Znaleziono 2 wyniki

autor: debianwheezy
05 lis 2013, 22:41
Forum: Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)
Temat: Proste zadanie z wytrzymałości
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1300

Dzięki za odpowiedzi. Wiem, że to dziwne ale ani w zbiorze który jest polecany, ani na zajęciach nie ma rozrysowanego zadania z prętem zerowym. To jest jedyne zadanie, do którego w zbiorze z takim prętem i są tylko wyniki końcowe. Reszta to sytuacje, gdy albo wszystkie pręty ulegają odkształceniu, albo jeden z nich jest sztywny. I w zasadzie ten zerowy zachowuje się jak sztywny, tylko intuicja podpowiadała mi błędnie, że jednak tak się nie będzie zachowywał. Od końca pręta zerowego wystarczy poprowadzić styczną, tak samo od miejsca do którego się wydłuży pręt pionowy.
Dzięki Pabloid, po Twoim poście udało mi się dotrzeć do takiego wyniku, jaki jest w zbiorze. Dzięki wszystkim.
autor: debianwheezy
04 lis 2013, 10:28
Forum: Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)
Temat: Proste zadanie z wytrzymałości
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1300

Proste zadanie z wytrzymałości

Wiem, że zadanie jest banalne, ale nie wiem jak rozpisać równania. W zadaniu mam 2 pręty dwuprzegubowe o sztywności na rozciąganie EA, które tworzą w węźle C kąt alfa. Obliczyć składowe przemieszczenia węzła C, w którym działa pionowa siła F.
Siła działa równoległe do jednego z prętów i to mi przeszkadza, bo gdy chcę rozpisać siły ze mechaniki-statyki (zadanie znajduje się w dziale zadań statycznie wyznaczalnych) to wychodzi, że ten pręt pod kątem nie przenosi żadnych sił (suma rzutów na oś X: siiła w pręcie pod kątem * sinus alpha = 0) co jest absurdem. Zawsze, gdy siła działała nierównolegle do żadnego z prętów takie zadania udawało mi się rozwiązać, ale w tym przypadku nie wiem jak jak rozpisać równania by obliczyć wydłużenia prętów.


Obrazek

Wróć do „Proste zadanie z wytrzymałości”