 2008, 01:34
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak sprawdzic jaki to material?
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 40626

jasiu... pisze:Gatunek stali - można obserwując iskry z tarczy szlifierskiej. Kiedyś każdy szlifierz to umiał. Inna jest stal narzędziowa, inaczej iskrzy np. zwykłe St, a jeszcze inaczej np. jakieś stale odporne na tempeaturę. W starych poradnikach to nawet były opisy iskier.

Aluminium, czy inne metale kolorowe najczęściej widać. Ale gatunek stopu (na felgi, czy na widelce) to już musisz poznać, korzystając ze spektrometru. Może jakaś zaprzyjaźniona odlewnia? Jest to w tej chwili dość rozpowszechnione urządzenie i badanie aż tak drogie nie będzie, tylko czy rzeczywiście musisz znać tak dokładnie ten skład?

Badanie ciężaru właściwego jest pomysłem zupełnego laika. Przecież metal krystalizując wytwarza siatkę, wewnątrz której są różnego rodzaju zanieczyszczenia, wtrącenia, czy choćby powietrze. Inaczej, w największym uproszczeniu - jest mniej lub bardziej porowaty, pumeksowaty, gąbczasty. Przynajmniej tak jest z żeliwem i aluminium. Sposób Archimedesa nadaje się tylko do badania zawartości złota w koronie (o ile złotnik dodał więcej srebra). Do codziennych stopów raczej się nie nadaje, bo ten sam skład chemiczny, a różne warunki odlewania (temperatura, szybkość stygnięcia itd) da bardzo niezbliżone wyniki.
ale przyznasz że różne gatunki alu dość konkretnie różnią się masą, i oczywiście dodałem że to sposób garażowy. Dodam tylko że jeśli chcemy rozpoznać gatunek to jakiś konkretny, a jeśli jakiś konkretny to o konkretnym składzie i strukturze, odlany według norm i o normowanej ilości zanieczyszczeń i wtrąceń. A chyba nie twierdzisz że w hutach robią na oko wszystko? Po to żeby potem cały kilkutonowy wlewek nie trzymał parametrów? masa po obróbce termicznej alu nie zmienia się, jedynie wymiary mogą się różnić ale to naprawdę niewiele. Oczywiście spektrometr jest najlepszy ale komercyjna analiza kosztuje trochę.

Jesli to żeliwo to zgład i od razu wiemy mniej wiecej co to za gatunek.

Jeśli stal to metoda iskrowa jak najbardziej, da się mając próbki o wiadomym gatunku dopasować gatunek szukany. Tylko jeśli to odlewany korpus to raczej nie stal.
autor: Mrozik
27 cze 2008, 11:23
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak sprawdzic jaki to material?
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 40626

a tak domowym sposobem to najlepiej waga precyzyjna i precyzyjna menzurka, jak wiemy że to alu to wyznaczmy sobie gęstość (tylko z aptekarską dokładnością) i szukamy datasheetów alu i szukamy co ma taką gęstość, Jeśli to wystarczy to jest ok, jesli nie to najlepiej udezyć na polibude - ale zapłacisz słono.

Wróć do „Jak sprawdzic jaki to material?”