Znaleziono 21 wyników

autor: scoratir
31 mar 2015, 22:00
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

Zamilkłem, bo mam problem, ale o tym zaraz.
E-STOPy poprawione - podłączone szeregowo NC (czyli tak jak być powinno).
Krańcówki LIMIT również działają, maszyna zatrzymuje się po najechaniu na którąkolwiek.
Zmieniłem okablowanie dla krańcówek home, limit i E-STOPów - teraz wszystkie są w ekranach.
Plazma podłączona, THC zamontowane przy źródle plazmy, palnik też zamontowany na bramie. Przewody wysokiego napięcia między plazmą a THC mają max 25cm - krócej się chyba nie da.

Mam mały problem, bo padł mi prawdopodobnie port LPT w moim komputerze. Dziwne, bo port niby działa i komunikuje się z płytą, załącza przekaźnik. Problem jest taki że nie steruje silnikami... tzn steruje, ale tylko jednym i to w jednym kierunku :neutral: . Do tego przy klikaniu strzałkami (poruszanie silnikami) wzbudzają się przekaźniki - zaświecają się diody sygnalizujące ich pracę. Dodam że podłączyłem chwilowo inny komputer i na nim wszystko działa dobrze. Przyczyna to prawdopodobnie zbyt słabe uziemienie - prąd z plazmy nie miał się gdzie podziać i oberwało się komputerowi. Jeszcze przetestuję, ale reset biosu ani reinstalka systemu nie pomogła. Uziemienie poprawiłem i jest teraz podłączone niezależnie, bezpośrednio do ziemi, od ramy maszyny i ze skrzynki sterowniczej przewodami ~10mm2.

Kiedyś sprawdzałem i mój silnik 8.5Nm zatrzymać w ruchu jest prawie niemożliwe. Prędzej przewróci człowieka niż się zatrzyma :D. Na postoju mam ustawione połowę prądu a i tak baaaardzo ciężko spowodować zgubienie kroku. Silnik 8Nm u Ciebie też powinien wystarczyć. Jest jeden, chyba najważniejszy warunek. Maszyna sama w sobie musi być prosta, nie może stawiać oporów dla ruchu bez obciążenia. Niby oczywista sprawa, ale ważna.
autor: scoratir
16 mar 2015, 23:42
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

Dzięki za podpowiedź, kiedyś wspominał mi o tym zaprzyjaźniony automatyk ale wyleciało mi to z głowy. Fizycznie raczej nie będzie rozłączał zasilania. Sygnał dochodzi do płyty głównej a co dalej się z nim dzieje to nie wiem. Ważne że działa dobrze. Przerobię te E-STOPy na NC, bo teraz mam NO. Nie będzie to problemem, podmienię tylko wkładki wewnątrz obudowy, bo mam w zapasie. Testowałem ich działanie i maszyna zatrzymuje się w ułamku sekundy. Po wyciągnięciu grzyba jest tak jak piszesz: trzeba potwierdzić ponowne uruchomienie maszyny przyciskiem. ;)
autor: scoratir
15 mar 2015, 00:14
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

Jestem na etapie przerabiania elektryki w maszynie. Doszły 3 wyłączniki bezpieczeństwa (jeden na szafce sterowniczej i 2 na końcach bramy). Jednocześnie ubędzie jeden przewód w całej wiązce. Będzie 3 przewody do silników, jeden do wyłączników krańcowych (limity równolegle), jeden do krańcówek bazujących (3 krańcówki spięte równolegle), oraz jeden do E-STOP również równolegle dla 3 wyłączników.

Jak na razie przetestuję bez przewodów ekranowanych, mam ekrany na przewodach do silników i wdaje mi się że to powinno wystarczyć. Doszedłem dlaczego silniki wariowały. Przetestowałem dziesiątki możliwości, przepinałem, odpinałem przewody, podmieniłem zasilanie płyty, a przez co też krańcówek i to nic nie dawało. W końcu wziąłem się za ustawienia w stepconfig i to był strzał w dziesiątkę. Zmieniłem ustawienia StepTime i StepSpace z poczatkowych 3000 na 5000ns. Ograniczyło to co prawda maksymalną generowaną częstotliwość do 45kHz, ale na szczęście zmieściłem się w niej. Teraz maszyna osiąga zadowalające 24m/min przy przyśpieszeniu 0.75m/s2. Wszystkie krańcówki podpięte, E-STOPy działają a silniki się nie buntują. Nie mam pojęcia jaki to miało związek, ale widocznie powstawały jakieś zakłócenia przez krańcówki i w momencie gdy silniki miały za krótki czas kroku/przestoju to zaczynały go gubić. Zna ktoś może jakieś optymalne wartości dla tych parametrów?
autor: scoratir
10 mar 2015, 20:40
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

U mnie brama przy obrocie silnika o jeden przesuwa się o 29,3mm, daje to teoretyczną dokładność pozycjonowania na poziomie 0.01mm (29.3mm/200/16 - 200 kroków na obrót silnika, 16 mikrokroków). Ale w praktyce jeśli dokładność wyniesie 0.1mm to będzie w zupełności wystarczające.

Różnice miedzy frezarkami a plazmami znam i wiem o co chodzi.
Obecne ustawienia jakie mam to v = 20m/min, a = 0.75m/s2, czyli prędkość maksymalną osiąga w 0.44s (12m w 0.27s). Prędkość mogę podnieść do tych 30m/min, ale osobiście uważam że to trochę za dużo, chociaż jeszcze zobaczymy :D. Jeśli dobrze rozumiem to chcesz osiągnąć a = 2m/s2? Przed chwilą zastanawiałem się nad tym... nie jestem pewien czy jest to możliwe przy moim sterowaniu. Pewnie tak, ale kosztem dokładności i kultury działania. No i masa bramy to ogranicza, musiałaby być pewnie lżejsza (u mnie jest 80-90kg). Serwonapęd to już wyższa półka... ale tez cenowa :).

Obecnie mam dwa systemy zainstalowane: linuxCNC i windows, mogę się miedzy nimi przełączać bez przeszkód. Próbowałem Macha, ale mi nie spasował... jakoś topornie to wszystko działa. Na razie linuxCNC spisuje się nieźle, kultura pracy silników dobra. Może spróbuję jeszcze raz macha, ale na razie się na to nie zapowiada.

Mam inny problem :/. Maszyna mi się buntuje. Ogólnie wszystko działa, ale w momencie kiedy podpinam krańcówki do szafy sterowniczej silniki odmawiają posłuszeństwa. Zaczynają gubić kroki, Z-ka najbardziej, czuć ich nieregularna pracę. Odpinam krańcówki i wszystko wraca do normy. O dziwo na napędzie bramy (silnik 8.5Nm) jest to prawie niezauważalne. Poradźcie coś bo już mi brakuje pomysłów gdzie szukać przyczyny. :/
autor: scoratir
07 mar 2015, 18:35
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

piotrekk a dziekuję, dziękuję :). Haha żebyś mnie zabił... rzeczywiście się machnąłem i zauważyłem to dopiero jak napisałeś. Miało być oczywiście 30m/min... jednak postu nie mogę już edytować. Filmik widziałeś? Mam na co dzień styczność z maszynami które poruszają się z prędkością 5m/min i to jest naprawdę woooolno. Z ciekawości policzyłem jeszcze raz i dalej wyszło mi 30m/min. Nawet z filmiku idzie to udowodnić, stół ma długości ponad 3m i pokonuje ten odcinek w ~6s. Dzieląc drogę przez czas wychodzi 0.5m/s czyli własnie 30m/min.

Co do nazewnictwa osi to zamieniłem miejscami oś X z Y... ale to z czysto matematycznej przyczyny, żeby łatwiej było sobie wyobrazić układ współrzędnych i prościej ustawić w parametrach LinuxCNC.

Na osi Y (wcześniej pisałem X) jest jeden silnik 8.5Nm, napęd dwustronny bramy.
Przełożenie to 1:3, czyli nawet jeśli mój silnik przy 1100obr/min ma tylko 1Nm, to dzięki przełożeniu dalej zostaje 3Nm. Widocznie maszyna jest na tyle prosta i ma niskie opory toczenia, że tyle wystarcza :). Przy włączonym zasilaniu brama nawet nie drgnie jak próbuje ją przepchnąć rękami. Na osi X (wcześniej nazywana Y) jest jeden silnik 3.1Nm i przełożenie 1:2. Na Z-ce jest silnik 3.1Nm, przełożenie 1:2, śruba kulowa 20x5.

Napęd bramy to: silnik 8.5Nm -> wałek fi20 -> przełożenie na pasku 1:3 -> zębatka Z14. Przeglądnij temat od początku, nie ma tego dużo. Zobaczysz w jaki sposób jest to zrealizowane bo widać na zdjęciach. Użyte materiały tez opisałem :).
autor: scoratir
20 lut 2015, 23:15
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

artek195, maszynka jest w zasadzie skończona, ale brakuje testów. Zamarzyło mi się uchwytu robionego na wymiar i czekam już miesiąc na niego :/. Inny problem jest taki że na razie maszyna jest w nieogrzewanym pomieszczeniu i czekam aż się trochę ociepli... do jesieni coś wymyślimy żeby miała ciepło, głównie obawiam się o elektronikę. Coś tam podpowiedzieć mogę, jeśli trzeba. Maszynę można bez problemu obejrzeć na własne oczy, jeśli nie zraża Cię 350km drogi z tego co widzę ;).

Damradę, dobrze wiesz że to tak nie działa :). Nad swoim projektem spędziłem dziesiątki godzin, kilkukrotnie był gruntownie przerabiany. Części składowych jest setki, a nawet tysiące jeśli liczyć każdą śrubkę. I uwierz że nieraz taka jedna śrubka potrafi zabrać kilka godzin roboty nad projektem żeby nie było kolizji czy innej pomyłki. Owszem, da się to robić prościej i na bieżąco poprawiać wszystko ale ja tak nie lubię. Nie lubię poprawiać swojej roboty :). W myśl zasady: raz a dobrze. Z budową takiej plazmy w pojedynkę jest taki problem, że wszystko trzeba umieć zrobić: konstruowanie, cięcie, spawanie, wiercenie, malowanie, elektronika, elektryka, mechanika, automatyka, do tego kilka/kilkanaście dostawców części, trzeba pytać, dzwonić, jeździć.

Tak z innej beczki to zacznę niedługo robić inną maszynkę, jeśli klient się zdecyduje. Spodobała mu się moja maszynka do napawania wałków. Chce żeby zrobić mu podobną, ale większą. Docelowo ma służyć przy produkcji/regeneracji siłowników hydraulicznych i czasem innych rzeczy. Zobaczymy, jeśli dojdzie to do skutku to może opiszę ją na forum :).
autor: scoratir
02 sty 2015, 13:50
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

Witam w nowym roku :).
Pierwsze próby za nami. Przy testowych ustawieniach doszedłem do 30 m/s, przyśpieszenie 0.5m/s2 z napędem bramy JEDNOSTRONNYM. Dlaczego jednostronnym? Zaraz po testach okazało się że miałem całkiem odkręconą jedną zębatkę na pasku i latała luźno. Prawdopodobnie dlatego ciężko było osiągnąć większe przyśpieszenie, bo po prostu kosiło mi bramę. Zauważyłem to dopiero jak manewrowałem bramą w miejscu i dostrzegłem że dwa końce się rozjeżdżają. Nie było czasu powtórzyć testów z dokręcona zębatką.

Testowe ustawienia:
- posów 30 m/s
- przyśpieszenie 0.5 m/s2

Trochę mnie wystraszyliście że będzie problem z uzyskaniem 10 obr/s... przy tych ustawieniach parametry silnika 8.5Nm to:
- mikrokrok 16
- częstotliwość ~54 500 Hz
- ~17 obr/s (1020 obr/min) !!!

A to jeszcze nie koniec, bo wyszło że musiałem dokręcić zębatkę na osi Y (8.5Nm), bo kosiło bramę. Maksymalny posów pewnie wiele się nie zwiększy, bo jest blisko maksymalnych możliwości mojego sterowania, ale powinno być lepiej z przyśpieszeniem i pewnie dojdziemy do 1 m/s2.

Obiecany filmik dla potwierdzenia tego co napisane (jakość nie najlepsza, ale ogólny pogląd jest):

autor: scoratir
15 gru 2014, 23:50
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

251mz, mówisz 600 obr/min? Nie będę nic obiecywał, bo testy już niedługo więc wszystko się okaże. Wtedy myślę że nakręcę jakiś filmik z działania maszynki. Jak na razie rokowania są dobre, maszynka nabiera kształtów, skrzynka uzbraja się z dnia na dzień. :) Trochę męczę się z linuxem, mozolnie to idzie, ale cały czas do przodu.
autor: scoratir
15 gru 2014, 22:18
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

jarenio, widzisz, byłem przekonany że na tym samym forum czytałem całkowicie co innego. Mianowicie gdzieś czytałem że ekran powinien być połączony z obu stron do metalowych elementów, a te dodatkowo uziemione (szafka jak i maszyna). Ekran mam wyprowadzony z obu stron tak że odizolowanie jednej strony nie stanowi problemu... chciałbym mieć jednak pewność jak być powinno. Jak już pisałem, elektrykiem nie jestem i muszę się zdawać na sugestie innych. Ewentualnie od której strony korzystniej jest dać ekran; maszyny, czy szafki?

Wczoraj testowałem maksymalne obroty na silniku 8,5Nm przy moim sterowaniu bez obciążenia. Przy 16kHz, 1/2 kroku, osiągnąłem 40obr/s, 2400obr/min, przyśpieszenie 1000mm/s2... Nie wiedziałem że silnik krokowy może się tak szybko kręcić :D. Przy 2600obr/min już gubiło kroki i nie dało się go wysterować.
autor: scoratir
13 gru 2014, 21:02
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 30102

Na początek dodaję obiecane zdjęcia maszyny w całości.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Zdjęcie silniczka 8.5 Nm wraz z zarobionymi końcówkami. Ekran tymczasowo zawinięty taśmą izolacyjną, żeby się nie strzępił. Docelowo będą porobione opaski metalowe żeby ekran połączyć z konstrukcją maszyny. Z drugiej strony ekran jest połączony metalową wtyczką, a metalowa wtyczka z szafką sterowniczą.
Obrazek

Bawiłem się jeszcze dzisiaj z ustawieniami w stepconfig. Max jitter przed próbami zawierał się w zakresie 14000-15000ns. Po wyłączeniu w biosie trybu turbo, stanów C1E, C3/C6 oraz jeszcze czegoś max jitter nie przekracza 8000ns. Dla bezpieczeństwa base period max jitter ustawiłem na 9000ns, co daje częstotliwość 50kHz, dla mnie w zupełności wystarczająca. Nie mogę nigdzie znaleźć ile powinny wynosić ustawienia: Step Time, Step Space, Direction Hold i Direction Setup. Na razie jest ustawione po 3000 na każdą wartość. Jeśli ktoś się w tym orientuje, prosiłbym o jakieś sugestie.
Obrazek

Sprzęt na jakim odpalam linuxa to:
- procesor Intel Pentium G2030 3GHz (IvyBridge)
- płyta główna Gigabyte H61N-D2V (z LPT)
- grafika zintegrowana
- 4GB RAM 1333MHz
- dysk 2,5" 500GB 7200RPM
- myszka i klawiatura na PS2

Wróć do „Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500”