Znaleziono 19 wyników

autor: zahar
14 paź 2017, 14:03
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

Mam ze dwa takie właśnie większe, nie grawerskie. Jeden marketowy, jeden od Chińczyka.

RobWan, jeden z nich podobny frez do tego z Twojego linka. Tylko chyba trochę słabo może się on sprawdzić przy tej obróbce V-bit ze względu na że tworzące stożek powstały z wyniku frezowania nie schodzą się w punkt, a tworzą ścięty stożek.
Zamiast V jest \_/
To pytanie, bo jak nie ukrywam, nie mam większego pojęcia o grawerowaniu V-bit.


Trochę bałem się frezów marketowych i choć miałem kilka to starałem się używać innych.
Dobry kawał czasu temu czytałem, chyba właśnie na tym forum, że stosowanie tanich frezów marketowych może powodować uszkodzenie wrzeciona (a może raczej jego ułożyskowania) ze względu na brak wyważenia freza i duże obroty.

Czy to faktycznie może mieć miejsce, czy można to włożyć miedzy bajki?
autor: zahar
14 paź 2017, 00:04
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

Dzięki Petroholic, mam coś w kształcie litery V, co może być V-bitem. Jutro wpadnę do pracowni, to zrobię zdjęcia i pokażę.


Dzięki RobWan, nie wiedziałem że to nowa funkcja i nie chciałem powielać wątków. Założę nowy w odpowiednim dziale i zapytam.
autor: zahar
13 paź 2017, 00:46
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

RobWan pisze: Tak i nawet więcej. :-)

Robert
Dobrze się więc składa, ale naprawdę sporo czasu spędziłem przeszukując forum żeby znaleźć jakiś poradnik jak dobrać ustawienia w PikoCAM żeby zrobić tą obróbkę v-bit.

Nie chciałem prosić żebyście podali mi odpowiedzi na tacy. Ale jakoś nie mogę dotrzeć do potrzebnych mi informacji.
Możecie mi wskazać właściwy wątek albo powiedzieć jak go szukać. Zakładam, że musiał taki powstać. Przecież chyba nie wszyscy wiedzieli od razu jak dobrać ustawienia w PikoCAM.

Sporo znalazłem informacji o instalowaniu PikoCNC we frezarkach, o zmianach nazw przycisków w programie, o problemach z offsetem i mnóstwo innych rzeczy. Ale nie to, czego szukałem.

Byłbym wdzięczny ;)
autor: zahar
12 paź 2017, 00:39
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

Petroholic pisze: Masz też kontakt bezpośredni tu na forum :)
https://www.cnc.info.pl/cosimo,u,14458.htm
Dzięki. Wspominałeś wcześniej o v-bit. Znowu wałkuję temat.


Spędziłem dziś sporo czasu na naszym forum szukając informacji o frezowaniu v-bit. Ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.

Czy jeśli PikoCNC, a w zasadzie PikoCAM może się nadać do wygenerowania g-kodu do frezów v-bit? Myślałem nadzieję, że mogę wrzucić tam wektory żeby uzyskać coś takiego:







Czy tak się da? Program sam dobierze mi głębokość frezowania po podaniu geometrii freza?


--

na coś takiego się natknąłem, może kogoś zainteresuje:
https://makezine.com/2015/12/03/6-essen ... c-machine/
autor: zahar
11 paź 2017, 09:14
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

Petroholic pisze: Odnośnie przeróbki to najpierw trzeba zobaczyć co kolega ma w szafie i czego można dalej użyć :)
Do szafy się nie dostałem jeszcze, mam utrudniony dostęp ze względu na rozmiary pomieszczenia, gdzie trzymam frezarkę, ale napisałem maila na kontakt ze strony pikocnc.com

Do mojej maszyny polecono mi kontroler TYPu "E".
autor: zahar
11 paź 2017, 00:54
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

dance1 pisze:Ja bym chciał pogratulować koledze

Dzięki :) Nie było tak strasznie. I faktycznie z każdym kolejnym doświadczeniem łatwiej brać się za nowe zlecenie.

Jakby jeszcze kształt dobrze pasował do szafki to byłbym bardziej zadowolony. Wczoraj dopiero dowiedziałem się, że jednak mogłoby wyjść lepiej..

Ale tak to jest jak się takie rzeczy robi na odległość, do Szkocji dokładnie. Znajomemu dałem nawet do przymiarki kształt w PDFie do wydrukowania (z podziałką, żeby żadne skalowanie wydruku nie popaprało wielkości) i sklejenia żeby potwierdzić, że jest wszystko ok. Ale nie zdążył tego zrobić i mówił żeby robić i wysyłać jak jest.. bo kurier miał jechać niedługo.

Skończy się to pewnie tak, że będę robił jeszcze raz. Ale mam nauczkę, nie robić i nie wysyłać bez wcześniejszej przymiarki choćby wydruku.


Edit: Nie mogłem normalnie załączyć rysunku, więc daję zewnętrznego linka.
https://ibb.co/kprufb

Oryginalny blat miał takie paskudne garby na końcach. Miałem odrysowany kształt starego blatu, ale postanowiliśmy zrobić trochę inaczej. Było podobnie w tym miejscu, ale trochę zabrakło. Przez mocno wysunięte rączki od szuflady.
autor: zahar
09 paź 2017, 10:04
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

Ogarnąłem wreszcie komputer.
PS Całkiem ładny blacik wyszedł :) Mówiłem, że pójdzie :)
Petroholic, dzięki. Jestem zadowolony z efektu. Bałem się tych rogów jak diabli.
PS2 Plus dla ciebie za posłuchanie rady i wygenerowanie "zakrętu" wokół kantów zamiast zwrotu 90stopni w miejscu = brak przypaleń kantu :)
Przyznam się, że z tym moim CAMem za wiele sobie nie pogeneruję. Ścieżką był najprostszy obrys kształtu docelowego blatu powiększonego o promień freza. Tobie chodziło chyba o zrobienie pętelki na rogu, zamiast jechać po najkrótszej linii.

Do szafy w tym tyg. się dobiorę.

kupić Piko. CAM i sterownik w jednym to gigantyczne ułatwienie.
RobWan, tak też zrobię. Kupię Piko.

[ Dodano: 2017-10-09, 11:27 ]
mam jeszcze pytanie z kategorii: średnio mądre ;)

widziałem w zasadzie tylko w Internecie Mach3 i PikoCNC (ten drugi też u Petroholika). Nie do końca wiem na czym polega różnica. Obydwa są CAMami, ale to Piko jest droższe i lepsze?
autor: zahar
05 paź 2017, 23:14
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

Cześć,

Ostatecznie we wtorek wieczorem i środę rano uporałem się z tym frezowaniem(dopiero teraz dorwałem się do komputera z Internetem, bo u mnie coś padło i muszę walnąć nowy system, mam nadzieję, że w już w ten weekend).
Użyłem freza z Castoramy fi10 na trzonku 8mm. 24 000 obrotów i 2000 mm/min, 4mm na każde przejście i szło po prostu pięknie. To aż za proste się wydaje, że tak pewnie i dobrze idzie. Krawędzie piękne, niczego nie wyrywa. I jednak mogę procentowo zmieniać posuw i obroty pewnie też, gdy czyta je bezpośrednio z g-kodu.
Bałem się wcześniej dawać tyle na jedno przejście, ale już mi przeszło.
Dałem najpierw offset 5mm na próbę, co pozostawiło mi dokładnie 18 mm luzu w „y”, w sumie. Maszyna ma niby 900 w „y”, ale u mnie jest ustawiona dokładnie na 938mm. Więc dobrze się złożyło.

Takie jeszcze miałbym proste pytanie. Zwykle zero przedmiotu ustawiałem w środku, nie miałem wtedy problemu przy offsecie czy frezowaniu choćby drewnianego zegara zachowując jego środek w tym samym miejscu frezując obie strony.
Gdy chciałem puścić frezowanie blatu już na gotowy wymiar (po jednym przejściu z offsetem) całe szczęście, że puściłem frez wcześniej nad materiałem żeby zobaczyć jak idzie. No i nie szedł dobrze, bo offset ustalany przecież od środka. Przesunąłem ostatecznie o 5mm x i y na plus, i było ok, ale nie idealnie. Czy przy offsecie zawsze zero przedmiotu ustalacie w jego środku?
Kolega Petroholic z którym spotkałem się w jego pracowni, udzielił mi kilu rad (za co wielkie dzięki!!), między innymi takiej żeby dokupić kontroler zelp, o ile taki będzie u mnie działał i działać na Mah3 żeby widzieć co się za chwilę będzie działo z frezem. Bo obecnie mam tego pilota-kontroler na przewodzie z informacją w kilku linijkach w zasadzie tylko o posuwie i obrotach. Planuję dostać do tej całej szafy z elektroniką i zrobić zdjęcia żeby zapytać czy takiego Maha3 mogę jakoś podpiąć pod tego mojego SERONA 6090, ale na razie nie mam do niej dostępu. Czy ktoś z Was się orientuje czy to może działać?



Ostatecznie kształt docelowy to nie pół elipsy jak początkowo przyjąłem, ale kawałek koła do zakrycia szafki ze zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
autor: zahar
24 wrz 2017, 08:58
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

RobWan,

Opcja z klejem to raczej na kolejny raz, nie chcę robić eksperymentów na tym blacie. Stopniowo to sobie ogarnę. Mówiłeś wcześniej, że klej dajesz chyba na długości 50 cm po bokach żeby trzymał.

Jak to wygląda w przypadku mniejszych elementów, gdzie jest i obwód mniejszy? Czy jest granica, że elementy o mniejszym obwodzie mocujesz inaczej, bo mogą zostać wyrwane? Czy jej nie ma, bo regulujesz to jedynie poprzez dobór posuwu i odpowiednio malego freza?

Ja zwykle pod dwa końce materiału, z którego wycinam, podkładam dwie olchowe deski. Na górę obrabianego materiału (też na końcach) daje kolejne dwie, z otworami na śruby i dokrecam całość nakrętkami do czterech śrub siedzących w stole t-rowkowym. Jak dłuższy kawałek to też na środku kolejną deską go podpieram.

Opcja z klejem wydaje się dużo fajniejsza jeśli chodzi o minimalizowanie naddatków przy mocowaniu w porównaniu z metodą, którą obecnie stosuję.

--

Petroholic,

Pewnie, że trzeba się spiknąć. No i dzięki za propozycję użyczenia podkładek, ale nawet nie miałbym do czego ich podpiąć. Fajna ta Twoja frezarka. Jakie pole pracy? edit: ok, już chyba znalazłem 😉 1000x800x220
autor: zahar
23 wrz 2017, 15:55
Forum: Obróbka drewna
Temat: Frezowanie blatu do kuchni
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 6674

Będzie :)
Mam nadzieję, że pójdzie wszystko zgodnie z planem i będzie się czym pochwalić. Ten tydzień miałem mega zajety, i będzie tak jeszcze pewnie do wtorku. Jutro może chociaż zajrzę do frezarki i posuwy pozmieniam i poszukam sensownej podkładki na jednak spory kawałek blatu.

Co ciekawego z klejonki frezowałeś?

Wróć do „Frezowanie blatu do kuchni”