Znaleziono 5 wyników

autor: Duszczyk_K
05 kwie 2020, 10:49
Forum: Obróbka metali
Temat: Praca inżynierska
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1606

Re: Praca inżynierska

Niestety nie wiadomo skąd jest studentka, a szkoda, ułatwiło by to pomoc. Oczywiście że można wyciąć i jedną blaszkę, jedyny problem to taki, że cena cięcia 1 sztuki a cena 1000 sztuk nie jest "liniowa" wiadomo, że w cenę jednej sztuki jest zawarty koszt napisania programu, załadowania arkusza na maszynę do jednej sztuki itp. przy większej ilości ta cena rozkłada się na więcej sztuk więc pojedyńcza sztuka będzie droższa. Co gorsza, cena będzie tu zależała nie od rzeczywistych kosztów (to oczywiście też) ale od regionu, od marży, od aktualnego zawalenia robotą itp. więc taka wycena znowu nie będzie wiarygodna. Ja kiedyś wycinałem z blachy czarnej 2mm 2 kwadraty wielkości dłoni i zapłaciłem za to 80zł a innym razem wycinałem w innej firmie 4 kółka zębate z blachy czarnej 5mm wielkości pół dłoni za 15zł....
Prasa z 3 metrów... proszę bardzo:
(nie moja,znalezione w necie w minutę) można podejrzeć, jakie są tam modele maszyn, słysząc takt można policzyć ile sztuk na minutę schodzi, koszt.... zobacz ile taka prasa kosztuje, policz amortyzację maszyny, koszt blachy (w takiej rolce), koszt prądu, koszt pracwnika do obsługi można by pominąć bo w swojej pracy uzasadnisz, że do obydwu procesów pracownik jest potrzebny, a koszty pracownicze w zależności od regionu są różne więc by być bardziej obiektywnym wykreślasz taki koszt z obliczeń.
Na filmiku można podejrzeć, jaki kształt wycinają, na oko narysować podobny w Cadzie, i poprosić na forum o wycenę takiego detalu z rozbiciem kosztów na czas pisania programu, czas cięcia na maszynie -tego masz prawo nie wiedzieć, ale koszt arkusza blachy już sobie znajdziesz.
Oczywiście będzie to koszt szacunkowy ale zawsze coś.
* -dla ambitnych można by zadzwonić do jakiejś firmy która robi takie rzeczy i porozmawiać. Może nawet można by zadzwonić do tej firmy z którą Ty byłaś umówiona, by przesłali Ci rysunki detali z prasy i dalej działać z tymi rysunkami by wycenić je na laser.
autor: Duszczyk_K
04 kwie 2020, 13:17
Forum: Obróbka metali
Temat: Praca inżynierska
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1606

Re: Praca inżynierska

Szukasz pomocy ale w czym My mamy Ci pomóc konkretnie? Gdybyś znalazła firmę która Cię wpuści do środka i pokaże z 3 metrów prasę która wybija krążki to już będziesz zadowolona? Czy gdybyś dostała ofertę na wycięcie 1000 krążków na laserze to było by okej?
Czy jak (ze względu na sytuację) zrobi Ci ktoś zdjęcia elementu wypalonego a ktoś inny wyciętego na prasie to będzie okej?
Musisz obliczyć energochłonność procesu ale czy masz na to jakiś pomysł, czy liczysz że właściciel firmy albo obsługujący prasę powie Ci "Pani taka wykrojka to potrzebuje 0.153826 energii"
Musisz porównać 2 metody ale jeśli ktoś wycina krążki na prasie, to nie wycina ich na laserze, bo po co dublować tą samą czynność, więc gdzie znajdziesz taki zakład by to porównać?
W mojej opinii gdybyś napisała że np. potrzebujesz wyciąć taki krążek i wyszło Ci, że potrzebujesz do tego prasy 200t ale nie jesteś pewna czy to dobrze obliczyłaś i nie możesz tak dużej prasy znaleźć i prosisz o pomoc,to ta pomoc przeszła by szybko. Ty natomiast prosisz o porównanie 2 procesów nie dając nawet parametrów wejściowych. Być może ktoś z forumowiczów ma dostęp do pras, na pewno ktoś ma dostęp do lasera, może nawet komuś chciało by się poświęcić swój czas by Ci pomóc ale jak Ci pomóc? Ma za Ciebie porównać te 2 metody?
autor: Duszczyk_K
03 kwie 2020, 11:46
Forum: Obróbka metali
Temat: Praca inżynierska
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1606

Re: Praca inżynierska

No dobrze, skoro już Ci wybrałem element do cięcia to Ty wybierz grubość blachy i wpisz w google "stempel siła potrzebna do wykroju" lub coś podobnego i znajdź wzór na siłę jaką potrzebujesz do wycięcia tego detalu. Jak znajdziesz wzór to podstaw odpowiednie dane i oblicz jak wielką prasę potrzebujesz. Następnie znowu w google wpisz "prasa mimośrodowa o nacisku X ton" wybierz odpowiednią prasę. Od razu będziesz miała zdjęcie maszyny (prawa autorskie). Na stronie powinna być informacja ile taka prasa może wykonać skoków na minutę. Jak to znajdziesz to można przyjąć, że maszyna wytworzy w ciągu minuty tyle sztuk ile skoków. potem oblicz ile minut/godzin musi pracować by wyciąć zadaną ilość sztuk. Na stronie powinna być też podana moc silnika. I masz zapotrzebowanie na energię - ilość kW x czas pracy.
Dobry początek?
Przynajmniej ja bym tak zaczął.... albo nie, ja bym zaczął od jakiejś lektury branżowej.
autor: Duszczyk_K
03 kwie 2020, 10:17
Forum: Obróbka metali
Temat: Praca inżynierska
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1606

Re: Praca inżynierska

No dobrze mamy jakiś element. Powiedzmy że jest to kółko z blachy o średnicy 100mm czyli obwodzie 314mm. Żeby wykonać taki wykrojnik bierzemy wałek, toczymy i szlifujemy na szlifierce do wałków na zadaną średnicę, by zrobić matrycę wiercimy otworek w pucku stali , roztaczamy, szlifujemy na odpowiedni wymiar - robota stosunkowo prosta i tania....
a gdyby to jednak nie było koło, tylko kwadrat o obwodzie również 314mm to już technika wykonania stempla i matrycy będzie inna - prawda? i mówię tu o podstawowych kształtach koło i prostokąt a gdyby tak chcieć wykonać jakiś wymyślny kształt (żeby się dobrze porównywało to również o obwodzie 314mm) to pewnie trzeba by używać wycinarek drutowych do wycięcia kształtu matrycy oraz długo frezować i szlifować kształt stempla. Wycinanie kształtów na drutówce to dosyć powolny proces a więc i cena wykonania narzędzia będzie wysoka a więc i koszt cięcia większy niż tego naszego kółka....
Znowu zapytam się o ilość....
Koszt stempel matryca to może być kilka tysi więc by wyciąć 100 kółeczek koszt stempla musi się rozłożyć na 100 kółeczek a gdyby chcieć wycięć 10000 kołeczek wtedy koszty narzędzia w przeliczeniu na sztukę również inaczej się rozkładają. chcesz obliczyć granicę opłacalności? do jakiej liczby opłaca się wycinać laserem a powyżej zainwestować w prasę?
autor: Duszczyk_K
03 kwie 2020, 08:02
Forum: Obróbka metali
Temat: Praca inżynierska
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1606

Re: Praca inżynierska

A co udało się do tej pory zrobić? Może ja się tam nie znam ale porównywanie tych dwóch metod jest jak porównywanie malucha do kamaza... i to auto i to tylko mają różne możliwości i zastosowania.
Czas cięcia
Zakładając ograniczenie się do pras tnących po lini prostej - -nożyce gilotynowe - tną one tylko po linii prostej, i takie cięcie jest błyskawiczne nawet jeśli tniemy arkusz długi na 2 metry to trwa to chwilę (widziałaś w ogóle kiedyś taki proces? ot choćby na YT?) jak dokładny czas takiego cięcia musisz znać? Czy jak napiszesz z grubsza sekunda to będzie okej? (bo mniej więcej tyle trwa spadanie noża, nie mówię o czynnościach przygotowawczych) cięcie pasów blachy na laserze.... a na jakim laserze? tu się nie znam, ale jestem przekonany, że w zależności od modelu czas trwania takiego cięcia będzie różny.
Jakość cięcia
I znowu, widziałaś kiedyś kawałek blachy cięty na gilotynie a cięty laserem? Jeśli dostała byś do ręki 2 takie kawałki blachy cięte laserem i prasą to już ocenisz sobie jakość cięcia? Jeśli tak, to może koledzy wrzucą zdjęcia krawędzi cięcia.
Energochłonność procesu
Jak to policzyć? Dla lasera to może np poszukać mocy lasera i na tej podstawie coś oszacować ale wynik chciała byś mieć w jednostce energii na centymetr cięcia blachy o grubości X? czy jaki? a jeszcze ciekawiej jak to policzyć dla takich nożyc nawet jeśli wiemy że np silnik główny ma 48kW to co nam da taka informacja? i jak to przeliczyć na pojedyncze cięcie...
Gdybyśmy jednak nie ograniczali się tylko do pras tnących po linii prostej tylko jeszcze uwzględnili wycinanie matrycowe za pomocą wykrojników o rożnych kształtach to tu znowu decyduje ilość wycinanych elementów. Wycięcie kółeczka na prasie potrwa tyle co mrugnięcie okiem a laser będzie całą ścieżkę przechodził punkt po punkcie. Stempel do każdego kształtu będzie kosztował sporo, a jednym laserem wytniesz każdy możliwy kształt. Jedno kółeczko będzie taniej wyciąć na laserze, a milion kółeczek taniej na prasie...
Oczywiście powyższe to są proste przemyślenia, ale jak chcesz pomocy to powiedz konkretnie a nie rzuciłaś kilka haseł a my mamy zreferować odpowiedzi?

Wróć do „Praca inżynierska”