Znaleziono 5 wyników

autor: mc2kwacz
17 cze 2015, 12:24
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4010

relaxxis pisze:mc2kwacz
Twój zestaw jest z servo, a nie serwokrokowe i troszkę skomplikowany i na Piko.
Ja mam krokowce M542 Leadschine pod Mach 3

Chciałbym większe pole 1900x1500 i wykorzystać posiadane sterowania pod M542, ale nie dadzą rady, więc pomyślałem o serwokorokowcach Leadschine i tak sobie kombinuję jak coś takiego zrobić... mechanika to nie problem. obawiam się elektroniki, bo nie znam się, i konfiguracji pod Mach3. Dlatego pytałem o twoje sterowanie.

Brak jest na forum chociaż jednego opisu frezarki CNC ze sterowaniem w 100% servo hybrydowym , najlepiej Leadschine.
Ależ dokładnie moje sterowanie jest na serwach z silnikami krokowymi. Czasami zwanych hybrydowymi.
Nie wiem czemu, ale jest pewna grupa ludzi, którzy namnażają nazwy nie rozumiejąc istoty zagadnienia. I jeszcze się czasami kłócą między sobą, jak czasami na temat rodzajów napędów na 4 koła w samochodach, albo do jakiej kategorii zalicza się jakiś samochód :lol:

SERWO, poprawnie serwomechanizm, to taki mechanizm w automatyce, który ma wbudowany mechanizm pomiaru błędu położenia i kompensacji tego błędu (tzw UCHYBU). Reszta konstrukcji nie wpływa na to czy coś jest serwem czy nie. NIE MA LEPSZYCH I GORSZYCH serwomechanizmów, w szczególności nie ma czegoś takiego jak nibyserwo, półserwo albo serwo częściowe. Rodzaj użytego mechanizmu wykonawczego (silnika) ma wpływ na właściwości wyjściowe ale nie na zasadę działania. Tak samo mechanizm pomiarowy, jeden z wieeeelu możliwych nie wpływa na zasadę działania systemu. Enkoder jest tylko jednym z możliwych rozwiązań. Dowolny jest także sposób zadawania położenia. System krok/kierunek stał się popularny dopiero wraz z rozwojem techniki cyfrowej. I wcale nie jest to metoda optymalna w bardzo wielu przypadkach. Jest optymalna w prostych (i tanich) sterowaniach, prostych w konstrukcji.

Zmierzam do tego, że serwo z silnikiem krokowym nie jet w żadnym stopniu gorszym serwem od takiego z silnikiem AC. Ani upośledzone. Wręcz przeciwnie - serwo z silnikiem krokowym jest lepsze do względnie wolnych maszyn, gdyż zwykle nie wymaga stosowania przekładni (szkodliwe luzy) i bardzo tanie jest uzyskanie dużego momentu trzymającego. Konsekwencją braku przekładni jest też możliwość w miarę bezpiecznego połączenia silnika i GŁÓWNEGO enkodera w jednym klocku, co także jest nieporównanie tańsze od innych rozwiązań (zwykle wystarczające, choć gorsze).

Jedna uwaga - rozwinięcie poprzedniej wypowiedzi.
W przypadku napędów na silnikach krokowych nie należy używać sygnału ENABLE co celów innych niż zatrzymanie awaryjne. Zatrzymanie silników krokowych przez enable skutkuje utratą kontroli nad położeniem osi +/- 1 pełen cykl krokowy (zależnie od inteligencji drivera). W przypadku silników 200-krokowych jest to 1/50 obrotu. Dlatego użycie ENABLE wymaga wykonania ponownej jazdy referencyjnej. Ten temat był już kiedyś omawiany.
autor: mc2kwacz
16 cze 2015, 14:18
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4010

Ja już to pisałem.
Jedyna maszyna z kilku posiadanych różnych CNC w której sam robiłem, sterowanie, to ploter frezujący.
Sterowanie jest typowe:
- sterownik Piko sterowany z wydzielonego laptopa
- drivery X,Y HBS57 z dedykowanymi silnikami (Ebmia)
- driver Z M542 (oryginalny) ze zwykłym krokowcem (ponieważ Piko nie w pełni bezpiecznie kontroluje oś Z)
- driver osi obrotowej M542 (oryginalny) ze zwykłym krokowcem
- zasilacz impulsowy dla XY i oddzielny dla Z (bo takie miałem) - zwykłe chińskie 48V
- falownik 2,5kW z mokrym chińczykiem, bez rezystora hamującego; zasilacz wbudowany falownika zasila Piko i drobne akcesoria
- włącznik zasilania w formie grzyba
- wspólny jeden bezpiecznik nadprądowy na wejściu wszystkiego
- główna listwa masy elektrycznej w postaci szerokiego kątownika z surowego aluminium
- mój osobisty wkład: panel sterujący z przemysłowymi przyciskami (część podświetlana kontekstowo), elektroniczne precyzery bazowania X,Y, konwerter PWM-10V, układy sterowania chłodzeniem i odciągiem urobku, przycisk awaryjny zwolnienia osi Z (na wypadek konieczności ręcznego wyjęcia narzędzia z materiału)

Zasada działania zabezpieczeń:
- alarm z dowolnego serwa uruchamia ESTOP
- błąd serwa musi być zresetowany całkowitym odcięciem zasilania
- przycisk mechaniczny ESTOP jest bardzo łatwo dostępny
- po E-stopie zawsze uruchamiana jest jazda referencyjna - wymóg przy napędach krokowych

Bezpiecznik różnicowy DC oraz filtr zasilana w sieci zewnętrznej, poza maszyną.

Rozwiązania nietypowe:
- precyzery pozycjonowania osi X, Y (po 2 czujniki na oś + specjalna elektronika - było na forum)
- drivery osi X,Y są OBOK SILNIKÓW a nie tam gdzie reszta elektroniki. Dzięki temu nie były potrzebne przedłużacze do enkoderów i minimalne są zakłócenia od zasilania cewek silników
- system nie jest zmontowany w skrzynce a na płaskiej płycie przykręconej na ścianie wewnętrznej obrabiarki, w taki sposób, ze żadne wióry się tam nie sypią (zupełnie czysto).

System jest całkowicie niewrażliwy na zakłócenia. Żadne włączenia wyłączenia innych dużych odbiorników, wyładowania elektrostatyczne od odkurzacza ręcznego nic złego nie powodują. Przynajmniej do tej pory się to nie zdarzyło.
autor: mc2kwacz
14 cze 2015, 17:56
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4010

Zasilaczy impulsowych na Allegro jak mrówków.
Ja nie potwierdzam żadnych teorii, tylko stwierdzam fakty, dla mnie (jako elektronika) oczywiste.
Serwa na silnikach krokowych jak najbardziej polecam, bo sam używam. W porównaniu do serw w ludowym rozumieniu "prawdziwych", dokładniej mówiąc typowych, czyli z silnikami AC i DC, serwa na krokowcach kosztują grosze. Nowe kosztuje połowę tego co używka AC. Do tego ich użycie jest nieporównanie prostsze - brak potrzeby stosowania jakichkolwiek przekładni, prosta przekładka bez grzebanie się w przeniesienie napędu.
Zalety napędów na serwach w porównaniu ze zwykłymi systemami na krokowcach są miażdżące. To zupełnie inna klasa sterowania maszyną.
autor: mc2kwacz
13 cze 2015, 21:42
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4010

Toż Ci napisałem. Silnik maksymalnie 4,2A - jak mówi tabela.
Zasilić spokojnie można z 48V. Tylko z ZASILACZA STABILIZOWANEGO a nie dziadowskiego transformatora z mostkiem i kondensatorem.
Co tu jest niejasne? Wykresy momentu są chyba proste do zrozumienia. Chcesz mieć bardziej szybko i JEDNOCZEŚNIE mocno, to tanie M542 z uwagi na ich napięcia się nie nadają. Nic za darmo.
Szybki i słaby:
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-6086 ... 11135.html
wolny i mocny:
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-8611 ... 26084.html
pośredni:
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-8611 ... 26084.html
autor: mc2kwacz
13 cze 2015, 19:22
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4010

prąd uzwojeń silników to jedno a ich moment trzymający drugie Silniki z tym samym prądem mogą się kilkukrotnie różnić momentem trzymającym. Po co więc komuś silniki z dużym prądem ale względnie małym momentem? Bo są lepsze przy zasilaniu z niskich napięć i ogólnie szybsze.

Wróć do „Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542”