można przejrzeć różnorodność konstrukcji opisywanych jako "sprężarki" oraz jaki odpowiednio szeroki zakres olejów je obsługuje.
Nie zgodzę się, że
Podłej jakości olej sprężarkowy lub źle dobrany to na pewno byle co.Mariuszczs pisze:olej sprężarkowy to byle co
To jest generalnie prawda - ale nie cała.mikadors pisze:Najlepiej przy sprężarkach śrubowych pracujących w szerokim zakresie temperatur stosować olej syntetyk. Jak kupisz dobry olej syntetyczny shell to wystarczy , że go wymienisz co 2-3 lata a nie jak mineralny co rok. Poza tym sprężarka lepiej pracuje w niższych temperaturach.
To są oleje do sprężarek tłokowych, a są jeszcze "S2 R" i "S4 R" do rotacyjnych (śrubowych, łopatkowych). A i tak nie wyczerpuje to jeszcze całości tematu (np. pompy próżniowe).pneumatyk pisze:Jak chcesz to zadzwoń i spytaj o Shell Corena S2P, albo S4P do wyższych temperatur.
W zasadzie nie padła tu kwestia lepkości oleju, a w przytoczonej literaturze polecane do "sprężarek" są oleje w klasach lepkości (jeśli dobrze pamiętam) od ISO VG 15 do 320 (!!to jest 9 klas lepkości).
Jak do sprężarki śrubowej wymagającej oleju w lepkości ISO VG 46 zastosujesz olej np. L-DAA 100 lub silnikowy SAE 15W-40 to będzie "byle co".
Jeśli masz dokumentację sprężarki to zacznij od niej - tam są (a przynajmniej powinny być) zalecenia - mniej lub bardziej dokładne.
Nie uogólniając, ale w samochodach w tłokowych sprężarkach powietrznych (dla uproszczenia) poleca się oleje silnikowe - najczęściej SAE 15W-40 (ale nie można tego traktować jako regułę).