Sorrki, że się nie odzywałem. Miałem parę wyjazdów i nie miałem zbyt wiele wolnego czasu.
Rozmawiałem z jednym z naszych operatorów, również zasugerował sprawdzenie
ustawienia optyki.
Co do parametrów, tak jak już napisał mój przedmówca, każdy z nich ma
wpływ na jakość cięcia. Nie da się tak na odległość nie stojąc przy maszynie jednoznacznie napisać co zmienić i na jaką wartość. Nasi operatorzy mają "swoje" parametry, które niekiedy muszą co jakiś czas modyfikować, bo maszyna nie pali tak jak powinna. Śmieją się że ma swoje humory, bo parametry na których jednego dnia pali super innego dnia trzeba modyfikować.
Wiesz tak się zastanawiam nad tymi parametrami. Nigdy tego nie zmieniałem
i nie testowałem czy wpływają one w sposób istotny na sposób palenia. Parametry,
które wrzuciłeś na serwer zdaje się, że nie są dedykowane do tego sterowania (mogę się mylić). Wersja softu w Twojej maszynie to P6005C, parametry z kolei są dedykowane do P6102C.
Przeglądając fotki rzuciła mi się w oczy jeszcze jedna rzecz. Wasz ruszt jest już dość mocno wyeksploatowany, być może to jest przyczyną tego, że niektóre detale nie są wypalone do końca, lub mają gorszą krawędź. Jeśli wpalenie, czy też szczelina cięcia leży akurat bezpośrednio nad rusztem przedmuch może być mocno ograniczony. Do paczki wrzucam dwa dxfy. Pierwszy to rysunek rusztu który stosujemy na Bystronicu, drugi to fragment oryginalnego rusztu z lasera TRUMPFA. Zauważ, ze są one zdecydowanie bardziej "szpiczaste" dzięki czemu blacha do rusztu przylega mniejszą powierzchnią.
Kolejna kwestia to same programy – tak jak mojego przedmówce i mnie one zastanowiły. Czy tam są zastosowane jakieś mikromostki? W powiększeniu widać, że detale nie są docinane do końca. Programy, których używam zupełnie inaczej generują ścieżkę, przede wszystkim są nadpalane krawędzie położonych obok siebie detali. Obejrzyj symulacje moich programów, zwróć szczególnie uwagę na tą wspólną krawędź.
Z racji tego, że maszyna do najszybszych nie należy sugerował bym, lepszą optymalizację programów. Mam tutaj na myśli wyeliminowanie zbędnych przejazdów, co prawda w przypadku pojedynczych, małych programów oszczędności w czasie nie będą tak zauważalne jak w przypadku dużych serii. Część naszej produkcji to duże serie, te same programy są powtarzane nawet i 90 razy, można wtedy zauważyć dużą oszczędność w czasie odpowiednio optymalizując program.
Prosiłeś o przykładowe programy z grawerką, w paczce znajdziesz ich kilka. Jeśli będziesz chciał zrobić jakiś testy na maszynie, spróbuj wypalić któryś z przykładowych programów. Program przyklad1.lcc to detal z Twojego programu, z którego wyeliminowałem zbedne przejazdy. Kolejne pliki (przyklad2.lcc, przykład3.lcc) to malutkie detale z grawerką. Kolejne to już programy na całe arkusze, dołączam je tak tylko w celach poglądowych. Hasło do paczki wysłałem Ci jako wiadomość prywatną.
Pozdrawiam
Znaleziono 3 wyniki
- 01 wrz 2009, 11:57
- Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
- Temat: Bystronic 4020
- Odpowiedzi: 7
- Odsłony: 5026
- 23 sie 2009, 00:08
- Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
- Temat: Bystronic 4020
- Odpowiedzi: 7
- Odsłony: 5026
Pytanie podstawowe, czy operator ma doświadczenie w obsłudze tego typu maszyny? Czy został odpowiednio przeszkolony i potrafi dobrać prawidłowe parametry?chodzi mi o jakosc ciecia blach o grubosci 8-10mm (krawedzie nie zawsze sa ladne)
Generalnie na jakość cięcia ma wpływ wiele czynników, zaczynając od stanu technicznego i ustawienia maszyny/optyki, jakości gazów, doboru parametrów, jakości blachy (jej składu), odpowiednio dobranej technologii (o tym później). To tak w skrócie, bo można by było na ten temat długo pisać. Do rzeczy, czy wadliwe detale zlokalizowane są w określonym miejscu stołu (np. w którymś rogu), czy przypadkowym? Czy problem dotyczy tylko grubych blach? Czy problem powtarza się nagminnie, czy występuje tylko okazjonalnie? Co miałeś na myśli pisząc "krawędzie nie zawsze są ładne", chodzi o to, że czasami są problemy z prawidłowym ustawieniem maszyny, czy tylko kilka z iluś tam detali ma nie najlepszą krawędź?
Masz na myśli maszynę? W firmie w której pracuje mamy między innymi Bystronica. Ta maszyna na fotce to Bystar?1)czy u was tez jest taka?
Jakie to były parametry(prędkość)? Przyśpieszyć być może by się dało, ale kosztem uzyskanej jakości.2)zamiescilem tez filmik z procesu ciecia czy nie da sie tego przyspieszyc ?
Hmm... Czy mieliście jakieś szkolenie? Nie wiecie jak robić grawerkę? Maszyna raczej na 100% ma taką opcję, kwestia zaprogramowania. Jetcama nie znam i nie pomogę, natomiast w Bysofcie w bardzo prosty sposób definiuje się co ma być wypalone, a co grawerowane. W poniedziałek mogę Ci zrobić zrzut ekranu i zaznaczyć co klikać.3)mozna wygraderowac cos przy pomocy tego lasera ?
Wracając do technologii - czy mógłbyś podesłać mi parę waszych przykładowych programów? Jeśli nie chcesz udostępniać publicznie, to podeślij mi na pocztę: [email protected] Z ciekawości rzucił bym na nie okiem. Wiesz tak się zastanawiam na fotka IMG_0013, dość ciasno układacie detale, jaka jest odległość miedzy nimi (szczególnie ta między detalami z lewej strony)? W czasie palenia małych detali z otworami może się pojawić problem z przegrzewaniem blachy, czy nie zauważyłeś tego problemu? Jaka była kolejność palenia tych detali, jakaś sekwencja (po osi X, Y), czy przypadkowa?
Ok., na razie wystarczy tych pytań, jak będziesz miał chwile to odpowiedz mi na nie w miarę dokładnie.
- 19 sie 2009, 23:15
- Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
- Temat: Bystronic 4020
- Odpowiedzi: 7
- Odsłony: 5026