Znaleziono 6 wyników

autor: mr_egon
24 kwie 2019, 14:06
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 5996

Re: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

Witam,
Przepraszam, że piszę pod swoim postem ale mam problem elektryką, a że elektrykiem nie jestem to problemów jest kilka.
Zakupiłem garaż wolnostojący w ciągu garażowym w celu umiejscowienia mojego cnc. W garażu instalacja stara jak świat (na kablach amelinowych) jednofazowa (jeśli dobrze wygooglowałem TN-C), oparta na dwóch kabelkach.
Po jakiś czasie zorientowałem się jak wyrzuciło bezpiecznik, że jest założony i zaplombowany bezpiecznik nadprądowy 10A mimo, że w umowie po poprzednim właścicielu było 20A. Chciałem zwiększyć do 25A (maksymalnie ile można na instalacji jednofazowej). Miałem sporą przeprawę, żeby w ogóle tą moc przyłączeniową (na papierze) zwiększyć do 25A, bo teraz prawo, że licznik musi być na zewnątrz garaży, ale jakoś się udało (po rozmowach z kierownikiem oddziału PGE) uprosić by licznik został w środku. Elektryk, który zakładał bezpiecznik 25A był zdziwiony dlaczego faza jest na niebieskim przewodzie a Neutral na czarnym. Po jakimś czasie (i załatwieniu formalności) przyszedł Pan z PGE zaplombować licznik i się rozwiązała przyczyna zamiany kolorystyki kabli. Otóż mój garaż zaznaczyłem na załączonym rysunku. Kabel idzie pod ziemią do od skrzynki oddalonej o jakies 70m od ciągu garażowego do pierwszego garażu. Ciąg składa się z 22 garaży połączonych „plecami” do siebie a kabel wchodzi w ścianę i idzie w środku przez wszystkie garaże. Pan z PGE powiedział, że kabel jest przecięty w każdym garażu w celu zrobienia puszki. Więc ktoś kiedyś (garaże mają kilkadziesiąt lat) musiał sobie robic jakąś przeróbkę i odwrotnie połączył.
Może w większości przypadków (jak ludzie w garażach mają jedynie oświetlenie i czasem podłączają jakąś wiertarkę) to różnicy nie robi, ale w moim przypadku chyba to będzie spore zagrożenie.
Pozwolę sobie ponumerować pytania:
1. Czy istnieją jakieś układy które zabezpieczą instalację w garażu (przy pierwszym głównym bezpieczniku nadądowym) w sytuacji gdy ktoś (bo to już miało miejsce) zechce sobie odwrócić Fazę z Neutralem w swoim garażu , a tym samym wszystkich następnych?
2. Czytałem tez o zabezpieczeniu różnicowo prądowym które w instalacjach bez przewodu ochronnego PE mija się z celem, czy to prawda??
3. Do czego podłączać ekran przewodu biegnącego od wrzeciona do falownika, do neutrala sieci 230V?
4. Pan Ryszard P. (pseudonim Zelrp – bardzo miły człowiek), u którego zakupiłem sterownik i zasilacz umieścił taką notkę (jak na zdjęciu), że pole miedzi zasilacza powinno być połączone z zerowaniem lub uziemieniem (oraz obudową sterowania). Skoro uziemienia nie mam czy to znaczy, że skrzynka zasilająca (widoczna na zdjęciu) oraz cała maszyna ma być podłączona do przewodu neutralnego sieci 230V?.
5. Czy dobrze rozumiem że przy zastosowaniu się do punktu 4 zabije mnie jak się aluminiowy kabel upali się albo ktoś w swoim garażu zechcę sobie zrobić przeróbkę i zamieni dla dalszych garaży N z L ?
6. Jak żyć?

Gruntowna Przeróbka instalacji nie wchodzi w grę. Elektryk powiedział ze raz, to bardzo duży koszt (daleko do skrzynki, koparka) to druga sprawa którędy ten kabel puścić, potrzebne by były zgody pozostałych właścicieli garaży jeśli dachem, generalnie masakra.

Pozwolę sobie poruszyć jeszcze zupełnie inny temat. Zaczął szwankować komputer, mimo że cały czas jestem w fazie testów i podłączania wszystkiego: raz karta graficzna, potem zasilacz. Stwierdziłem, że nie ma sensu ładować kasę, żeby utrzymać w jako takiej kondycji stary komputer z LPT, a lepiej jest zainwestować w rozwiązanie z Ethernetem. Na chwile obecną jestem zdecydowany na zakup smoothsteppera z Ebmia. Pan Ryszard zapewnił, że piny są zgodne z jego płytką (zdjęcie w załączniku) i wystarczy kabelek IDC26-IDC26. Co Panowie myślicie o tym rozwiązaniu??. Płytka kosztuje 1008zł , może ktoś ma odsprzedać na forum w promocyjnej cenie :??? :D :D .
Pan Ryszard oprócz smoothsteppera sugerował mi tez CSMio, ale to chyba ciut za droga sprawa. Ale tu mam pytanie do troszkę poczytałem w tym temacie. A mianowicie do CSMIO można dokupić moduł MPG, żeby sterować maszyną za pomocą zadajnika co jest mega wygodne w porównaniu z klawiaturą. Czy dobrze rozumiem , ze impulsy z zadajnika „idą” z pominięciem komputera? (bo to chyba pewniejsze) tylko bezpośrednio z tego modułu CSMIO poprzez sterownik na silniki??, ale chyba jest jakieś sprzężenie zwrotne do komputera żeby MACH3 wiedział że się osie przesunęły?. Czy smoothstepper też coś takiego posiada???. Pytam bo są zadajniki podłączane na USB albo jeszcze gorzej bezprzewodowe (tak jak działają myszki). Kolega ma taki i mówi, że jak na załość kilka razy mu się zawiesił jak zjeżdżał w osi Z (masakra).

rozkład garażów
Obrazek

zdjecie do pytania 4
Obrazek

skrzynka zasilajaca
Obrazek

płyta główna CNC
Obrazek

test osi


z góry dziękuję za odpowiedzi
autor: mr_egon
10 lut 2019, 22:12
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 5996

Re: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

dzięki Panowie za porady odnośnie zakłóceń, niedługo się okaże jak to wyjdzie gdy podłączę sterowanie i falownik. Skrzyneczka na ścianę już przyszła 600x400x200.
Natomiast walczyłem ostatnio z ograniczeniem wysuwu osi X, bo gdyby stół wyjechał z jednej pary wózków to katastrofa, więc stwierdziłem, że poza krańcówkami indykcyjnymi/programowymi zrobię też mechaniczne. Cztery zderzaki będą przykręcone do stołu i dawały impuls krańcówkom. Gdy krańcówka zawiedzie zderzak uderzy w gumowy odbojnik. Poniżej projekt i fotorelacja. Mam też pytanie. Czy jest sens zdublować krańcówki indukcyjne? (dwie na kierunek X+ oraz dwie na kierunek X-). Gdyby jedna zawiodła to druga zadziała. Krańcówki NC wiec podłączone szeregowo do jednego pinu
pozdro
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
autor: mr_egon
11 sty 2019, 23:27
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 5996

Re: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

adam Fx pisze:
07 sty 2019, 14:58
ja polecam op.3
namówiłeś mnie :), w sumie będzie najwygodniej
adam Fx pisze:chcesz umieścić falownik tak blisko elektroniki ster. nie obawiasz się zakłóceń?


o tym nie pomyślałem + nie miałem wiedzy w tym temacie. Zamówiłem sterowanie, podłączyłem na próbę i tyle mojego doświadczenia. Znalazłem kilka postów jak to falowniki potrafią siać i zakłócenia robić, w związku z czym mam pytanie:

Skrzynka sterownicza metalowa czy plastikowa?
(w plastikowej wygodniej byłoby wiercić otworki, zwłaszcza te duże na wentylatory, no i jest tańsza od metalowej)


Jeśli falownik zamontuje w pewnej odległości od skrzynki czy zakłócenia mogą się pojawić na sterowaniu?.
Czy metalowa obudowa (klata Faradaya) w ogóle pomaga na te zakłócenia, czy one idą do sieci zasilającej i to czy będzie metalowa czy plastikowa nie ma żadnego znaczenia? W garażu stara sieć gdzie nie ma przewodu ochronnego (tylko N i L)
prosiłbym o radę bardziej doświadczonych kolegów
pozdrawiam
autor: mr_egon
07 sty 2019, 13:59
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 5996

Re: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

FTW pisze:Jak masz obudowaną maszynę, dostęp jest fatalny...
w sumie to nie planowałem zabudowy
adam Fx pisze:nie polecam - za blisko źródeł brudu



co Panowie radzą??

1. skrzynka pod spodem?
2. osobny pulpit sterowniczy (nie mam koncepcji jak wykonać)?
3. skrzynka na ścianie?
4. inny pomysł?

Pasowało mi wcisnąć to sterowanie na belkę osi Y, nawet falownik by się do środka zmieścił, w jakiejś szczelnej obudowie z wentylatorami. Wtedy maszyna stanowiłaby zwartą konstrukcję, bo każdy centymetr kwadratowy w garażu się liczy, a taki pulpit będzie zajmował miejsce. Pod spodem chyba jeszcze większe zagrożenie że wióry i pył poleci.
pozdr
autor: mr_egon
02 sty 2019, 23:48
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 5996

Re: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

Witam,
Korzystając z okazji wszystkim Forumowiczom życzę najlepszego w Nowym Roku, dochodowych zleceń, trwałych narzędzi i zera dzwonów.
Po dłuższej przerwie zajrzałem na forum i jestem zbudowany dyskusją i komentarzami.
lukasixthm pisze:proponowałbym wypełnić czymś w środku profile. Od siebie polecam zwykły beton.
Myślałem o wypełnieniu pustek, dlatego między innymi wykonałem otwory, żeby mieć możliwość wypełnienia profili. Zastanawiam się tylko czy skoro konstrukcja była wyżarzona i splanowana czy wypełnienie jej betonem nie spowoduje jakichś ugięć? (utraty płaskości planowanych powierzchni).

bakprint pisze:Pan Krzysztof B. z Bak-Print nie ma nic przeciwko niekomercyjnemu kopiowaniu jego rozwiązań konstrukcyjnych.

Dziękuję, że Pan Krzysztof nie ma nic przeciwko korzystaniu z jego rozwiązań. Jednocześnie zapewniam, że maszyny za nic nie sprzedam :D (za duża czasu i serca włożone w ten projekt )

ghostlpa pisze:Chińczyka już masz?

Dzięki za propozycję, ale zestaw chińczykowy już mam + falownik liteon

dasza77 pisze:Widzę , że praktycznie wszystko, autor tematu zleca innym firmom czy fachowcom do wykonania.

Nie wszystko zlecam. W pierwszym poście elementy z punktów 3,4,7,8,9,10 wykonałem samodzielnie.
W zasadzie całą aluminiową drobnicę + przygotowanie płaskowników i profili stalowych bramy i podstawy wykonałem sam.
Natomiast zlecone do zaprzyjaźnionej firmy: spawanie podstawy i bramy, wyżarzanie, planowanie podstawy, bramy i stołu.

dasza77 pisze:warto było policzyć koszty i koszty błędów i zamówić maszynkę oryginalną

O kosztach za chwilę. Co do błędów, to z tego jestem bardzo zadowolony, bo tych udało się uniknąć, a to w zasadzie pierwsze kroki w CAMie i obsłudze obrabiarek CNC. Chociaż, ze dwa -trzy razy było blisko aby materiał poszedł do kosza. Natomiast dość długo analizowałem model w Solid Edge'u zanim w ogóle zabrałem się do roboty. Zrobiłem ze 4-5 wersji zanim powstało to złożenie widoczne w pierwszym poście. Więc jakichś baboli, że coś się nie spasowało - nie było.
Zgadzam się w 100%, że zakup oryginalnej to duuuużo zaoszczędzonego czasu i pieniążki zaoszczędzone przy budowie już dawno by się zwróciły przy użytkowaniu maszyny w tym czasie.

piotrp133 pisze:Wszystko zrobione od zera. Nic z odzysku. Ciekawe ile już wydałeś na tą konstrukcję.
ghostlpa pisze:Nie wydaje mi się żeby to dużo wyszło.
FTW pisze:Moim zdaniem nie wyszło dużo, tylko zaj******* dużo.

Siadłem, odszukałem wszystkie paragony , przelewy, zlecenia, AliExpress'y i podsumowałem w Excelu myślę że dosyć precyzyjnie i wyszło jak na razie około 12,5 tys. zł. Dlaczego tak mało?, bo uwazam ze to mało. Otóż sporo wykonałem elementów samodzielnie, a to co było zlecone na zewnątrz do zaprzyjaźnionej firmy, to poszło wręcz półdarmo, metodą flakonową.
Większość dużych kosztów chyba już za mną, chociaż jeszcze troszkę jest do zrobienia, ale zgadzam się z kolegą FTW, ze takie jednostkowe zlecenia to masakra jak nie ma się wejścia.

maciek95k pisze:Do przetaczania śruby polecam płytkę borazonową.

Dzięki za radę bo właśnie jedną na dniach będę miał do skrócenia, ale kupuję zarobioną i tylko od strony podtrzymania trzeba będzie liznać. Już bym to robił ale w Poltechu pomylili skok i będzie do wymiany.


A co do postępów to dorobiłem boki dla osi Y od strony napędowej i podtrzymania.
Obrazek
Obrazek

I tu mam do kolegów pytanko czy w okolicach Lublina ktoś zna firmę, która wykonuje anodowanie aluminium na kolor??. Dzwoniłem do Krasnystawu i tam tylko naturalny. W Aliplast uruchamiają właśnie taką usługe, ale mam zadzwonić za miesiąc. A mam już w zasadzie wszystkie gotowe elementy aluminiowe i szkoda czekać miesiąc (a może i 2 bo wdrożenie może się przeciągnąć). Trochę obawiam się wysyłać w świat, gdyż tyyyle czasu mi to zajęło, że bym się zapłakał gdyby jakimś cudem przepadło.

Druga sprawa. Chciałem na tylnej belce osi Y umieścić skrzynkę na elektronikę.
Obrazek
Na zdjęciu widać otworki na kable, które bym puszczał wewnątrz profili. Problem w tym, że nie mogę nigdzie znaleźć gotowej skrzynki sterowniczej o wymiarach mniej więcej 600x200x200. Co koledzy polecają??. Na szybko mógłbym z płyty meblowej, ale boje się, że to będzie tzw prowizorka na lata, w której zdaniem żony jestem miszczem. Czy można gdzieś zlecić w rozsądnej cenie wykonanie takiej skrzynki sterowniczej?. Myślałem też o cienkiej płycie Al. Np. 5-6mm. Mógłbym w pracy przygotować formatki i poskręcać na śrubki np. M4.

pozdrawiam
autor: mr_egon
11 gru 2018, 23:22
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 5996

Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum witam serdecznie wszystkich fanów konstrukcji cnc.
Po przejrzeniu wielu postów i rozwiązań konstrukcyjnych zdecydowałem się na dosyć nietypową konstrukcję plotera z odwróconym stolikiem. Od razu powiem, że nie jest to oczywiście mój autorski pomysł a zapożyczony od Pana Krzysztofa B. z bakprint. Mam nadzieje, ze nie obrazi się, że wiele rozwiązań zaczerpnąłem/skopiowałem właśnie od Niego :wink: .
Poniżej model 3D:
Obrazek
Muszę przyznać, że jak pierwszy raz zobaczyłem tą konstrukcję to parsknąłem śmiechem i pomyślałem jak stół wyjeżdżał do skrajnej pozycji, że zaraz to mu się wszystko przewróci albo złamie :mrgreen: .
Jednak z czasem dostrzegłem plusy tego rozwiązania:
• Niewielkie gabaryt elementów stanowiących podstawę (łatwość obróbki cieplnej, i obróbki skrawaniem baz pod wózki),
• zasłonięte od wiórów wózki prowadnice i śruba z nakrętką
• frez cały czas w pobliżu wózków (czyli tam gdzie sztywno).
• Bądź co bądź sprawdzona konstrukcja, więc zbytnio nie martwiłem się czy silnik da radę przesunąć stół, jaką "elektronikę" dobrać, czy stół się nie złamie jak wyjedzie do krańcówki :o .(Kolega z dofinansowania kupił od Pana Krzysztofa maszynę, początkowo obrabiał drewno , teraz robi formy aluminiowe, jeden mokry chińczyk zajeżdżony a konstrukcja jak śmigała tak śmiga)

Żeby już całkiem nie kopiować konstrukcji od Bakprint, zdecydowałem się na pewne odstępstwa, a mianowicie podstawa jest wykonana z profili stalowych zamkniętych o grubości 8mm, bodobnie brama.

Cechy charakterystyczne maszyny:
• Pole robocze X:700 x Y:550 x Z:280
• Stalowa podstawa (wymiar całościowy 760x340x148) - spawana, wyżarzana, planowana z jednego mocowania
• Stalowa brama (wymiar całościowy 840x567x200) spawana, wyżarzana, planowana z jednego mocowania
• Sterowanie Zelrp po LPT, silniki 4,6Nm, 5,5A
• Śruby kulowe oś X i Y 20x10 oś Z 20x5 (od Majfrendów)
• Prowadnice i wózki liniowe Hiwin na oś X prowadnice HGR25 i wózki HGW25, na oś Y i Z HGR20 i wózki HGH20 i HGW20
• krzyżak osi Y/Z (rozwiązanie bakprint -robiłem sam), generalnie widziałem wiele rozwiązań ale według mnie to jest najlepsze, monolit o zwartej konstrukcji. Jedyne co można by poprawić to wykonać go w stali. Przy krzyżaku dorzuciłem sobie łapki dociskowe wózków.

Poniżej wrzucę fotki i linki z realizacji. Postaram się w miarę chronologicznie . Najsmutniejsze jest to, ze projekt powstał nie kilka miesięcy ale nawet kilka lat temu. Na szczęście w ostatnim roku dostałem przyspieszenia i jestem zdeterminowany aby ukończyć maszynę.
Powiem szczerze, ze przez pewien czas byłem tak zafiksowany na tą konstrukcję, ze nie dopuszczałem możliwości jakiegokolwiek odstępstwa od tego co sobie zaprojektowałem (może dlatego wcześniej nie opublikowałem tego tutaj), jednak na tym forum jest tylu fachowców z doświadczeniem budowy kilkudziesięciu nawet maszyn, że warto jednak przedstawić ten projekt, w nadziei, że bardziej doświadczone głowy doradzą co nie co (chociaż nie wiem czy już nie za późno)


1. Cóż mogłoby być innego jak nie elektronika :P . Typowy błąd początkujących zajawkowiczów CNC. Dlaczego błąd?, bo filmik sprzed ponad dwóch lat, a ta dziedzina rozwinęła się tak dynamicznie, że dziś rozważyłbym=kupił hybrydy/serwa a nie krokowce: wrzesień 2016


2. Widok zakupionych profili i płaskowników: wrzesień 2016
Obrazek

3. Obróbka profili (nie ma jak konwencjonalna frezarka): styczeń 2017 i lipiec 2017
Obrazek Obrazek

4. Widok przygotowanych płaskowników i złożenie na ślinę: sierpień 2017
Obrazek Obrazek Obrazek

5. Panowie fachowcy heftowali 3 godziny: listopad 2017
Obrazek

6. Zamówiony stelaż w garażu dla mojej fury z napędem elektrycznym: styczeń 2018
Obrazek

7. profile i płaskowniki wywiezione do fabryki do spawania, wyżarzania i planowania, a ja się wziąłem za obróbkę drobnicy. Kostki silnikowe: luty 2018


8. podstawa osi Z: luty 2018


9: krzyżak osi Y/Z maj 2018
Obrazek

10. Mały patencik na otwory od czoła podstawy osi Z: czerwiec 2018
Obrazek

11. Obróbka podstawy: czerwiec 2018
Obrazek

12. Test osi Z : lipiec 2018


13. Obróbka bramy: sierpień 2018
Obrazek

14. Podstawa po piaskowaniu i proszkowym malowaniu sierpień 2018
Obrazek

15. Przykręcenie podstawy na stelażu: wrzesień 2018
Obrazek

16. Brama po piaskowaniu i malowaniu październik 2018
Obrazek

17. Obróbka podstawy stołu: październik 2018
Obrazek

18. Krzyżak na bramie: listopad 2018


20.. Zamontowania oś Z. : listopad 2018
Obrazek Obrazek



Zapraszam do komentowania, sugestii, podpowiedzi, konstruktywnej krytyki
pozdrawiam
Kuba

Wróć do „Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja”