Znaleziono 1 wynik

autor: chireadan
19 lis 2013, 21:27
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Kilka pytań od laika
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1452

Przejrzałem kilka książek Dobrzańskiego, Jabłońskiego czy Luty oraz poczytałem trochę w internecie i znalazłem tam tylko odpowiedzi napisane w sposób, którego nie rozumiem.p
Nie mam najlepszego zdania o tych podręcznikach pomijając już fakt że są makabrycznie nudne. Znośny i zawierający dość przystępną formę wiedzy jest podręcznik Blicharskiego "Inżynieria Materiałowa - Stal".

Urządzenia które możesz zaproponować jako typowe do obróbki takiego detalu to piec elektryczny oporowy sterowany sterownikiem PID podłączonym do komputera który rejestruje przebieg temperatury w czasie. Piec jest rozgrzany do temperatury austenityzacji odpowiedniej dla danego gatunku (podnoszenie za wysoko jest zbędne a nawet szkodliwe w niektórych stalach gdyż zwiększa zawartość austenitu szczątkowego). Dla stali 45 zalecana temperatura do hartowania wynosi 820-860*C. Detal do ulepszenia cieplnego musi być niewielki bo jest to stal płytko hartująca się. Wytrzymujesz go w piecu przez określony czas, niech będzie 45 minut, aby cała struktura uległa zmianie na austenit, następnie hartujesz detal. Stal tą można hartować w wodzie albo w oleju, przy czym hartowanie w oleju jest wolniejsze, daje mniejszą twardość, ale też mniejsze zniekształcenia geometryczne (45 trochę rzuca przy hartowaniu) . Następnie detal odpuszczasz, do uzyskania stanu ulepszonego cieplnie (własności po takiej obróbce są czasem w obu aspektach lepsze niż przed, można poprawić i twardość i udarność), jest to odpuszczanie wysokie, w temp. 560-660*C.

Ja do obróbki takiego detalu zaproponował bym:

- Piec elektryczny - najlepiej ze sterownikiem PID (dziś taniocha). Elementem pomiarowym jest tu termopara, na ogół K lub S.

- Ewentualnie coś do kontroli temperatury detalu bezpośrednio, np. pirometr optyczny, choć temperaturę stali przy pewnej wprawie można dobrze określić wzrokowo, po kolorze żarzenia, dopiero powyżej 1200-1300 przydają się okulary kobaltowe.

- Wannę hartowniczą (wiadro z wodą albo olejem hartowniczym)

- Szczypce

- Twardościomierz dla upewnienia się czy uzyskano zamierzoną twardość, oczywiście to czy uda się sprawdzic zależy od geometrii tego detalu i posiadanego sprzętu.

- Suwmiarkę/mikrometr do skontrolowania odchyłek wymiarów po obróbce cieplnej.

Tu masz trochę interaktywnych ćwiczeń, np. próbę Jominy'ego, dość łatwą do zrozumienia metodę wyznaczania hartowności: http://www.matter.org.uk/steelmatter/me ... 7_1_1.html

Wróć do „Kilka pytań od laika”