Znaleziono 1 wynik

autor: chem-protect
13 cze 2013, 14:14
Forum: Obróbka metali
Temat: Cynkowanie ogniowe
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 10481

Stosowanie odpowiednich dodatków stopowych podczas cynkowania ogniowego umożliwia wpływanie na grubość powstałej powłoki cynkowej i jej własności mechaniczne. Właściwy dobór dodatków stopowych zapewnia również odpowiedni wygląd powłoki, powodując powstawanie charakterystycznego „kwiatu”, który nie wpływa na właściwości wytrzymałościowe powłoki, natomiast jest często pożądaną przez klientów cechą dekoracyjną.

Pasywacja jest o z kolei operacja chemiczna polegająca na zanurzeniu elementu cynkowanego w kąpieli zawierającej roztwór specjalnego preparatu chemicznego w wodzie, która nadaje otrzymywanej powierzchni wysoki połysk oraz wysokie właściwości antykorozyjne, chroniące element stalowy przez długi okres czasu.

Pasywacja ma na celu zapobiegnięcie białej korozji, która jest efektem powierzchniowego utleniania się cynku.
Powierzchnia pokrycia składa się praktycznie w 100% z cynku, który jest metalem bardzo reaktywnym. Pod działaniem powietrza, wilgoci i dwutlenku węgla tworzy się ochronna powłoka.W obecności powietrza i wody cynk z wierzchniej warstwy powłoki koroduje z wytworzeniem tlenku i wodorotlenku cynku. Pod wpływem dwutlenku węgla z powietrza powstaje także węglan cynku, który stanowi nierozpuszczalną barierę ochronną . Produkty korozji stali, w odróżnieniu do cynku nie stanowią szczelnej i pasywnej ochrony. Powstają wżery i pęknięcia, które umożliwiają dalszy atak wilgoci ( H2O ) oraz tlenu z powietrza na żelazo.

Środki pasywujące dzielimy na:

• Woski natryskowe
• Oleje natryskowe
• Oleje zanurzeniowe
• Emulsje olejowe

Wróć do „Cynkowanie ogniowe”