Znaleziono 4 wyniki

autor: WP Kamil
08 gru 2021, 10:57
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Denford Novaturn CNC
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1983

Re: Denford Novaturn CNC

Mach czyta tylko jeden sygnał (z jednego transoptora) dlatego index jest dłuższy od pozostałych.
Slotów tyle ile się zmieści na tarczy (pamiętaj że również i brak sygnału musi mieć co najmniej taka samą długość minimalna jak sam sygnał). Tarczy możesz zrobić od biedy kilka z różną ilością/szerokością slotów i testować jeśli coś będzie niestabilne.
W instrukcji masz coś o inercji. W uproszczeniu zaczowachiwanie stałej prędkości obrotowej w trakcie przykładania noża do materiału jest tym bardziej trudniejsze im mniejsza jest waga zespołu wrzeciona i materiału oraz mniejszy zapas mocy na silniku/falowniku. 😁 Masz małą (lekką) maszynkę za stosunkowo małym silnikiem (niewielkiej mocy). Gwintuje się na niewielkich obrotach- tu ograniczeniem jest maxymalna prędkość osi (zgaduje jakieś 2000mm/min)- to oznacza że silnik wrzeciona i falownik pracuje w dolnych zakresach obrotów- a tam jest dużo mniejszy moment niż nominalny Jak zaczniesz gwintować powiedzmy POM to opory będą niewielkie i po przyłożeniu noża do materiału prędkość obrotowa powinna się utrzymać. Ale po przyłożeniu noża do stali wrzeciono może wręcz się zatrzymać. I tu znaczenia nabiera ilość slotów tarczy- jak będziesz miał jeden slot to przy stojącym wrzecionie nóż będzie jeszcze wleczony po materiale przez mniej więcej czas jaki jest potrzebny na pełen obrót. Jeżeli tych slotów będzie więcej to kontroler szybciej zorientuje się że brak jest sygnałów i zatrzyma ruch osi.
Piszę tu o zatrzymaniu całkowitym żeby było łatwiej zobrazować działanie, częściej jednak zdarzą się fluktuacje prędkości obrotowej bo falownik będzie próbował utrzymać żądaną prędkość, ale im więcej slotów tym ruch noża będzie precyzyjniejszy względem prędkości obrotowej.
autor: WP Kamil
07 gru 2021, 13:30
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Denford Novaturn CNC
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1983

Re: Denford Novaturn CNC

Jeżeli najpierw będzie jakaś bieda płytka (przed CSMIO) to ona nie obsłuży żadnego enkodera- sygnał będzie trwał z zbyt krótko. W dokumentacji Macha jest akapit jak długo musi trwać sygnał- nie chce mi się teraz tego szukać- ale jest to dość konkretne ograniczenie.
Głowica z narzędziami zgaduje że będzie działała jak u mnie. Tj. napęd na silniku krokowym, bez krańcówek, czy enkodera, kręci się w jedną stronę, a w drugą tylko do najbliższego narzędzia- do jego zderzaka,/bazy.
I tak wpisujesz nr narzędzia w programie (lub wywolujesz w programie), głowica obraca się o odpowiedni kąt (odpowiednią ilość kroków) lekko poza wywołane narzędzie, a potem odwraca w stronę przeciwną i zatrzymuje się na bazie wywołanego narzędzia, silnik wykonuje jeszcze kilka kroków dla pewności i masz. Ta sekwencje oczywiście należy zdefiniować w Marco.
autor: WP Kamil
06 gru 2021, 14:42
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Denford Novaturn CNC
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1983

Re: Denford Novaturn CNC

1.5KW to już chyba przesada, w tych Boxfordach były chyba 600-800W. Silnik zwykły- ale w zależności od przełożeń pewnie 3000 obr/min

Enkoder- jak ma być oryginalny soft to oryginalny enkoder- tu nie mam doświadczenia żeby cokolwiek podpowiedzieć. Na Machu i na jednym impulsie/obrót jakoś gwintuje, pewnie i 4 impulsy wytrzyma LPT ale sygnał musi mieć odpowiednią szerokość to w tym przypadku raczej trzeba będzie majstrować własną tarczę i czujnik. Na Linuxie gdzieś chyba widziałem enkoder na wrzecionie 200/ impulsów/obrót- dla mnie to o jeden rząd wielkości za dużo- ale tu pewnie można spokojnie gwintownikami na sztywno gwintować.

Falownik wektorowy. W najprostszej postaci to impuls enkodera wyzwala ruch noża, a prędkość noża jest skorelowana z obrotami zadanymi na falownik. Jeżeli jest sprzężenie zwrotne w postaci enkodera na falownik i/lub na sterowanie i im wyższa rozdzielczość enkodera tym ten ruch noża jest płynniejszy (o ile sterowanie i mechanika osi wydoli)
- w tym przypadku te skromne krokowce to chyba za mało żeby poczuć korzyść z pełnego sprzężenia zwrotnego
autor: WP Kamil
06 gru 2021, 12:00
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Denford Novaturn CNC
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1983

Re: Denford Novaturn CNC

https://youtu.be/53jWFJbKRLk
Obejrzyj te kilka filmików
Jedna tokarka była na silniku DC jedna na AC
Po przerobieniu był tam tylko sygnał index z enkodera na wrzecionie i dało się gwintować alu. Silniki osi raczej to zwykle Krokowce a nie jakieś hybrydy.
Dla mnie sprawa prosta- przywrócić jak najmniejszym nakładem pracy i działać.

A zmiennych jest cała masa:
Czy masz orginalne oprogramowanie i jak szybko jesteś w stanie się go nauczyć
Czy znasz Mach czy Linuksa i jak szybko jesteś w stanie skonfigurować tokarkę pod nie.
Ile starej elektroniki da się użyć (czy są wszystkie składowe, czy działają, czy wiadomo jak je podłączyć)
Decyzja należy do Ciebie.
Ja przerabiałem 4 podobne maszyny ze względu na to że nie było oryginalnych komputerów. Mach3 to mój prywatny wybór. Ale silnik wrzeciona DC jednak bym zmienił na AC z dobrym falownikiem. DC trzymają moment też na niższych obrotach, pewnie gabarytowo są mniejsze, ale się grzeją i trudniej o sterownik/zasilacz do nich bo pewnie jest na napięcie powyżej 150V

Wróć do „Denford Novaturn CNC”