Znaleziono 10 wyników

autor: DOHC
23 maja 2016, 22:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

dragon44 pisze:Panowie, mam pytanie. Postanowiłem zabrać się za zamontowanie układu chłodziwa w maszynie. Niby wszystko proste, ale napotkałem problem. Posiadam pompę o wydajności 40 L/min (taka czechosłowacka poczciwinka). Z drugiej strony chcę dać dwa wężyki (te segmentowe, tradycyjne) 1/2" wraz z zaworami. I teraz pytanie, co będzie, jak włączę pompę i oba zawory zamknę? Domyślam się, że wzrośnie ciśnienie, ale jak bardzo? czy nic się nie stanie, czy może zaworek nie wytrzyma, a może pompa będzie mieliła bez znaczącego wzrostu ciśnienia? tylko czy to jej nie przeciąży? Doszedłem do wniosku, że powinienem zastosować zawór bezpieczeństwa, tak, by żadna z wyżej wymienionych sytuacji nie miała miejsca. Tylko teraz pytanie jaki? na jakie ciśnienie? Wiem, że dużo pytań jak na jeden post, ale może ktoś mi rozwieje wątpliwości - jak poprawnie zbudować taki układ
Ja mam pompę z jakiejś tokarki i jak mi się nie chce jej wyłączać a przystopuje obróbkę żeby coś sprawdzić to zamykam zawór, nic jej się nie dzieje. Inna sprawa że takie zamknięcia to bardziej na minuty niż godziny ale generalnie nie chcę mi się wierzyć żeby mogło jej się coś stać.

Pozdrawiam
autor: DOHC
17 maja 2016, 22:50
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

dragon44 pisze:DOHC, Jeśli chodzi o enkoder to u mnie wygląda to tak: silnik →serwowzmacniacz, serwowzmacniacz →mesa. Też mam sześć sygnałów A, B, Z i zanegowane. Falownik już trochę podkręciłem, ale chyba nie wszystko jeszcze o nim wiem. A co do gwintowania to chyba bym się nie odważył ;p W robocie zwykle gwintowałem przy 50 obrotach a i tak pękały gwintowniki (do M30 włącznie ;) ). Z resztą miałem tylko sześć otworów. Docelowo do nich dokręcę tą blachę w której teraz próbuje pogłębić otwory. W tej blasze będę robił rowki teowe czternastki na szpilkę M12 :twisted:
No Twoje wrzecionko mogło by nie pociągnąć gwintownika no i enkoder trzeba dorzucić ale IMO warto jak bym miał to sam robić... LINUXCNC ma moc ja zrobiłem 200 gwintów i bez oprawki kompensacyjnej nie strzelił a gwintownik to był już jakiś wyszczerbiony hss - nic specjalnego. Nawiąże do chłodziwa po moich krótkich doświadczeniach - kto nie smaruje ten nie jedzie :). Nie puszczam obróbki nawet na chwilkę bez chłodziwa :).

Pozdrawiam
autor: DOHC
17 maja 2016, 21:20
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

dragon44 pisze:DOHC, jasne, index jest. Włączam maszynę, bazuje, wczytuje program, G54 jest w pamięci F2 (załączanie silników) i jazda.

Masz silnik 3k, czy 6k obr/min? Mój ma sześć tysięcy, więc przy tysiącu obrotów dysponuje jedynie 250 watami... Na razie nie chce gonić parametrów, zależy mi raczej na ekonomi i na tym, by nie spierd*$#*@ić tego stołu ;p jak zrobię stół, to wezmę się za testy i podkręcanie parametrów. No i chłodziwo muszę podłączyć, bo na sucho czy z ręki nie sprzyja odprowadzaniu temperatury ;)

gaspar, śrubę obracałem za sprzęgło, chodziła porównywalnie lekko w obie strony. Nie mam ochoty rozbierać całego napędu, by nabić ciśnienie idealnie, by na samych wózkach zetka lekko chodziła. Ale racja, że sprawdzałem to gdzieś tak w połowie wysokości. Jutro zacznę właśnie od sprawdzenie oporów o których piszesz.

Jakby PID było mocno rozstrojone to błąd pojawiałby się wcześniej, a nie po kilku / kilkunastu warstwach interpolacji śrubowej. Ale i tak miałem je trochę poprawić, bo strasznie trzeszczą silniki... xP

[ Dodano: 2016-05-17, 20:48 ]
DOHC, hmmm... w sumie to nie sprawdzałem bazowania na czujnik. zaufałem pozycji z ekranu. Zauważyłem, że jak załączam / wyłączam silniki to zetka leci mi jakieś dwie setki w dół.

Ekrany mam podpięte z jednej strony.

O jakich zworkach mówisz?

bartuss1, popatrz stronę temu ile walczyłem z tamtym tematem. Doszedłem do tego dopiero w połowie lipca razem z dwoma kumplami, którzy wpadli na grilla i powiedzieli, że będą u mnie siedzieć do póki tego nie rozgryzą. Dwa dni siedzieliśmy w garażu, aż w końcu któryś z nich zwrócił uwagę na dwa parametry (już nie pamiętam jak się one nazywały). Trzeba było oba zmienić z 0,05 na 0,5, dopiero wtedy można było zacząć stroić... Ślepy traw... I weź człowieku siedź nad tym tyle tygodni na sucho ;p hehehehe
Te dwa parametry to ferror i pid max error czy coś takiego zapewne. Ja na płytce 7i85s mam zworki do wyboru transmisji TTL lub RS485. U Ciebie jedanak to chyba nie będzie to bo pewnie sygnały z enkoderów bierzesz z serwopaków? Nie wiem czy tam jest w ogóle transmisja różnicowa. Moje enkodery mają sygnały A, B, INDEX + zanegowane te sygnały, przy transmisji różnicowej mesa bierze pod uwagę potencjał jednego sygnału względem drugiego więc jeśli wystąpi "zakłócenie" to na obu liniach ale różnica jest stała. Dużo to daje. Mój silnik ma nominalnie 2800 obr ale dawał nawet rade gwintować na sztywno przy 400 obrotach gwintownikiem M10 w stali (też robiłem sobie stół ale nie miałem nerwów gwintować tego ręką:).). Poszukaj w manualu falownika może masz jakieś ustawienia podbijania momentu obrotowego, w sumie falownik spokojnie może dać nominalny prąd przy niskich obrotach i jeśli to nie są obroty rzudu 50-100 które mogą powodować przegrzanie to nic się nie powinno stać.

Pozdrawiam
autor: DOHC
17 maja 2016, 20:22
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

gaspar pisze:
dragon44 pisze: Popracuje krócej lub dłużej, wywali błąd i do dna otworu nie zjedzie.
Jak rozumiem, przy "grzebaniu" w dnie otworu Zetka jest w dolnym położeniu? Może wzrosły Ci opory na śrubie w skutek nieosiowego położenia bloku łożyskującego z śrubą toczną? W przypadku gdy nakrętka znajdzie się bliżej bloku podpierającego wzrośnie opór i wtedy serwonapęd może faktycznie wywalić błąd przeciążenia.
Jeśli natomiast nabiłeś przeciwwagę i w tym samym miejscu jesteś w stanie dwoma palcami poruszać osią za końcówkę śruby, to faktycznie sytuacja dość interesująca.
Czasami na przeciążenie pomaga montaż rezystora hamującego, ale raczej w tym przypadku nie będzie to przyczyną, gdyż oś nie wykonuje gwałtownych nawrotów. W przypadku osi która gwałtownie zmienia kierunek często pojawia się błąd Overload lub Regenerative Overload, wtedy sprawę rozwiąze rezystor.

Na Twoim miejscu zacząłbym od zejścia z pętli 300hz do bezpiecznego poziomu 100-120hz, bo jak dołożyłeś przeciwwagę to zmiana PID`a jest konieczna. Następnie strojenie od początku w górę.
DOHC pisze:Zrobiłeś sobie bazowanie na index? Musisz być pewny 100% encoderów bo inaczej to nie ma sensu. Z enkoderów masz sygnał TTL czy różnicowy ?
A co ma indeks do tej sytuacji?
Ja na początku miałem też cyrki z enkoderami, ustawiłem sobie "na stałe" czujnik w jednym miejscu i sprawdzałem czy zetka mi się nie gubi (po bazowaniu i po jakimś czasie pracy). Gubiła się tylko przy obciążonym wrzecionie (kabel falownika zakłócał transmisję). Problem rozwiązało podpięcie ekranów kabli enkoderowych do masy i włączenie w mesie transmisji różnicowej (miałem niewłaściwie ustawione zworki na MESIe). Mi w wyniku tych cyrków połamało trzpień frezarski MK3, głwowica planowala jakas blaszkę a z zjechala i 4 plytki zlapaly stal.



Pozdrawiam
autor: DOHC
17 maja 2016, 20:13
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

Zrobiłeś sobie bazowanie na index? Musisz być pewny 100% encoderów bo inaczej to nie ma sensu. Z enkoderów masz sygnał TTL czy różnicowy ? Ustaw sobie czujnik zegarowy gdzieś na polu roboczym, puść maszynę najlepiej obciążoną podobnie jak w trakcie wyskoczenia błędu i sprawdzaj czy nie pojawia się błąd pozycji. Ja nawet jak maszynę wyłączę po bazowaniu nie ma bata żeby nie trafiła w punkt jak kontynuuje obróbkę. Dziwię się trochę że 1,5KW silnik tak nie daje rady przy frezowaniu, ja mam falownik 4kw który wyświetla mi pobieraną moc przez frezarkę i przy pracy głowicą 80 na cztery płytki nie pokazuje więcej niż 1.5 KW, przy głowicy 20 mm na dwie płytki pobór mocy nie przekracza 600-700 W (ale falownik może pokazywać pogodę) przy zagłębieniu 0.5 mm pełnej szerokości skrawania i posuwie 240 mm/min, obroty 2400.

Pozdrawiam
autor: DOHC
11 kwie 2015, 19:50
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

dragon44 pisze:
DOHC pisze:Przestudiuj manuala
Którego?
Motion
Advanced HAL Tutorial
HAL Introduction
Basic HAL Tutorial
HAL Component Descriptions
PID
IOCONTROL
?
DOHC pisze:1) Stwórz config maszyny w tym całym kreatorze, da CI to jakąś bazę i będziesz mógł obserwować reakcje hala na modyfikacje.
No właśnie problem w tym, że w tym konfiguratorze nie ma do wyboru karty 5i25 i trzeba od podstaw samemu stworzyć plik .hal. Co prawda Kolega micges zamieścił plik hal. Poradzę sobie żeby go dopieści, ale chciałbym go w całości zrozumieć. Poza tym, chcę stworzyć plik ini i również wiedzieć co w nim jest. Teraz siedzę i ogarniam materiały właśnie o ini. Może jutro uda mi się popracować na maszynie, bo teraz siedzę na innym kompie i zbieram teorie ;)

[ Dodano: 2015-04-11, 19:16 ]
A co do reszty to właśnie tak zamierzam zrobić, ale nie wiem tylko czy da się uruchomić serwa sterowane analogowo za pomocą steppera.
Generalnie wszystkie o halu które dotycza rzeczy które Cie interesują. Ja kiedyś miałem lot z przesiadkami 2x11 godzin w samolocie z tabletem w ręku i po tym poradziłem sobie z konfiguracją maszyny. Jeśli Tobie się już udało i masz działający config to ja Ci nie pomogę, natomiast jeśli nie masz to nie zajmuj się pierdołami i stwórz konfig który Ci się wogóle uruchomi bo wg mnie to nie będzie takie proste :). W plikach HAL musi się wszystko zgadzać i jeśli któryś element będzie podlinkowany do nieistniejącego sygnału to nawet Ci się linux nie uruchomi. Na jakim Ty jesteś teraz etapie?

Pozdrawiam
autor: DOHC
11 kwie 2015, 17:48
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

Przestudiuj manuala bo w tym zginiesz, nie da się tego ogarnąć z doskoku to nie podpięcie dvd do telewizora. Ja bym na Twoim miejscu zrobił tak:

1) Stwórz config maszyny w tym całym kreatorze, da CI to jakąś bazę i będziesz mógł obserwować reakcje hala na modyfikacje.
2) od tej pory w pliku custom hall testuj poszczególne komponenty, musisz to rozumieć bo nie zepniesz tego do kupy. Załaduj hostmota2 ze swoją konfiguracją zobacz jakie piny masz dostępne, przeczytaj w manualu który jest od czego, będziesz miał tam chyba scale (nie miałem do czynienia z tą kartą ale chce Ci przedstawić metodykę). Doprowadź do stanu kiedy będziesz mógł wysterować swoją kartę mesa tak żeby po podaniu z reki w komendy wyrzucało na przetwornik DAC karty zadane napięcie, wtedy możesz to zacząć spinać z servopakiem i kręcić servem.
3) jak to opanujesz zepnij sygnaly encodera z kartą mesa i uruchom to tak żebyś widział zmianę pozycji dla danego encodera.
4) jak to ogarniesz powyższe punkty weź się dopiero za PID, jako zadaną pozycję możesz podlinkowąć sobie ze swojego configu zadaną pozycje dla steppera danej osi (tego który utworzył konfigurator) wtedy po uruchomieniu maszyny i jakiegos gcodu linux sie nie wysypie a twój pid będzie dostawał komendę.
Feedbackiem dla PID będzie pozycja encodera, a output to scala dla serva. Jak to pospinasz po uruchomieniu będziesz widział czy silnik kręci się w dobrą stronę itd, linux bedzie normalnie pracował a równolegle będzie działała mesa itd.

Jak już wszystko opanujesz to powtórz to dla 3 osi a na koniec powywwalaj komponenty stepper i przerzuć do pliku moja_maszyna.hal konfigurację serw.

Tak to mniejwięcej wygląda, wiem że bardzo haotycznie to napisałem ale powinno CIę to ukierunkować. Nie licz na to że ktoś Ci poda config na tacy skopiujesz i będzie działać, to raczej nie realne bo ludzie z tego żyją. Nawet jak byś dostał cos takiego to potem po wysypaniu maszyny nie będziesz wiedział w co ręce włożyć dlatego jeszcze raz powtórze przeczytaj manuala.


Pozdrawiam i powodzenia.
autor: DOHC
10 sty 2015, 18:01
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

dragon44 pisze:1. +-10V
2. tak
3. tak

hehe, to tak w skrócie.

Servopack'i mam sterowane sygnałem +-10V. Jako sterownika głównego użyje karty mesa 7I77, podłączonej do komputera za pomocą karty 5I55 na PCI, a na komputerze będzie zainstalowany linuxcnc. Linux bez problemu ogarnia pętle zamkniętą, tylko do karty 7I77 muszę doprowadzić sygnały z enkodera. Sygnały te są wyprowadzone z serwowzmacniacza na złącze do komunikacji z nadrzędnym hostem, czyli wspomnianą wyżej kartą. Właśnie siedzę i rozkminiam co z czym muszę połączyć ;) Samo sterowanie wygląda mniej-więcej tak: linuxcnc -> 5I55 -> 7I77 -> Servodriver -> silnik -> enkoder -> servodriver -> 7I77 -> 5I55 -> linuxcnc.
ja mniej wiecej wiem co i jak z closed loopem bo sam odpaliłem go w konfiguracji silnik krokowy + enkoder. W takiej konfiguracji bedzie dzialac moja maszyna. Cieszę się że nie poszedłeś na łatwiznę z step i dir :). Kibicuje Pozdrawiam

Ponizej film z moich testów:
autor: DOHC
10 sty 2015, 01:56
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

dragon44 pisze:Ładnie będzie wyglądać :mrgreen: :cool:
Bez jaj... :twisted:

a przypomnij jeśli możesz jak będziesz sterował servopackami ? step/dir czy linux bedzie ogarniał pętlę zamkniętą ? Da się wogóle z servopacka wydłubać sygnał encoderów ?

Pozdrawiam
autor: DOHC
10 sty 2015, 01:21
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 26134

http://linuxcnc.org/docs/html/config/ini_homing.html w linuxcnc da sie bazowac na index. Pozdrawiam

ps. Czemu się spinasz żeby wszystkie krańcówki były takie same?

Wróć do „Frezarka 500x400x200, stalowa - dragon44”