Znaleziono 3 wyniki

autor: ak47
13 kwie 2019, 13:09
Forum: Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM
Temat: drutówka - dokładności cięcia
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3257

Re: drutówka - dokładności cięcia

Jest możliwe ustawić powtórnie detal i zabielić spaw tak, że będzie niewidoczny i niewyczuwalny ale nie idź tą drogą. Tak to można robić po szopach przydomowych, albo w mordowniach gdzie liczy się aby tylko sztuka była, nie ważne, że zmarnowało się pół zmiany na to
autor: ak47
12 kwie 2019, 21:07
Forum: Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM
Temat: drutówka - dokładności cięcia
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3257

Re: drutówka - dokładności cięcia

Drutówką nie wypalisz otworu tak jak na wgłębnej, przynajmniej ja tego nie potrafię, słyszałem coś tam o maszynach, które mają taką funkcje wbudowaną ale jak to działa to nie mam pojęcia.

Otwór pod drut nie musi być wywiercony dokładnie, możesz go nawet paznokciem wydłubać. Może być wywiercony gdzie popadnie bo to bez znaczenia. Po prostu potem start zarysu musi być tam gdzie wywierciłeś otwór. Tylko jakaś baza musi być dokładnie obrobiona, tak żeby po zabazowaniu się na niej wszystko co potem wytniesz było wycięte we włąściwym miejscu, a nie dyszkę za daleko albo za blisko. Bazą może być otwór ale równie dobrze możesz wyjść z gabarytu, narożnika czy dowolnego innego miejsca jeśli tylko jest możliwe złapanie dotyków w tymże miejscu. Zależy od rysunku przecie jak wymiarowanie od lewej to chyba nie będziemy się bazować od prawej ? :)


Istnieją specjalne wiertarki elektroerozyjne/przebijarki. Są to w skrócie takie wgłębne tyle, że jedyne co mogą to przepalać otwory. Dokładność otworu jest praktycznie żadna ale nie o to chodzi przecież, żeby był dokładny,a o to, żeby przewlec drucik. Mogą też palić w hartowanym więc sporo to przyspiesza.

Nie jest możliwe zrobienie stempla z odpadu z matrycy bo przecież drut też ma jakąś srednicę. Najczęściej spotyka się 0.25mm taki drucik zostawia szczelinę 0.35mm (0.356mm dokładnie jeśli dobrze pamiętam) więc teraz odejmij 0.35 na stronę, a jeszcze nie odjeliśmy offsetów więc musiałbyś mieć wykrojnik z luzem cięcia 1mm/stronę, żeby mozna było o tym myśleć. Nie mówiąc o tym, że przecież wywierciłeś otwór w "stemplu". Pozostaje też kwestia ułożenia włókien w takim "stemplu", na pewno będą w dobrą stronę ? Materiał odstaw na półkę, jeszcze się przyda do czegoś.
autor: ak47
12 kwie 2019, 10:09
Forum: Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM
Temat: drutówka - dokładności cięcia
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3257

Re: drutówka - dokładności cięcia

Kolega chyba naoglądał się chińskich wynalazków.

Pozycjonowanie czy wycinanie nie różni się tak bardzo od frezarki. Nadal musisz sobie ustawić przedmiot, kazać maszynie najechać na właściwe miejsca, tam nawlec drut i wyciąć żądany otwór. Możesz nawlec ręcznie ale większość maszyn nawleka sama drut.

Co do śrub to prędzej Ci się wytrą prowadnice niż śruby o ile tylko bedziesz maszynę smarował jak trzeba, a nie przeklikiwał smarowania raz za razem. Dużo bardziej trzeba się martwić stanem oczek prowadzących, hamulców, pasków, rolek ciągnących, kontaktów i takich tam bo palenie pod większymi kątami (więcej niż 5 - 10 stopni) stanie się męczarnią.

Zwykle wygląda to tak, że jesli mamy jakieś powiedzmy prowadzenie do palenia w którym są 4 kolumny plus jakieś tam dwa zarysy pod stemple to wycinasz zgrubnie a potem wykańczająco bo dokłądnie tak jak na frezarkach jest wycinanie zgrubne i wykańczające. Można robić tylko na 1 cięcie ale dokładność jest kiepska nie mówiąc o chropowatości powierzchni.
Im więcej przejść tym lepsza powierzchnia i dokłądność wymiarowa ale też czas operacji wzrasta dość znacznie.
Dokładności tak jak kolega już wspomniał, nie ma problemu zejść do 0.005mm o ile robimy wszystko jak trzeba, a nie na wariackich papierach.

Wróć do „drutówka - dokładności cięcia”