Znaleziono 7 wyników

autor: saymon5e
29 kwie 2014, 19:03
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5249

Jak to mówią "ładnie żarło, ale zdechło". Poskładałem sobie elektronikę już prawie kompletnie, wpisując odpowiednie kody kręcę sobie silniczkami we wszystkie strony, zmieniam prędkości itp, ale zaciąłem się na pewnej sprawie, chodzi o krańcówki bazujące.
W opisie płyty SSK-MB2 ( http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskmb2.htm ) jest napisane, że krańcówki bezpieczeństwa są po 2 na każdą oś i podłącza się je równolegle. Skoro tak, to gdzie się ustawia krańcówki bazujące i jak z nich skorzystać w programie?
Na sterowniku MI 398 mam tak, że krańcówki są dwie na każdą oś, ale jedna z nich pełni funkcję bezpieczeństwa i bazującą jednocześnie (każda z 6 krańcówek ma osobne złącze). Podam przykład w kodzie sterownika z czym mam problem w G-code.
...
... (ustawienia wstępne krok, max prędkość itp)
home (M1; 10.00; 1.00)
wait_motor (M1)
clear_motor (M1)

Te 3 komendy powodują, że silnik nr1 kręci się z prędkością 10 obr/s tak długo aż załączy się krańcówka oznaczana jako lewa dla silnika nr1. Następnie obraca silnikiem w przeciwną stronę z prędkością 1 obr/s do zaniku sygnału. Wtedy wykonywana jest komenda clear_motor ustawiająca w tym miejscu pozycję zerową silnika.
Miał bym prośbę o podpowiedź jak wykonać coś takiego w linuxcnc i g-code.

Przy okazji chciałem jeszcze zapytać o podłączenie czujnika indukcyjnego do płyty SSK-MB2 jeśli się ktoś akurat orientuje. Chodzi o to, że płyta podaje na czujniki bazujące napięcie +5V, na czujniku mam napisane 8-36V, niby na tych 5V działa, ale nie wiem jak pewne będzie to działanie. Czy mogę dać na czujnik napięcie +12V z zasilania krańcówek bezpieczeństwa?
Jak to mi zacznie działać, to już tylko pozostanie dokończyć część mechaniczną i poskładać całość.
autor: saymon5e
24 kwie 2014, 00:20
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5249

sterownik + silnik 1
http://www.cncprofi.com/sterownik-silni ... kat-1.html + http://www.cncprofi.com/silnikow-krokow ... kat-1.html
zasilanie z trafo i prostownika, na wyjściu mam 68V DC
sterownik + silnik 2
http://www.ebmia.pl/sterownik-silnika-k ... 41519.html + http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-6086 ... 11135.html
zasilanie z zasilacza impulsowego 36V (miał być 48V, ale wykupili)

[ Dodano: 2014-04-25, 00:04 ]
Czasu dziś zbytnio nie miałem, ale podpiąłem mniejszy silnik w końcu do komputera, dzięki temu zacząłem w końcu ogarniać o co chodzi w stepconf. Pomęczyłem trochę silnik w opcji testowania osi i obejrzałem sobie jak działa oś X podczas wykonywania napisu linuxconf z jednego z przykładów. Do tej pory nie wiem, jak mi się udało pozbyć opcji "bazuj wszystkie" i wymienić ją na "bazuj oś" która przynajmniej działa jak powinna.
Szkoda, że nie mam do zrobienia jakiegoś plotera czy wypalarki, było by łatwiej, bo właściwie po przejściu przez stepconf wszystko jest gotowe do działania.

Mógł by mi ktoś powiedzieć dlaczego niektóre z przykładów wydają się być pisane "bardziej ludzkim językiem"? Nie ma całej litanii jakiegoś kodu z cyframi, tylko blok tekstu wyglądający jak normalny program z pętlami i zmiennymi np: threading.ngc, czy 3dtest.ngc, useful-subroutines.ngc. Za to taki skeleton.ngc mimo komentarzy wygląda bardzo "maszynowo". To jest ten sam G-kod czy z jakimiś dodatkami?

Jutro muszę jeszcze wyjaśnić sprawę piszczącego i syczącego silnika (podczas postoju), podepnę go po inny sterownik 4,5A, a podobny silnik, tyle że bipolarny pod SSK-B12 i powinno się wyjaśnić .
autor: saymon5e
23 kwie 2014, 20:28
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5249

Jak to mówią "miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle", chodzi o to że zanim przyjechały do mnie wszystkie elementy z których chciał bym ją poskładać okazało się, że najlepiej by było jak by ona już działała, choć by trzeba przy niej stać i robić za podajnik :P (6 gięć na ponad metrowym odcinku drutu w ilości kilku tysięcy jest wykonalne ręcznie, ale upierdliwe, czasochłonne i ciągle coś krzywo wychodzi).
Wczoraj przyjechał do mnie jeden z silników ze sterownikiem i płytka LPT SSK-MB2.
Chciałem oczywiście przetestować jak to się kręci, podpiąłem płytę pod kompa, pomigała diodami (zapomniałem oczywiście o stanach nieustalonych podczas uruchamiania), popatrzyłem na konfigurację w programie, popatrzyłem do instrukcji, podrapałem się w głowę i poszedłem wyszarpać z wiertarki MI898, kilka minut później silnik ładnie się kręcił.
Program ma potencjał możliwości, ale jeszcze dużo przede mną nauki zanim to opanuję. Myślę że najpierw zajmę się konfiguracją i opanowaniem kilku podstawowych kodów, a później ncgui i bajery.
Typowego PLC-ka nie kupię, drabinek nie umiem robić, a zestaw specjalizowany do sterowania silnikami, który wymieniłem na początku tematu też kosztował by mnie około 2 tys. PC jest gratis z szafy.
Tak wygląda program którym pomagam sobie przy wierceniu szeregu otworów w profilach - bazowanie, 25 przesunięć o stałą odległość, powrót do pozycji wyjściowej.
Obrazek
Te specjalizowane sterowniki programuje się bardzo łatwo, niestety nie są ze sobą zgodne (jeden ma modbus i wbudowaną końcówkę mocy 4A, drugi ma 3 osie, inne oprogramowanie i komendy) no i cena nie zachwyca.
Na sterowanie kupiłem tak wielką szafę, że wejdzie mi tam płyta główna kompa z zasilaczem. muszę jeszcze tylko opracować sposób na szybkie przekładanie okablowania z LPT do MI398 i powinno być dobrze. W godzinach pracy maszynka podziała z mikroindekserem, a potem będę mógł męczyć cnc na linuxie :)
autor: saymon5e
21 kwie 2014, 22:20
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5249

Ależ Panowie, dajcie spokój, dyskusje o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocy nigdy nie kończą się dobrze.
Docelowo to będzie maszyna produkcyjna i choć będzie pracować tylko u mnie, chcę żeby do mojej maszynki nikt nie miał zastrzeżeń co do legalności systemu i oprogramowania.
Zacznę od linuxa bo taniej, to jest faza wczesnego prototypu i ma tylko zacząć działać, im taniej tym lepiej. Program będzie prosty i dość krótki, więc nie widzę problemu w ewentualnym przeniesieniu się w przyszłości na windows i mach3 jeśli będzie taka potrzeba.
Tym bardziej, że autor nie zna linuxa i musiałby zacząć od nauki systemu.
Znać to dość szerokie pojęcie, starym wyjadaczem ani fanatykiem nie jestem, szczegóły zbytnio mnie nie interesują, ale mój pierwszy linux jakiego zainstalowałem to Red Hat 5.1 Manhattan z 1998r. Z sentymentu trzymam jeszcze płyty CD z wydania specjalnego CHIP-a w którym był. To był dopiero kosmos, uruchomienie karty dźwiękowej innej niż oryginalny soundblaster graniczyło z cudem, system uruchamiał się w trybie tekstowym, a zanim można było napisać startx trzeba było się umęczyć z konfiguracją samego X i windows managera edytując pliki tekstowe, albo kompilacja kernela nie mając dostępu do netu, tylko pliki źródłowe dostępne na płytach cd, które nie zawsze okazywały się kompletne i bez błędów itp, itd wesoło było.

Na Windows nie narzekam, linuxa lubię, na moim głównym domowym kompie są obydwa, z obydwoma daję sobie radę, obydwa nie sprawiają żadnych problemów ani niemiłych niespodzianek (aktualnie to win 8.1 i ubuntu 13.10), także sprawę systemu prosił bym uznać jako mało istotną, bo nie ma szans przekonać mnie, że któryś z nich jest cacy, a drugi jest be.
autor: saymon5e
21 kwie 2014, 11:20
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5249

Pobierz wersje demo ze strony Artsoftu i też będzie darmo - Mach. Do tak prostych programów w zupełności wystarczy.
Mam demo, tyle że na komputerze domowym nic pod niego nie podepnę bo nie ma LPT, zainstalowałem żeby zobaczyć o co biega. Do pracy wypadało by mieć oryginał, do tego musiał bym dołożyć z 2 stówki na Win XP, którego kiedyś się lekkomyślnie pozbyłem razem ze starym kompem.
Przeliczanie kroków na posuw to naprawdę nie problem.
Jeśli program jest prosty, może użyć jakiegoś sterownika programowalnego. Albo 'Arduino', w miarę proste w programowaniu, są biblioteki dla silników krokowych i cały program sterujący. A i bez nich też można sobie poradzić.
Mam taki sterownik, ogarnia 3 osie, kilka I/O, a programuje się go podając ilość kroków, co mi nie sprawia żadnego problemu. Wszystko jest dobrze, puki nie potrzeba zrobić korekty na szybko (korekta dotyczy tylko jednej osi, reszta nie potrzebuje).
Gdyby on miał jeszcze kilka rejestrów, port RS485 i obsługiwał Modbus RTU, to bym nikomu głowy nie zawracał, tylko dokupił najtańszy panel HMI za 3 stówki i spiął to razem.

Na upartego mógłbym kupić http://www.silniki.pl/index.php?site=pr ... tails=9097 , do niego panel HMI i podłączyć portami I/O z 3 osiowym http://www.silniki.pl/index.php?site=pr ... tails=8075 którego mam w innej maszynie.
Za cały zestaw trzeba by wyłożyć około 1900 zł, w porównaniu z tym zestaw na linuxie stawiam za 10x mniej, tylko będzie wymagało to trochę nauki.
autor: saymon5e
20 kwie 2014, 22:50
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5249

Dzięki za info, po świętach zamawiam 4-osiową płytę i spróbuję coś poskładać. Mach wygląda na łatwiejszy w obsłudze, ale zacznę od najtańszej opcji czyli linux. Jak już ogarnę podstawy (żeby się kręciło) to zgłoszę się po dalsze porady.
autor: saymon5e
20 kwie 2014, 14:14
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5249

giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?

Witam.
Zabieram się za składanie prostej giętarki do drutu 2d, podawany będzie w odcinkach, a nie z rolki, maszyna będzie wykonywać tylko 1 element. Ze spraw o których musiałem poczytać i o które musiałem podpytać zostało mi sterowanie.
Teoretycznie sterowanie jakieś mam: http://www.wobit.com.pl/produkt/8075/in ... /mi-3-8-9/ (aktualnie włożone do innej maszyny). Bardzo fajnie ono działa i łatwo się programuje, problem w tym, że na 99,9% będę potrzebował wprowadzać drobne korekty w trakcie pracy (materiał który dostaję do gięcia różni się trochę sprężystością w poszczególnych partiach), a w tym urządzeniu wprowadzanie korekt na szybko jest dość upierdliwe (brak rejestrów, możliwości podłączenia wyświetlacza).
Pozostaje mi sprzęgnięcie tego indeksera z jakimś "ustawialnym" np: http://www.cncprofi.com/sterownik-d2-cn ... kat-1.html (sam sterownik), ale za taki tandem cena wydaje się trochę za wysoka
albo podłączenie PIKO + komputer, albo sam komputer + płyta 4 osiowa na LPT i któryś z programów.
Wygrzebałem z dna szafy 3 stare płyty główne, z tego 2 działają i mają port LPT, po testach okazało się, że jedna jest tak stara, że nie potrafi bootować z USB (K7S5A), druga działa.
Ze staroci uskładał się prawie cały komputer z monitorem (brakuje tylko obudowy i myszki), po odpaleniu testu z linuxcnc + 5x glxgears max jitter przy servo thread ustalił się na 5173, a base thread 5333.
Sprzęt jako taki jest, aż się prosi żeby go wykorzystać, ale nie wiem czy te programy lub PIKO są na tyle wielozadaniowe, żeby obsłużyć dość nietypowe ustawienia.
Mnie najbardziej by pasowało gdyby dało się programować poszczególne napędy tak jak w MI 3.8.9 czyli podając ilość kroków, resztę sam bym sobie poprzeliczał.
Podczas prób konfiguracji EMC2 widziałem, że oś A jest liczona w stopniach, co by jeszcze uszło, ale jak do pozostałym mam podawać skok śruby to nie bardzo wiem jak to ugryźć.
Gdybym budował frezarkę/ploter to było by to łatwe to skonfigurowania, a tak mam problem.
Ogólnie miało by to wyglądać tak:
oś 1 - gnąca, sterowanie kroki lub stopnie, bazowanie po sekwencji
oś 2 - podajnik drutu, sterowanie kroki lub mm, bazowanie polega na określeniu początku drutu za pomocą czujnika indukcyjnego.
oś 3 - podajnik pomocniczy, sterowanie kroki, bazowanie po włączeniu/resecie maszyny potem odłączone.
oś 4 - j.w.

http://www.zt-tkm.pl/3D%20I.htm jakiś czas temu widziałem tę maszynę lub podobną i był na niej uruchomiony MACH3, niestety nie było kogo dopytać o szczegóły.

Przeszukałem forum, nie wiele na temat gięcia znalazłem i mam pytanie, czy zalecali byście pomęczyć się nad którymś z tych rozwiązań (piko/mach/emc2) czy prościej będzie wyłożyć kasę na bardziej specjalizowane sterowanie?
Jeśli program lub piko, to które z nich będzie się do tego nadawać?

Wróć do „giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?”