Po namyśle kupiłem taki materiał rzepowy do elektronarzędzi:
http://sklep.eko-tech.biz/pressogrip-70 ... p-139.html
Niestety najmniejszy kawałek można kupić taki, jak w linku. Gdy szlifierka pójdzie do ruchu, napiszę jak ten rzep sprawuje się z metalowym dyskiem 225mm 2800obr/min.
Moja szlifierka dyskowa została zakończona, oddana do eksploatacji i mogę już o niej napisać kilka słów.
Dane techniczne:
Materiał: stal, grubości elementów podstawa 16mm, uchwyt silnika 10mm, podpory stolika 15mm oraz 8mm, blat stolika 10mm
Zasilanie: 3-faz. 400V
Moc: 0,75kW
Obroty: 2820 obr./min
Dysk: stalowy toczony.
Średnica dysku: 225 mm
Grubość dysku: 8mm
Mocowanie papierów: rzep grzybkowy Pressogrip S do elektronarzędzi.
Masa maszyny: 33kg
Długość: 460mm
Szerokość: 240mm
Wysokość: 300mm
Wymiary stolika: 225x195mm
Regulacja stolika: praca pod kątem od 45 stopni do 120 stopni pomiędzy stolikiem a dyskiem. Możliwość wycofania stolika do wygodnej wymiany papieru.
Odsysanie pyłów: dwa regulowane uchwyty do współpracy z odkurzaczem warsztatowym.
Cztery nogi gumowe 10mm grubości 40mm średnicy przykręcane śrubami.
Odnośnie samego materiału rzepowego Pressogrip S muszę napisać, że jest bardzo dobry. Przyklejanie go jest banalnie proste. Wyciąłem nożyczkami potrzebną średnicę, wyczyściłem dokładnie dysk rozpuszczalnikiem, odrywa się od spodu cienką folię i klei. Dysk z rzepem położyłem na równej płaszczyźnie, obciążyłem, przykleiło się idealnie, materiał tworzy płaszczyznę. Klej trzyma metalu bardzo mocno. Pressogrip S jest cienki, nie ma pod spodem efektu pianki czy gąbki, grzybki są małe i tak gęste, że po założeniu papieru ściernego całość papier i rzep ma poniżej 2mm grubości, jest twarda i trzeba naprawdę mocno nacisnąć, aby wyczuć ugięcie. Papiery 225 mm trzymają się rzepa znakomicie i chodzą bardzo równo.
Nawet w miejscach, gdzie wbijałem dysk na wał (przez drewienko) i grzybki się nieco sfatygowały, też dobrze trzymają papier.
Nie chcę, aby to zabrzmiało zbyt samochwalnie, ale z samej szlifierki jestem bardzo zadowolony. Wyszła dobra maszynka, ciężka, sztywna, stabilna, dokładna, z zapasem mocy. Łatwo zmienia się papiery, cofając i opuszczając stolik na podstawę. Dobrze szlifuje nawet duże kawałki metalu. Używam głównie do szlifowania krawędzi wzajemnie pod kątem prostym. Obroty do średnicy dysku są moim zdaniem właściwe, lecą piękne iskry, a papiery nie zużywają się zbyt szybko.
Dodam, że tylko toczenie zlecałem na zewnątrz, wszystkie zaś wiercenia, frezowania, planowania płaszczyzn do kąta prostego itd. wykonałem na mojej ZX 7016 z autoposuwem.