Nie zgodzę się z twierdzeniem że prawidłową odpowiedzią jest link do sandvika. Bo tu nie ma jednej odpowiedzi. Skoro to jest pytanie teoretyczne dla ucznia (prawdopodobnie przyszłej.p inżynier a może i mgr inż.) to powinien on/ona mieć szeroką wiedzę i odpowiedzieć np tak:jasiu... pisze: ↑24 mar 2022, 20:12Tylko że to nie jest pytanie na forum tokarzy amatorów, tylko zadanie dla ucznia. Podejrzewam, że do tego celu ma zostać użyta maszyna ze sterowaniem CNC. To skąd sanki? Poza tym w takiej firmie może nie być ani "stalek HSS, ani szlifierki, na której byś taką stalkę naostrzył.
Drobiażdżek, że naostrzenie takiej stalki, o szerokości 2 mm może dla niektórych być problemem, żeby nie urwało.
A właściwą odpowiedzią będzie np. link: https://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/ ... tools.aspx
Może CoroCut® 3 a jeśli nie, to ja bym polecał CoroThread® 254
Można to wykonać odpowiednio naostrzoną stalką, ma to swoje zalety bo.... (np bo szybko, bo jednym przyłożeniem robimy cały skomplikowany kształt) a ma też swoje wady bo.... (bo szeroko, bo może drgać, bo trudno wykonać, bo niskie parametry dla stalki a więc nieefektywne toczenie wielkoseryjne)
Można to wykonać nożem zgrzewanym bo.... (np.: bo ma lepsze parametry niż stalka) ale ma wadę bo..... (bo np trzeba specjalnie zaszlifować nóż)
Można to zrobić nożem z płytką wymienną i jest to dobre bo........ ale ma też wady bo.... (np.:jeśli byśmy mieli do robienia 2 sztuki takiego wałka to zakup specjalnego noża do 2 operacji będzie nieopłacalny)
Tylko niestety by tak odpowiedzieć, to trzeba mieć troszkę wiedzy. Informacją o stalce można zabłysnąć że wie się, że coś takiego jest, ale też można się pogrążyć. Co jeśli profesor zapyta: "Super - a z jakiego materiału są te stalki wykonane? z Węglika?"
*-w moich przykładach może być błąd, bo przecież nie sztuką jest przeczytać profesorowi co ktoś napisał w necie ale wiedzieć i umieć zastosować tę wiedzę.