Znaleziono 1 wynik

autor: ak47
18 lip 2015, 19:20
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka koreańska
Odpowiedzi: 117
Odsłony: 36570

Jak dla mnie to Huchon 5 ma zdecydowanie zbyt prądożerny silnik. Jest to silnik dwubiegowy 3.65/11kW i dla zwykłego kowalskiego to trochę sporo. ( no w kazdym razie dla mnie na pewno i gdybym miał taką kupować to sinik od razu by wyleciał i wstawiłbym coś z falownikiem).

Tak poza tym kto miał koreankę to sobie chwali. Wszystko jest cholernie sztywne i potężne, no ale w końcu tokarka metrowej długości waży 3 tony. Dla porównania rodzimy TUD takiej długości to 2,5tony.
Razem z tokarką powinna być podtrzymka ruchoma i stała no a przynajmniej stała to obowiązek bo bez niej bardzo wiele prac staje się uciążliwych albo i niebezpiecznych (jakis czas temu dostałem bęben od wciągarki w którym po obu stronach miałem roztoczyć gniazda na łożyska większe. Wszystko spoko tylko nie mam podtrzymki właśnie więc bęben średnicy 220mm i długości chyba 500 trzymał się tylko na szczękach uchwytu. Robota poszła ale od tamtej pory co dzień szukam podtrzymki do swojej tokarki.) Poza podtrzymkami trzeba by pamiętać o zbiorniku chłodziwa bo koreanki mają chyba zbiorniki stojące osobno pod maszyną w przeciwieństwo do wielu maszyn w których takie zbiorniki mają wbudowane w prawą stopę tokarki. Przy wierceniu czy cięciu bez chłodzenia ani rusz. Poza tym warto wysępić jakieś noże, wiertła czy tuleje morsea, każdy dodatkowy uchwyt czy planszajba są cenne bo kosztują krocie i bardzo szybko okazuje się że nie dasz rady np. wywiercić otworu w kwadracie bo nie masz głupiej planszajby.

Co do sprawdzania maszyny najlepiej kogoś zabrać bo samemu nie będziesz wiedział gdzie zajrzeć i o czym pamiętać a także nie będziesz wiedział czy tak jak jest o tak ma być czy może jest źle.
W samym koniku trzeba sprawdzić przynajmniej stan stożka czy nie jest za bardzo zniszczony i trzyma zamocowane wiertło. Sprawdzić czy tuleja konika nie ma luzu nadmiernego po maksymalnym wysunięciu (bo potem ten luz będzie rozbijał otwory przy wierceniu).

Wróć do „Tokarka koreańska”