dostałem tu jeden od kolegi ale coś mi w nim nie pasuje wydaje mi się że ciężko będzie chyba że ktoś zna kogoś kto zna się na postprocesorach i by pomógł w sprawie ja póki co zaczynam się uczyć
Tak, tylko na ploterze z turbocnc lub innym oprogramowaniem sterującym jest o tyle prościej że są bardziej dostępne postprocesory a do morbidelli brak więc raczej będzie trzeba samemu się nauczyć stworzyć takowy
A w jakim programie tworzyłeś? i czy posiadasz jeszcze postprocesor pod 504? posiadam 2 frezarki 503 i 504 chciał bym spróbować na którejś z nich może się uda
Nie konwertuje pokazuje błąd ścieżek. niestety morbidelli czyta chyba tylko pliki ".pgm" więc widzę to chyba ciężko chyba że wie ktoś czy jest możliwość podłączenia pod nią lapka lub innego urządzenia sterującego z np. Mach3. Bo póki co kombinuje w jaki sposób mógł bym to zrobić i nic Czy ktoś inny może wiedział by co można z tym zrobić?
Pozdrawiam.
Powiem tak. Gdy tworze jakąś grafikę wektorową w alphacam to zapisuje ją potem z postprocesorem "Morbidelli Tria" i przy zapisie zmieniam rozszerzenie z ".anc" na .txt" czy do notatnika. Następnie muszę pododawać niektóre funkcję i wrzucam do cnv75new a on konwertuje plik do ".pgm" Wydaje mi się że jest on tylko do konwertowania g-code takiego jak podałem wyżej. A jak zmieniam przetworzoną bitmapę np. z "b2g" lub "aspire" dostaję ten plik lecz ten g-code jest całkowicie inny od tego który dostaję z alphacam. (Przykład tak jak podałem w poprzednim poście)
Wygenerowany g-code z aspire lub z b2g :
0. 0. -2.
0.2 0. -2.
0.4 0. -2.
0.6 0. -2.
I taki kod jak powyżej cnv75new przetrawi i zmieni na .pgm, a tego powyżej nie. Wystarczy że brakuje któregoś znaku "=" to cnv już wywali daną linijkę z programu. A jakie jeszcze rozszerzenia programów czyta "TRIA" to nie wiem. Sprawdzałem pliki ".cnc" ".XYZ" i ich nie widzi ani nie edytuje.
Dzięki za odpowiedź. Dodam że wiem że kompresja bitmapy nie będzie idealna i lepiej zrobić odrys.Testowałem w tej sprawie kilka programów lecz efektu nie zobaczę bez wprowadzenia w maszynę. Czyli rozumiem że cnv75new przekształci mi g-code z postprocesora XYZ lub mach2/3 na .pgm i powinno ruszyć? Pobawię się dzisiaj z tym i zobaczę. Lecz z tego co wiem to cnv75new miał problem z plikiem nawet jeżeli brakowało jakiegokolwiek znaku Inna sprawa to to że postprocesor na tria po wygenerowaniu wygląda tak :
Pierwsza sprawa to taka że chciał bym najpierw się nauczyć zmieniać obrazy "bmp,jpg...") na g-code. Mam już jeden program o nazwie "B2G" lecz tworzy on pliki o rozszerzeniach "cnc, XYZ, PLY, STL" Plik "CNC" tworzy po zmianie pliku "bmp" na g-code 2.5 lub g-code 3D. Lecz do tej pory wszystkie rysunki zrobione w alphacam eksportowałem w postprocesorze tria pc. do dokumenty "txt" a następnie generowałem programem cnv75new do pgm. i na maszynę. Lecz chciał bym zajść dalej i tworzyć płaskorzeźby. Co mam zrobić aby mojej Morbidelli to stworzyć? Czytałem już dosyć dużo o tym lecz nie mogę znaleźć konkretnej informacji A maszyny sprawne ciągle serwisowane
Pozdrawiam
A chciał bym zrobić dokładnie coś takiego co dodałem do załącznika, lub coś podobnego jak na filmiku
Z tego co jeszcze zdążyłem wyczytać to zrozumiałem że potrzebował bym najlepiej komputera z mach3 lub innym oprogramowanie podłączonym pod Maszynę? Czy jest to jedyne rozwiązanie czy jest może możliwość frezowanie płaskorzeźby pod tria?
Witam i z góry przepraszam za to jeżeli znajduje się już gdzieś temat o to co chcę zapytać, lecz nie mogę nigdzie znaleźć dokładnej odpowiedzi. Chodzi dokładnie o wykonanie Płaskorzeźby. Posiadam w chwili obecnej 2 Maszyny Morbidelli Author 503 i 504 3-osiowe. Chciał bym się dowiedzieć czy jest możliwość wykonania na nich Płaskorzeźby? Powiem szczerze że w temacie CNC jestem dopiero od 8 Mies. Pracuję na programie AlphaCam z potprocesorem Tria. Znalazłem już kilka programów do tworzenia Płaskorzeźb lecz tu najpierw pytanie czy da się w ogóle wykonać Płaskorzeźbę na tych maszynach, a jeżeli tak to w jaki sposób? Jeżeli był by ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytanie był bym wdzięczny. Dodam że mam już programik który znalazłem na forum "B2G" i "Aspire 2.5"