Znaleziono 2 wyniki

autor: allegromtn
12 kwie 2015, 10:51
Forum: WARSZTAT
Temat: Prąd stały a bezpieczeństwo
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4643

Ja do takich celów wykorzystuje autotransformator regulowany. Tylko trzeba pamiętać o odpowiednim podłączeniu fazy i neutralnego- ale inną sprawą jest że jak drut ma 300 stopni to bez różnicy czy jak się o dotknie to poparzy czy porazi. Nie dotykać i tyle :mrgreen:
autor: allegromtn
04 kwie 2015, 11:54
Forum: WARSZTAT
Temat: Prąd stały a bezpieczeństwo
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4643

Dla wszystkich którzy chcą sobie przypomnieć albo się czegoś nauczyć- stany nieustalone dla RL (najwięcej w temacie na kilku ostatnich stronach).
Co do PWM- to dopiero by prąd wymusiło :mrgreen: Polecam poniższą lekturę.
grg12 pisze: ...Ogólnie, imho zwykły ściemniacz podpięty do transfomatora obciążonego rezystancja powinien, mniej wiecej, działać ale osobiście raczej bym tego nie robił, każdydym razie nie na dłuższą metę.

Próbowałem, nie działa :D Po podłączeniu transformatora do prostego układu tyrystorowego wywala bezpieczniki albo zaraz po załączeniu albo po max kilku sekundach (praca trafo na jałowo). Przy pracy z obciążeniem rezystancyjnym może by było lepiej ale sprawa dosyć niepewna.
Ponieważ temat mnie zaciekawił znalazłem kiedyś mądrych ludzi ze stosem literek przed nazwiskiem i ich się zapytałem dlaczego tak jest. Odpowiedź dosyć ciekawa, "zwykły" regulator tyrystorowy nigdy nie załącza na równy czas połówki dodatniej i ujemnej przebiegu. Powoduje to podmagnesowanie rdzenia. Indukcyjność podmagnesowanego rdzenia maleje zatem prąd rośnie- aż do zadziałania bezpiecznika.
Problemów z tyrystorowym sterowaniem trafo jest wiele ale to temat na cały wykład a nie 1 post :wink:

Jak by co to autorem i właścicielem pliku jest dr hab.inż. Tomasz Sikorski.

Wróć do „Prąd stały a bezpieczeństwo”