Znaleziono 4 wyniki

autor: and2
13 kwie 2014, 12:17
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: konserwacja, odnowienie TUE 35
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2421

BYDGOST pisze:Spróbuj przykręcić do wału jakąś obejmę i w nią stukać. To nie powinna być jakaś ogromna siła. Polej też przynajmniej płynem hamulcowym.
Zdemontowałem, ale śruba i wałek siedziały ciasno. Użyłem do tego starego ściągacza do samochodowych końcówek kierowniczych. Śrubę owinąłem tekturą, na nią dałem cieniutką blaszkę i dopiero do tego przykręciłem ściągacz (łatwo można by było uszkodzić powierzchnię), w który poprzez drewniany klocek biłem młotkiem średniej wielkości. Siła uderzeń była umiarkowana (słabo to nie siedziało).

Odkręciłem też skrzynkę posuwów, 2 śruby z dołu i 3 na górze.
autor: and2
08 kwie 2014, 20:45
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: konserwacja, odnowienie TUE 35
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2421

kajpa pisze:Szpachlę możesz nałożyć ręcznie, wyschnie szybciej niż natryskowa i będzie mniej zabawy.
Pamiętaj, aby dać kilka warstw (z szlifowaniem w międzyczasie), a nie jedną grubą bo raz ,że będzie to ciężko zeszlifować dwa ,że szpachla "siada" po jakimś czasie a trzy ,że nigdy nie nałożysz jej tak za jednym razem żeby gdzieś nie brakowało. Ja osobiście, szpachluję na trzy warstwy: uni - uni - finish (uni - uniwersalna, finish - wykańczająca).
Pamiętaj też, o właściwej ilości utwardzacza, bo jak przesadzisz to nie zdążysz całej wyrobić, a jak dasz za mało to będzie schło wieki.

Dzięki za porady szpachluję i maluję samochody, ale przyznam, że człowiek zawsze uczy się czegoś nowego. Maszyny tego typu to troszkę inna bajka niż blacharka samochodowa np. nie wszędzie podejdziesz szlifierką; powierzchnia szpachlowania w tym wypadku też jest moim zdaniem dużo większa. Jednym słowem jest to pewne wyzwanie, satysfakcja jednak na pewno to wynagrodzi.
Czy zdarza się w związku z tego typu pracami (odrestaurowywaniem) demontować skrzynki np. suportową czy posuwów, czy raczej malujecie to co jest w zasięgu bez demontażu?
autor: and2
07 kwie 2014, 09:08
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: konserwacja, odnowienie TUE 35
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2421

BYDGOST pisze:Wałek pociągowy jak i śruba są łączone poprzez tulejki, które na nie nachodzą i ustalone są kołkami stożkowymi, które musisz wybić. Występują po 2 szt. na śrubie i wale to wystarczy, że wybijesz po jednym. Tuleje te są tuż przed skrzynką posuwów. Patrz na rys. 15 w DTR. Opis jest na stronie 15 w DTR, ale bardzo skrócony.


Rozumiem właśnie o to mi chodziło...mam jednak problem bo i śruba i wałek nie chcą (oczywiście po wybiciu klinków) drgnąć, nie mogę ich wyciągnąć - jest jakaś metoda?

Myślę, że w związku z kwestią odnowienia dodatkowo zdemontuję również skrzynkę posuwów ze względu na malowanie (gitarę ściągnąłem wcześniej).
autor: and2
06 kwie 2014, 22:27
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: konserwacja, odnowienie TUE 35
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2421

konserwacja, odnowienie TUE 35

Posiadam TUE 35 w dobrym stanie, jednakże ze względu na łuszczącą się farbę oraz nalot rdzy postanowiłem ją odnowić.

- zeszlifowałem i oskrobałem farbę oraz część szpachli.

- zdemontowałem suport poprzeczny, górny, dźwignie, kółka, pokrywy.

1. Mam problem z demontażem śruby pociągowej oraz wałka posuwu.

Moje pytania brzmią:
- czy śruba pociągowa i wałek posuwu łączą się ze skrzynką posuwów w miejscu gdzie są klinki (po 2 klinki), czy biegną przez skrzynkę posuwów?
- posiadam DTR, ale ta kwestia nie jest opisana
- przejrzałem forum i też jasnej odpowiedzi nie napotkałem

Skrzynka posuwów jest przykręcona (3 śruby i 2 kołki ustalające z góry i 2 śruby z dołu)

Podejrzewam, że jak bym odkręcił skrzynkę posuwów to razem ze śrubą i wałkiem bym wszystko wyjął (wsporniki, panewki są odkręcone)

Myślę, że jak są tam kołki ustalające to żadnej geometrii tokarki (poziomu śruby i wałka) nie naruszę, ale trzeba będzie pewnie zastosować jakąś masę uszczelniającą pomiędzy skrzynką posuwów a korpusem tokarki.

2. demontaż silnika, czy po odkręceniu kołnierza silnika od korpusu tokarki silnik wyciągnę?, czy w związku z zazębianiem się w skrzyni biegów będzie problem (chcę go zdemontować i przesmarować)?

3. Nie wiem jaki olej jest w skrzyni, czy jakiś stary maszynowy, czy "hipol", ale może mieć już około 15 lat (tokarka jest cały czas u mnie, ale praktycznie nie używana).
Chciałbym wymienić olej na maszynowy (DTR mówi o "Olmasz 5", myślę że takiego typu już nie ma, ale niedawno do WS-15 kupiłem LA-N 46) Moim zdaniem się nadaje, a Waszym?

4. Co do wyszpachlowania korpusu, czy szpachla nakładana ręcznie ze szpachelki, czy lepiej natryskowa?

5. Elementy typu kółka, dźwignie, tuleja konika, uchwyt wrzeciona, imak trochę straciły na połysku, między innymi przez rdzę i odrdzewianie, czy można im przywrócić estetyczny połysk? np. pochromować, czy też są jakieś domowe sposoby?

Wróć do „konserwacja, odnowienie TUE 35”