Znaleziono 3 wyniki

autor: Mrozik
16 mar 2013, 14:48
Forum: Na luzie
Temat: Ciekawostki maszynowe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2203

Ustawa o systemie oceny zgodności

Rozdział 7
Odpowiedzialność karna

Art. 45. 72) Kto wprowadza do obrotu lub oddaje do użytku wyrób niezgodny z zasadniczymi wymaganiami,

podlega grzywnie.

Art. 46. Kto umieszcza oznakowanie zgodności na wyrobie, który nie spełnia zasadniczych lub szczegółowych wymagań albo dla którego producent lub jego upoważniony przedstawiciel nie wystawił deklaracji zgodności, podlega grzywnie.

Art. 47. Kto umieszcza na wyrobie znak podobny do oznakowania zgodności, mogący wprowadzić w błąd użytkownika, konsumenta lub dystrybutora tego wyrobu,

podlega grzywnie.

Art. 47a. Kto wprowadza do obrotu lub oddaje do użytku wyrób podlegający oznakowaniu zgodności a nieposiadający takiego oznakowania,

podlega grzywnie.

Art. 47b. 73) Kto umieszcza oznakowanie zgodności na wyrobie, który nie podlega temu oznakowaniu lub wprowadza do obrotu taki wyrób,

podlega grzywnie.

Art. 47c. Kto będąc obowiązanym do przechowywania próbki kontrolnej, niszczy ją, usuwa spod zabezpieczenia lub uniemożliwia zbadanie tej próbki, podlega grzywnie.

Art. 48. (uchylony). 74)
Grzywna rzekomo wynosi do 100tys złotych, wysokość grzywny jest ustalana na podstawie niewiadomej.

Z przytoczoną maszyną nie było wypadków bo i nie została wprowadzona do produkcji, ponad rok trwała szarpanka z producentem i sprawa w końcu trafiła do sądu.
autor: Mrozik
15 mar 2013, 18:35
Forum: Na luzie
Temat: Ciekawostki maszynowe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2203

Z tego co wiem producent dość duży a maszyna była półseryjna - przystosowana jedynie do zastosowania.

Nie znam podłoża i historii całej inwestycji, ale klient pokazał nam cała dokumentację która była, czyli 3 strony instrukcji i jakieś rzuty maszyny.

Co do CE to producent nie powinien, a ma obowiązek dać CE na maszynę lub CE na maszynę nieukończoną z chwilą gdy wjeżdża ona na halę i jest podłączana. Za brak CE istnieje grzywna do 100k złotych.
autor: Mrozik
15 mar 2013, 10:06
Forum: Na luzie
Temat: Ciekawostki maszynowe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2203

Ciekawostki maszynowe

Byłem wczoraj u klienta, który chciał zmodyfikować pewną maszynę, okazało się że nie spełnia jego oczekiwań a wykonawca delikatnie mówiąc ma to gdzieś.

Maszyna miała powstać w 12 tygodni a powstawała 1,5 roku. Służyć miała do mycia pojemników na wyroby (pojemnik gdzieś koło 0,7x0,7x0,5m).

Zbudowano ją jako linia ze stacją myjącą i suszącą, pomiędzy stacjami transport pojemnika odbywał się przy pomocy łańcucha z zabierakami.

Na wyjściu i wejściu oraz pomiędzy stacją suszenia zamontowano "grodzie" w postaci zasuwy z blachy prowadzone w poliamidowych prowadnicach. Z powodu dość dużych luzów i sztywnego zamocowania siłownika unoszącego do korpusu jak i grodzi siłowniki po tygodniu użytkowania były dojechane straszliwie. Podobnie sprawa wygląda na windzie która znajduje się na wejściu do maszyny. Przekoszenie platformy windy przy unoszeniu i sztywne mocowanie siłowników spowodowało ekspresowe zniszczenie prowadzenia i uszczelnień w siłownikach.

Jedyny estop w maszynie podłaczony był bezpośrednio do plc, przecieki na siłownikach powodują samoistne opadanie grodzi, a maszyna została dostarczona bez żadnej dokumentacji czy CE.

Jednak najlepszym kwiatkiem w całej maszynie był system suszenia, otóż zastosowano w nim 4 dmuchawy stosowane w publicznych toaletach do suszenia rąk...

Konkluzja ogólna z przypadku jest taka:

1. Projektujesz i wytwarzasz maszyny - raczej upewnij się, że umiesz to robić a nie tylko ci się wydaje.
2. Kupujesz maszynę - upewnij się, że dobrze określiłeś wymagania, otrzymałeś dokumentację i CE na urządzenie.

Dodam tylko, że klient to duża firma z branży automotive.

Wróć do „Ciekawostki maszynowe”