Znaleziono 2 wyniki

autor: egojack1
10 lut 2016, 15:10
Forum: WARSZTAT
Temat: szlifierka tarczowa / dyskowa
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2087

kaczyniak pisze:motor kaput,
niemiec plakal jak sprzedawal...
elektryk powiedzial, ze zwoje poprzepalane, ale nie wie dlaczego
trzeba nowego szukac,

dzieki za podpowiedzi
Znajdź jakiegoś normalnego elektryka, albo temu pokaż mojego poprzedniego posta. :wink:
autor: egojack1
25 sty 2016, 16:46
Forum: WARSZTAT
Temat: szlifierka tarczowa / dyskowa
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2087

Koledzy!
W telegraficznym skrócie.
Silnik indukcyjny 1-faz. prądu przemiennego posiada zawsze dwa uzwojenia (minimum dwa) w stojanie:

-uzwojenie robocze
-uzwojenie pomocnicze

Pomimo, że te dwa uzwojenia występują zawsze, silniki jednofazowe prądu przemiennego różnią się zasadniczo pomiędzy sobą konstrukcją tychże uzwojeń, i to już na etapie projektowania. Różnice dotyczą rozwiązania uzwojenia pomocniczego. Występują więc silniki:

-z uzwojeniem pomocniczym bez kondensatora (uzwojenie włączane na krótko w czasie rozruchu)
-z kondensatorem rozruchowym włączonym szeregowo w uzwojenie pomocnicze (uzwojenie włączane na krótko w czasie rozruchu)
-z kondensatorem pracy (pracującym cały czas) włączonym w uzwojenie pomocnicze (uzwojenie pomocnicze wraz z kondensatorem pracy jest włączone cały czas podczas pracy silnika, wspomaga jego moment)
-z kondensatorem rozruchowym i z kondensatorem pracy (rozruchowy jest odłączany po uruchomieniu, a pracy pracuje cały czas)

Do w.w. odłączeń uzwojenia pomocniczego po rozruchu silnika stosuje się wyłączniki odśrodkowe lub elektromagnetyczne, te ostatnie sterowane prądem uzwojenia głównego (duży prąd rozruchu - elektromagnes trzyma -uzwoj. pomocn. włączone, prąd rozruchu maleje - elektromagnes puszcza i uzwoj. pomocn. jest wyłączane).

Dlaczego o tym pisze? Silnik 1-faz. skonstruowany w jeden z powyższych sposobów musi pracować tylko i wyłącznie w ten sposób. Nie da się bez ingerencji w uzwojenia (ich ponownego przeliczenia i stosownego przewinięcia) zastąpić w prosty sposób tychże sposobów rozruchu i pracy.

Z opisu objawów silnika kaczyniaka wynika, że żadne z uzwojeń nie jest przerwane, bo silnik by nie startował i nie pracował. Oczywiście poza typowymi zwarciami, spowodowanymi uszkodzeniami izolacji, prawdopodobne jest przegrzewanie się uzwojenia pomocniczego silnika (rośnie temperatura i zaczyna się dymić z lakierowanych uzwojeń) spowodowane tym, że uzwojenie nie jest odłączane po rozruchu (awaria wyłącznika odśrodkowego lub elektromagnetycznego). Inna możliwość, mniej prawdopodobna: jakiś domorosły specjalista przerobił silnik do sposobu pracy lub rozruchu, do jakiego nie jest skonstruowany).
W obecnym stanie silnika nie należy eksploatować, albowiem ulegnie całkowitemu zniszczeniu.
Tak czy inaczej po takim kopceniu, silnik należałoby po usunięciu usterki przewinąć, bo izolacja uzwojeń jest już osłabiona.

Aby usterkę zdiagnozować możesz odłączyć całkowicie uzwojenie pomocnicze, silnik podłączyć do napięcia (zacznie buczeć, ale nie ruszy) i ręcznie spowodować jego rozruch. Jeśli ruszy, i będzie pracował normalnie, nie będzie się grzał, tzn. że przyczyną dymienia i grzania się przewodu jest niewyłączające się uzwojenie pomocnicze.

Wróć do „szlifierka tarczowa / dyskowa”