Znaleziono 2 wyniki

autor: Duszczyk_K
12 lis 2018, 12:44
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: kształtowanie nozy lutowanych lewych na inne kształty
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1912

Re: kształtowanie nozy lutowanych lewych na inne kształty

Odświeżę temat bo oglądając filmik w minucie 7:04 autor zastosował tak innowacyjne mocowanie noża, że ja bym na to nie wpadł. Być może to jest sposób na toczenie nożami lewymi... ale na wszelki wypadek róbcie to rzadko i na własną odpowiedzialność :)

*- przyjrzałem się dokładniej i jednak się zastanawiam, czy jest to nóż lewy przekręcony o 90 stopni czy jednak jest to nóż prawy normalnie zamocowany?
autor: Duszczyk_K
08 gru 2017, 14:38
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: kształtowanie nozy lutowanych lewych na inne kształty
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1912

Re: kształtowanie nozy lutowanych lewych na inne kształty

Roman jak zwykle odpowiedź długa i profesjonalna, okraszona pięknymi obrazkami.... Tylko zamocowanie noża lewego "do góry nogami" w imaku przednim może nie być takie proste.. bo taki nóż też trzeba ustawić czubkiem do osi wałka a wtedy nie zmieści się pod śrubami imaka. Przydała by się taka dokładka jak na filmie w 22 minucie.

Może się jeszcze okazać, że ze względu na inny rozkład sił skrawania kolega odkryje nowe nieznane luzy w tokarce :)
taki sam problem z ustawieniem noża do osi będzie występował, gdy założy nóż lewy "płytką do góry" w kontr imaku - one zazwyczaj są zbudowane tak, by montować tam nóż "do góry nogami".
Ja natomiast zastanawiam się jaki będzie wpływ zmiany kątów skrawania, przy zmianie noży jaką opisał autor wątku. Jeśli nóż lewy zamontujemy wzdłuż imaka to zmieniają się nam dwa główne kąty. Kąt natarcia pomiędzy główną powierzchnią przyłożenia a powierzchnia natarcia jest trochę inny niż kąt zawarty pomiędzy pomocniczą krawędzią skrawającą a powierzchnią natarcia. Pytanie, czy to istotna zmiana kąta....
Co do chłodzenia noży podczas obróbki... dlaczego nóż się chłodzi? pomijając roztopienie lutowia, czy wpływ temperatury na płytkę, to zanim nóż osiągnie temperaturę topnienia lutowia to najpierw zrobi się nam ciepło w paluchy* :) i chyba to jest najlepszy wskaźnik temperaturowy przy ostrzeniu z ręki. Żeby przyspieszyć proces szlifowania i nie poparzyć palców można nóż zanurzać w wodzie ale od strony trzonka, tak by płytka pozostała sucha.

*-przynajmniej dla małych noży (typu 10x10,12x12) prędzej parzą w palce niż się rozlutują, może w nożach większych rozkład ciepła przebiega inaczej.

Wróć do „kształtowanie nozy lutowanych lewych na inne kształty”